MagazínAké kopačky či tenisky vybrať na futbalový krúžok

Aké kopačky či tenisky vybrať na futbalový krúžok

Máte doma budúceho Messiho či Ronalda? Je logické, že od začiatku školského roka ho prihlásite na futbalové tréningy. Ak to počasie dovolí, určite budú tréningy prebiehať vonku. V zimných mesiacoch sa môžu presunúť do telocvične. Vyznáte sa v športovej obuvi? Aké kopačky či tenisky zvoliť na trávnik a aké do haly či telocvične?

Rozlíšenie kopačiek podľa povrchu na ktorý sú určené

Na futbalových kopačkách sú charakteristickým znakom štuple. Zabezpečujú hráčovi stabilitu a rovnováhu pri zrýchľovaní, spomaľovaní či rýchlom manévrovaní s loptou. Aj u vás sa kopačky na futbal nárečovo volajú „štupláky„? Práve počet, veľkosť a tvar štupľov určujú do ktorého terénu sú vhodné. Výrobcovia označujú model kopačiek skratkou, ktorá odlišuje terén pre ktorý sú určený. Môžete sa stretnúť s týmito skratkami:

  • FG – firm ground – pevný povrch: Tieto kopačky sú určené pre krátky a suchý trávnatý povrch. Zvyčajne majú 10-14 štupľov v rôznych tvaroch. Kuželovité, podlhovasté alebo špicaté štuple sú vyrobené z plastu alebo tvrdej gumy.
  • HG – hard ground – tvrdý povrch: Kopačky určené pre povrch, kde nie je prírodná tráva – napríklad škvára alebo umelá tráva. Zvyčajne majú nízky profil s menšími štupľami.
  • AG – artificial ground – umelý povrch: Kopačky určené pre umelý trávnik.
  • SG – soft ground – mäkký povrch: Kopačky určené pre mokrý, blatistý či mäkký povrch. Sú vhodné aj do dlhšej trávy. Kolíkov je menší počet ako štupľov na FG kopačkách, niekedy bývajú kovové a vymeniteľné (dajú sa našróbovať).
  • IN – indoor – halové tenisky: Halovky majú hladkú gumovú podrážku, nemajú štuple. Na halovky je zo strany školy či krúžku často požiadavka, aby mali svetlú podrážku, ktorá nezanecháva na podlahe čmuhy.

Ak by sa používali FG kopačky na iný ako trávnatý povrch, môže dôjsť k rýchlejšiemu opotrebovaniu štupľov. Ak by sa používali SG kopačky na tvrdom povrchu, môže dochádzať k únave či ľahšiemu poraneniu členkov, pretože kolíkov je menší počet a preto stabilita chodidla je tiež menšia. 

...

Keďže vonkajší tréning najčastejšie prebieha za slnečného alebo aspoň suchého počasia, najlepšia voľba sú kopačky s označením FG. Pre zimné tréningy v hale budú potrebné halovky s označením IN. Oplatí sa investovať do kvalitných kopačiek, ktorých podrážka vydrží šprint, rýchle brzdenie, rýchlu zmenu smeru. Dokonca záleží aj na dobe skladovania. Podobne ako dlho skladované pneumatiky, môžu aj dlho skladované kopačky mať podrážky náchylnejšie na praskliny, či celkové odtrhnutie. Ak sa to dá, zistite si aj rok výroby kopačiek. Veľký výber detských kopačiek nájdete v eshopoch eObuv alebo Modivo, pre zvýhodnené ceny využite eobuv zľavový kód alebo modivo zľavový kód.

Ako vybrať správnu veľkosť kopačiek?

Kopačky na rozdiel od klasických topánok nemajú mať nadmerok. Chodidlo by malo byť v kopačke pevne obopnuté, bez „plávania“ pri pohybe. Ak kupujete kožené kopačky, časom sa nohe prispôsobia, nemali by mať nadmerok. Pri syntetických materiáloch pridajte k nameranej dĺžke chodidla 0,5 cm. 

Chodidlo najlepšie odmeriate tak, že:

  • dieťa má obuté ponožky
  • priložíte papier A4 k stene
  • dieťa sa celou váhou postaví na nohu tak, že päta sa dotýka steny
  • obkreslite nohu dieťaťa – zmeriate dĺžku a šírku obkresleného chodidla

Vysnívané kopačky ako motivácia

Nástup do školy je pre deti veľká zmena. Namiesto dňa plného hier prichádzajú povinnosti. Škola, domáce úlohy a krúžky to všetko je organizovaný čas. Na úkor voľnosti, a možnosti rozhodovať o tom, ako a s kým trávia čas. Hoci sa na začiatku školského roka prihlásia na krúžok nadšene, často po pár mesiacoch prichádza kríza. Deti chodia na krúžok menej ochotne. Pre mnohé deti môže aj športové vybavenie byť motiváciou, prečo pri športovej činnosti vydržia.

Profesionálni futbalisti ako Messi či Ronaldo majú svoje kopačky väčšinou personalizované, majú na nich svoje číslo, iniciálky či logo klubu. Výrobcovia s nimi uzatvárajú exkluzívne zmluvy… Nejeden malý futbalista túži mať futbalový dres svojho milovaného hráča, či mať podobné kopačky. Pri výbere futbalovej obuvi môžete na to prihliadať. Podporiť motiváciu dieťaťa vydržať pri športovaní aj cez pekné kopačky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Tipy ako pomôcť deťom rozpoznávať a zvládať svoje emócie a rozvíjať ich emocionálnu inteligenciu

Emocionálna inteligencia (EQ) je súbor zručností, ktoré nám umožňujú vnímať, chápať a zvládať vlastné emócie a emócie druhých. Prečo je dôležité budovať EQ u detí? U...

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...

Buduje dobré vzťahy medzi súrodencami vďaka veselej atmosfére. Ako na to?

Smiech je liek a rodina s humorom je šťastná rodina. To je motto, ktoré by si mala zapamätať každá domácnosť s deťmi. Humor a...

Pestovanie exotického ovocia v domácich podmienkach a ich využitie v kuchyne

Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu....