Tehotenstvo9. týždeň tehotenstva

9. týždeň tehotenstva

V deviatom týždni tehotenstva sa vaše dieťa začína oveľa viac podobať na dospelého človeka. Dieťa stále rastie a postupne sa začína formovať pohlavie.

Vývin dieťaťa

Srdce vášho dieťaťa je úplne vyvinuté, skladá sa z komôr a predsiení. Úplne sa vyvinuli aj prvé zúbky. Embryonálny chvost, ktorý bol viditeľný vďaka vyčnievajúcej kostrči, je v tomto okamihu úplne preč. Vyvinuli sa aj vonkajšie pohlavné orgány. Zatiaľ nie je rozlíšené pohlavie dieťaťa a rozlíšiť chlapca a dievča nebude možné ešte niekoľko nasledujúcich týždňov.

Oči sú plne funkčné, avšak očné viečka sú zlepené a budú zatvorené nasledujúcich 27 týždňov. Nos a nozdry sú výraznejšie, zreteľne sú viditeľné aj malé ušné lalôčiky. Placenta je vyvinutá natoľko, že môže úplne prebrať funkciu produkcie hormónov. Teraz, keď je dieťa dostatočne fyziologicky vyvinuté, je pripravené k rýchlemu priberaniu na váhe.

...

Zmeny nálad

Stále nemusíte vyzerať, že ste tehotná, aj keď v oblasti pása ste mohli mierne pribrať. V prvých týždňoch tehotenstva je veľmi pravdepodobné, že trpíte nevoľnosťou. Taktiež sa u vás môžu prejaviť časté zmeny nálad. Je to úplne normálne, ak sa cítite šťastne, aj vydesene zároveň. Rodičovstvo je pre vás nová situácia a môžete byť trošku vystrašená. Náladovosť sa môže stratiť po 6 až 10 týždňoch, v druhom trimestri tehotenstva.

Tehotenstvo na pracovisku

Niektoré ženy prezradia kolegom v práci, že sú tehotné hneď, ako im to potvrdí ich gynekológ, alebo pôrodná asistentka. Iné ženy počkajú, kým nezačne byť viditeľné bruško, čo je v druhom trimestri tehotenstva. V druhom trimestri tehotenstva značne klesá aj riziko potratu. Kedy je najlepší čas, aby ste vaše tehotenstvo oznámili šéfovi a kolegom v práci?

Komplikácie

V prípade, že nemáte bezproblémové tehotenstvo a vyskytnú sa nejaké komplikácie, budete musieť častejšie navštevovať svojho ošetrujúceho lekára. Častá absencia v práci môže vyvolať zvedavosť kolegov. Možno budete cítiť úľavu, keď nadriadenému a kolegom oznámite dôvod vašej častej absencie.

Nevoľnosť

Mnoho žien trpí v prvých týždňoch tehotenstva nevoľnosťou. Ak patríte medzi ženy, ktoré taktiež potrápila nevoľnosť a časté zvracanie, mali by ste informovať svojho nadriadeného. Nevoľnosť je typická pre prvý trimester tehotenstva, čo môže byť trochu skoro a možno ste si predstavovali, že vášmu nadriadenému oznámite vaše tehotenstvo až s pribúdajúcimi kilami.

Budete potrebovať flexibilný rozvrh, alebo častejšie voľno v práci? Ak vám to vaše zamestnanie dovoľuje, opýtajte sa na extra voľno, prípade sa s nadriadeným dohodnite na najlepšom riešení pre obe strany. Svojho nadriadeného uistite, že väčšina žien sa cíti lepšie už koncom tretieho mesiaca tehotenstva.

Namáhavá práca

Ak je vaša práca fyzicky náročná, dvíhate ťažké veci, alebo musíte celý deň stáť na nohách, oznámte svojmu nadriadenému, že ste tehotná. Prílišné preťaženie organizmu budúcej mamičky môže mať rovnako negatívny vplyv aj na zdravie dieťaťa. Váš nadriadený vás môže na určitý čas preložiť na inú pozíciu, ktorá nebude nadmerne zaťažovať organizmus matky.

Výhody

Bude vám váš nadriadený a kolegovia oporou? Na túto otázku sa odpovedá veľmi ťažko, závisí to najmä od kultúry na pracovisku, do akej miery bolo vaše pracovisko negatívne ovplyvnené tehotenstvom žien a rovnako zaváži aj váš vzťah s ostatnými zamestnancami firmy.

Ak ste si istá, že zamestnávateľ bude spracovávať informácie o vašom tehotenstve profesionálne, mali by ste mu túto informáciu povedať čo najskôr. Mohli by ste využiť všetky služby a výhody, ktoré vám je zamestnávateľ ochotný poskytnúť, vaše tehotenstvo tak môže byť zdravšie a menej stresujúce.

Rozprávajte sa

Nikdy nie je príliš skoro, aby ste sa začali zoznamovať so svojim dieťaťom. Začnite tým, že každý deň sa porozprávate so svojim dieťaťom. Hneď po prebudení, alebo tesne pred spaním, si nájdite tiché miesto, posaďte sa, položte si ruky na brucho a odpočívajte. Sústreďte sa na dýchanie a premýšľajte o tom, aké bude vaše dieťa. Rozprávajte mu, čo vás dnes čaká, alebo čo ste zažili.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prekvapte rodinu – Rovnaké tričká pre celú rodinu

Aj vy ste už premýšľali nad tým, ako by ste mohli potešiť svoju rodinu? Nezáleží na tom, či z pozície rodiča alebo dieťaťa, či...

Ako si užiť dovolenku s rodinou?

Cestovanie je vzrušujúce dobrodružstvo, ale cestovanie s deťmi môže priniesť svoje výzvy. Avšak so správnymi tipmi a radami môže byť dovolenka s rodinou zážitkom,...

Probiotika pre deti – prečo ich užívať?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Sú prirodzene prítomné v črevách, ale môžu sa dodať aj prostredníctvom potravín alebo doplnkov...

Ako podporiť deti v digitálnej dobe, aby boli šťastnejšie?

Digitálna éra prináša so sebou nové výzvy pre rodičov, keď ide o výchovu šťastných a zdravo vyvíjajúcich sa detí. S nárastom používania digitálnych technológií...