Tehotenstvo10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva

Tento týždeň tehotenstva je prelomový. Vaše dieťatko sa už nenazýva embryo, ale plod. Rozdiel však nenastal len v zmene pomenovania. Poďte sa pozrieť, ako sa vaše malé dieťa rozvíja.

Vývin dieťaťa

Vaše dieťa je momentálne veľké približne 3 centimetre a váži menej ako 7 gramov, práve skončilo najkritickejšiu časť svojho vývoja.  V tomto čase sa začalo takzvané fetálne obdobie. Fetálne obdobie, alebo inak plodové, je časť vývoja dieťaťa, kedy tkanivá a orgány v tele dieťaťa rýchlo rastú a vyvíjajú sa.

Vývoj orgánov

Jeho ľadviny, črevá, mozog a pečeň sú na mieste a začínajú fungovať, naďalej sa však budú vyvíjať počas celého tehotenstva. Na drobných prstoch rúk a nôh sa tvoria nechty a na hlave mu začínajú rásť jemné vlasy, ktoré pripomínajú páperie.

...

Dieťa sa v tomto období už môže hýbať, ruky sú ohnuté v zápästí a sú spojené nad srdcom. Nohy už sú tiež dostatočne dlhé na to, aby ich malo dieťatko ohnuté v kolenách a vytváralo akési klbko. Obraz chrbtice je jasne viditeľný skrz priesvitnú kožu a v mieche sa vytvárajú miechové nervy. Čelo vášho dieťaťa sa mierne vyduje, pretože jeho mozog sa stále zväčšuje a vyvíja. Hlava tvorí približne polovicu celej dĺžky jeho tela. Dieťa teraz meria približne 3 centimetre, ale v najbližších týždňoch sa jeho dĺžka zdvojnásobí.

Ultrazvuk

Pri ďalšej návšteve gynekológa budete môcť počuť búšenie srdca vášho dieťa ťa pomocou ultrazvuku, ktoré vám lekár, alebo pôrodná asistentka priloží na brucho. Tlkot srdca vášho malého dieťatka znie ako cval koní a počuť ho prvýkrát môže byť veľmi dojemné pre oboch rodičov.

Nárast váhy

Predtým, než ste otehotnela, mala vaša maternica veľkosť malej hrušky. Teraz, v 10. týždni tehotenstva, je vaša maternica veľká asi ako grapefruit. V tomto období už môžete byť pripravená na tehotenské oblečenie, ale nemusí to byť pravidlo. Aj keď sa vo vašom bežnom oblečení cítite pohodlne, môžete si všimnúť, že sa vám oblečenie napína najmä v oblasti pŕs.

Mierny nárast váhy a nadúvanie, spôsobené tehotenstvom, môže byť signálom pre kúpu nového oblečenia. Pri kúpe sukní, šiat a nohavíc nezabúdajte, že vaše bruško bude v priebehu nasledujúcich mesiacov stále rásť. Poobzerajte sa po oblečení z elastického materiálu a nohaviciach s elastickým pásom, ktoré vám budú poskytovať dostatočný komfort a pohodlie.

Infekcie močových ciest

Infekcia nastáva, keď sa črevné baktérie premiestnia z konečníka do vašej močovej trubice. Keď nájdu cestu do vašich močových ciest, naďalej sa množia. Niekedy môžu baktérie spôsobiť infekciu močového mechúra, nazývanú aj zápal močového mechúra. Medzi hlavné príznaky zápalu močového mechúra patrí bolesť, nepohodlie, alebo pálenie pri močení, častejšie nutkanie ísť na toaletu, alebo bolesti v podbrušku. Váš moč môže vyzerať zakalený a môže zapáchať.

Liečba infekcie močových ciest

Baktérie sa môžu množiť v močových cestách, bez toho, aby ste mali nejaké príznaky, tento stav sa nazýva asymptomatické bakteriúria. Aby sa predišlo podozreniu, že trpíte týmto ochorením, váš ošetrujúci lekár, pri prvej prenatálnej návšteve, odošle vzorku vášho moču do laboratória. Ak sa potvrdí, že trpíte asymptomatickou bakteriúriou, budete musieť podstúpiť jednoduchú liečbu antibiotikami.

Bakteriálna infekcia

BV, alebo inak bakteriálna vaginóza, je infekcia pohlavného ústrojenstva spôsobená premnožením baktérií, ktoré na pošve žijú obvykle v malých množstvách. Medzi hlavné príznaky bakteriálnej vaginózy patrí biely, alebo šedý výtok, ktorý zapácha po rybách. Tento zápach je najviac výrazný po sexe. Taktiež môžete mať podráždenú pokožku v okolí pošvy, alebo vás môže trápiť nepríjemné svrbenie. Približne polovica všetkých žien s bakteriálnou vaginózou však nemá žiadne príznaky.

Liečba bakteriálnej infekcie

Bakteriálna vaginóza bola spojená so zvýšeným rizikom predčasného pôrodu a predčasným pretrhnutím plodových membrán, ktoré obklopuje vaše dieťa. Ak máte príznaky BV, alebo pri testovaní na túto chorobu vyšli pozitívne výsledky, lekár vám predpíše antibiotiká, ktoré budete užívať, kým infekcia nezmizne.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...

Aké sú prvé dni s babätkom po pôrode?

Prvé dni po pôrode sú pre matku aj bábätko obdobím veľkých zmien a adaptácie. Nová mamička sa zotavuje z pôrodu a zároveň sa učí...