Tehotenstvo8. týždeň tehotenstva

8. týždeň tehotenstva

Je možné, že počas tohto týždňa tehotenstva začnete pociťovať ostrú bolesť na jednej strane vašej panvy. Vaše dieťa sa zväčšuje a stáva sa ťažším. 8. týždeň tehotenstva sa ale nesie aj v znamení pozitívnych zmien.

Vývin dieťaťa

Minulý týždeň sa na tele vášho dieťaťa vytvorili ruky a nohy. Tento týždeň sa na končatinách tvoria prsty a viečka mu už takmer úplne zakryli oči. Chvost, ktorý bol spôsobený vyčnievajúcou kostrčou, by mal byť už preč, alebo sa aspoň zmenšil. V mozgu dieťaťa sa začínajú spájať nervové bunky a tvoria sa primitívne nervové dráhy.

Pohlavie

Určite aj vás zaujíma, či to bude chlapček, alebo dievčatko. Vonkajšie genitálne sa však ešte nevyvinuli natoľko, aby bolo zrejmé pohlavie dieťatka. V každom prípade dieťa dorástlo do veľkosti fazule a je neustále v pohybe- aj keď to ešte nemôžete cítiť.

...

Vplyv hormónov

Výrazné zmeny sa začnú diať aj vo vašom živote. Môžete si všimnúť, že vaša podprsenka sa scvrkáva. Čoskoro budete pravdepodobne potrebovať väčšiu veľkosť podprsenky, nezabudnite siahať po podprsenkách s lepšou podporou. Stúpajúce hladiny hormónov spôsobujú rast pŕs a nastávajú aj ďalšie tkanivové zmeny. To všetko je príprava na dojčenie.

Rast poprsia

Vaše prsia budú pokračovať v raste počas celého tehotenstva. Nebuďte prekvapená, keď budete musieť hľadať podprsenky aj o jedno, alebo dve čísla väčšie, najmä ak je to vaše prvé dieťa. Majte to na pamäti a podprsenky vždy prispôsobte vašim potrebám.

Hormonálne zmeny

V ranom štádiu tehotenstva vaše dieťa rastie dramaticky rýchlo. Z malého vajíčka, veľkosti bodky, na veľkosť hrozna. Môžete sa cítiť unavená. Hormonálne zmeny, predovšetkým dramatický nárast progesterónu, môže prispievať k únave a apatií. Nevoľnosť a zvracanie vás takisto výrazne oberá o energiu. Nevoľnosť môže spôsobiť problémy so spánkom a často sa môžete zobudiť na nepríjemné bolesti a nutkanie na zvracanie.

Prenatálne testy

Gynekológ a pôrodná asistentka vám môžu odporučiť celý rad testov, ktoré pomôžu zistiť, či má vaše dieťa Downov syndróm, alebo iné choroby. Niektoré z nich sú pomerne jednoduché krvné testy, kde bude stačiť len odobratie vzorky krvi. Pri zložitejších testoch môže byť potrebné dôkladnejšie testovanie.

Predtým, než súhlasíte s akýmkoľvek druhom testu, spýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára, ako sa test vykonáva, na čo je určený a aké výsledky zistí. Mnoho prenatálnych testov nie je nutných a neslúžia na diagnostické účely.

NIPT

Neinvazívne prenatálne testovanie, alebo inak NIPT, je krvný test, ktorý dokáže zistiť Downov syndróm a niekoľko ďalších chromozomálnych porúch. Tento test sa vykonáva okolo 10. týždňa tehotenstva. Neinvazívne prenatálne testovanie je k dispozícií všetkým ženám. Hlavne je však určený ženám, ktoré majú zvýšené riziko rôznych chromozonálnych porúch. Ak výsledky testov ukážu nejaký problém, bude potrebné vykonať CVS, aby sa potvrdila diagnóza.

CVS

Odber choriových klkov, alebo inak CVS, zahŕňa odber buniek z placenty, ktoré sú následne odoslané do laboratória na genetickú analýzu. S pomocou CVS sa dá zistiť, či má vaše dieťa niektorú zo stoviek chromozómových abnormalít a ďalších genetických porúch. Tento test sa vykonáva v prvom trimestri tehotenstva, zvyčajne medzi 10 a 12 týždňom.

Zdravý životný štýl

V tomto období už s najväčšou pravdepodobnosťou viete, že ste tehotná. Tehotenstvu by ste mali prispôsobiť aj životný štýl. V tomto období sa viac zamerajte na zdravú a vyváženú stravu, ktorá bude plná ovocia, zeleniny, bielkovín a zdravých tukov. Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim a denne si doprajte minimálne 8 pohárov stolovej vody.

K zdravému životnému štýlu patrí aj pohyb. Ak ste pred tehotenstvom aktívne športovala, nemusíte sa športu vzdať úplne. V období tehotenstva by ste sa mali vzdať kolektívnych športov, ako je volejbal, basketbal, či futbal, aby sa predišlo pádu. Medzi vhodné druhy športu patrí plávanie, beh v miernom tempe, rýchla chôdza, alebo prenatálna joga.

Predchádzajúci článok9. týždeň tehotenstva
Ďalší článok7. týždeň tehotenstva

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ideálny darček pre dieťa – Ako vybrať?

Prajeme vám pekný deň! Máte problém s nápadmi na darčeky pre vaše dieťa. Prichystajte nezabudnuteľné Vianoce. Aby sme vám pomohli pri výbere darčekov, ponúkame...

Tieto pánske tepláky nesmú chýbať vo vašom šatníku! Pozrite si ich!

To, že tepláky už nie sú len oblečením na cvičenie, nie je žiadnou novinkou. Trend pohodlia, komfortu, voľnosti čoraz viac ovláda svet módy. Zároveň...

Ako sa zbaviť starých jaziev? Poradíme vám!

Jazvy na koži môžu byť nepríjemné a môžu mať vplyv na vašu sebavedomie. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť starých jaziev a obnoviť krásnu...

Ako prečistiť obličky? 10 najlepších spôsobov pre zdravý život!

Obličky sú dôležitým orgánom v našom tele, ktoré pomáhajú odstraňovať odpadové látky a udržiavať rovnováhu tekutín v tele. Ak chcete udržať svoje obličky zdravé...