Magazín5 tipov, ako vybrať detský písací stôl. Podporte zdravé študijné návyky!

5 tipov, ako vybrať detský písací stôl. Podporte zdravé študijné návyky!

Školské časy majú byť plné zábavy, kreatívnych chvíľ a nových myšlienok. Kľúčovým je v tejto súvislosti aj správny výber detského písacieho stola, ktorý podporí zdravé študijné návyky, sústredenosť a v neposlednom rade prispeje k zníženiu negatívneho vplyvu dlhodobého sedenia. Ktoré atribúty pri jeho kúpe zohľadniť?

Výška písacieho stola

Pre správnu ergonómiu pri práci či štúdiu je dôležité zamerať sa na výšku detského písacieho stola a stoličky. Optimálna výška pracovnej dosky je približne 60 – 75 cm od podlahy. Samozrejme, deti rastú a ich nároky sa menia spolu s vekom. Praktickým riešením sú preto detské stoly s nastaviteľným mechanizmom, tzv. rastúce stoly, ktoré môžete za pomoci kľuky alebo elektrického motorčeka polohovať podľa potreby.

Tip: Ak sa chcete uistiť, že písací stôl má správnu výšku, vyskúšajte to v praxi – platí, že pri položení paží na stôl by lakte mali zvierať pravý uhol. Pohybovať by ste nimi mali pohodlne aj bez toho, aby ste nadmerne zapájali chrbtové svaly a ramená.

...

Rozmery pracovnej plochy

Myslite aj na veľkosť pracovnej dosky, aby malo dieťa dostatok miesta na vykonávanie všetkých činností a priestor na školské pomôcky, ktoré nevyhnutne potrebuje. Minimálna odporúčaná hĺbka stola je 60 cm. Ak plánujete na stôl umiestniť notebook alebo PC monitor, mali by ste zabezpečiť, aby bola vzdialenosť od obrazovky aspoň na úrovni rozpätia rúk dieťaťa.

Prevedenie písacieho stola

Pri výbere detského písacieho stola pre dvoch súrodencov uvažujte o priestranných modeloch v tvare písmena U alebo L (ľavé alebo pravé prevedenie podľa priestorových požiadaviek). Ak to dispozícia detskej izby neumožňuje a bojujete s nedostatkom miesta, siahnite radšej po štandardných lineárnych písacích stoloch, alebo ich flexibilnej alternatíve – skladacích stoloch montovaných na stenu.

Tip: V detských izbách svoje uplatnenie nájde aj mobilný detský písací stôl na kolieskach, ktorý je možné podľa potreby premiestňovať, napríklad pri upratovaní. Z dôvodu bezpečnosti však nie je vhodný pre deti v predškolskom veku.

Skladovacie možnosti stola

Pre dobrú efektivitu práce a koncentráciu musí byť pracovný kútik maximálne organizovaný, tzn. žiadne zbytočnosti na písom stole ani rozptyľujúce prvky v jeho okolí. Nechajte tu len nevyhnutné predmety a minimum dekorácií, napr. jeden lacný obraz na stenu v povzbudzujúcich farbách. Všetko ostatné dajte mimo. Je dôležité, aby písací stôl disponoval dostatkom úložných riešení. Vyberajte modely so zásuvkami, dvierkami, písacie stoly s regálmi alebo kombinované možnosti. 

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Tip: Ak váš súčasný detský písací stôl nemá integrované úložné priestory, zaobstarajte si kancelársky zásuvkový kontajner na kolieskach, ktorý pod stôl jednoducho zasuniete.

Dizajn a bezpečnosť stola

Aj keď je aktuálna ponuka na trhu bohatá na rôzne dizajnové a farebné prevedenia (biele písacie stoly, ružové a iné), odporúčame staviť na neutrálny nábytok, ktorý vaše ratolesti len tak neomrzí. Prikláňať by ste sa mali ku kvalitným písacím stolom z dreva alebo kompozitných WPC materiálov. Zároveň hľadajte dizajn, ktorý je pre deti vhodný aj z bezpečnostného hľadiska – stoly vyrobené s použitím bezolovnatých farieb a náterov, ktoré nie sú pre deti toxické, ideálne so zaoblenými hranami.

Zdroj foto: Studio Romantic / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prekvapte rodinu – Rovnaké tričká pre celú rodinu

Aj vy ste už premýšľali nad tým, ako by ste mohli potešiť svoju rodinu? Nezáleží na tom, či z pozície rodiča alebo dieťaťa, či...

Ako si užiť dovolenku s rodinou?

Cestovanie je vzrušujúce dobrodružstvo, ale cestovanie s deťmi môže priniesť svoje výzvy. Avšak so správnymi tipmi a radami môže byť dovolenka s rodinou zážitkom,...

Probiotika pre deti – prečo ich užívať?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Sú prirodzene prítomné v črevách, ale môžu sa dodať aj prostredníctvom potravín alebo doplnkov...

Ako podporiť deti v digitálnej dobe, aby boli šťastnejšie?

Digitálna éra prináša so sebou nové výzvy pre rodičov, keď ide o výchovu šťastných a zdravo vyvíjajúcich sa detí. S nárastom používania digitálnych technológií...