Tehotenstvo6. týždeň tehotenstva

6. týždeň tehotenstva

Ak by ste mohli aspoň na malú chvíľu vidieť vaše dieťatko počas 6. týždňa tehotenstva, naskytol by sa vám neuveriteľný pohľad. Dieťa sa vyvíja neuveriteľnou rýchlosťou a mohli by ste už začať rozoznávať obrysy tváre.

Vývin dieťaťa

Počas šiesteho týždňa sa vyvíja najmä tvárová oblasť, začínajú sa tvoriť obrysy nosa, úst, či uší. V tomto čase je hlava nadmerne veľká oproti zvyšku tela. Na tvári sa objavia tmavé škvrny, ktoré tvoria základ pre oči a nozdry. Po bokoch hlavy sa rozvíjajú uší, ktoré sú viditeľné vďaka malým priehlbinám po stranách hlavy.

Srdce dieťaťa bije asi 100 až 160-krát za minútu, čo je takmer dvojnásobok vášho tepu. Vo vnútri tela sa začínajú vyvíjať črevá, začína sa vyvíjať hypofýza a zvyšok mozgu. V tomto týždni tehotenstva je dieťa veľké asi ako štvrtina palca, alebo ako šošovka.

...

Zmeny nálad

V tomto období tehotenstva sa dejú veľké zmeny, nielen vo vývoji dieťaťa, ale zmenami prechádza aj budúca mamička. Je obvyklé, že sa žena cíti jeden deň plná radosti a druhý deň je plná smútku. Tieto časté zmeny nálad môžu byť pre niektoré budúce mamičky znepokojujúce, ale môžem vás ubezpečiť, že zmeny nálad sú v tehotenstve úplne normálne.

Nepredvídateľné emócie sú spôsobené čiastočne kolísaním hormónov v tele ženy. Značnú váhu pri zmene nálad zohráva aj fakt, že žena sa musí zžiť s úlohou budúcej mamičky.

Špinenie

Špinenie, krvavé škvrny na vašich nohavičkách, alebo toaletnom papieri, či krvácanie, je relatívne časté v skorej fáze tehotenstva a postihuje až štvrtinu tehotných žien. Toto špinenie sa môže objaviť pri normálnom zdravom tehotenstve, ale niekedy môže byť prvým príznakom potratu, alebo mimomaternicového tehotenstva. Ak sa u vás v priebehu tehotenstva objaví špinenie, alebo krvácanie, obráťte sa na svojho gynekológa, alebo pôrodnú asistentku.

Dvojčatá

Väčšiu pravdepodobnosť pre splodenie dvojčiat majú páry, ktoré podstúpili liečbu plodnosti, alebo sa rozhodli pre umelé oplodnenie. Každá žena môže porodiť dvojčatá, mohli by ste byť jedna z nich? Viac ako 3% detí sú narodené z dvojčiat, to znamená, že približne jedno z 31 narodených detí má svoje dvojča.

V prípade, že ste otehotneli bez akejkoľvek lekárskej pomoci, sú šance na splodenie dvojčiat nižšie. Bez lekárskej pomoci má dvojča len jedno z 89 narodených detí. Celkové šance na splodenie trojčiat, štvorčiat, je veľmi malá- približne jedno dieťa z 565 narodených detí.

Dvojvaječné dvojčatá

Vaše šance mať dvojvaječné dvojčatá, ktoré sa rozvíjajú v tvoj osobitných vajíčkach a boli oplodnené dvoma spermiami, ovplyvňuje celý rad faktorov. Lieky na podporu plodnosti rapídne zvyšujú mať dvojčatá. V priemere sa 20 až 25 percent žien, ktoré podstúpili umelé oplodnenie, alebo užívali lieky na plodnosť, stanú matkami dvojčiat.

Faktory, ktoré ovplyvňujú pravdepodobnosť porodiť dvojčatá:

  • Ak ste mali v prvom tehotenstve dvojčatá, je veľmi pravdepodobné, že porodíte dvojčatá aj v druhom tehotenstve.
  • V prípade, že jeden z partnerov pochádza z dvojičiek, alebo sa v rodine aspoň jedného z partnerov objavili dvojičky, je veľmi pravdepodobné, že porodíte dvojičky aj vy.
  • Čím ste staršia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že porodíte dvojičky. Pravdepodobnou príčinou môžu byť hormonálne zmeny v tele ženy.
  • Dvojičky sa častejšie rodia v afrických krajinách a menej časté sú naopak u Ázijcov a Hispáncov.
  • Dvojčatá sa častejšie rodia vysokým ženám.

Zdravý životný štýl

Počas tehotenstva je obzvlášť dôležité, aby ste dbali na zdravý životný štýl. Niektoré potraviny a nápoje by mohli negatívne ovplyvniť vývoj vášho dieťaťa. V tehotenstve dbajte najmä na pravidelný prísun vitamínov a minerálnych látok. Denne si doprajte dostatok ovocia a zeleniny, dbajte na čerstvú a vyváženú stravu. Nezabúdajte na pitný režim a každý deň vypite minimálne 8 pohárov stolovej vody. V období tehotenstva sa úplne vyhnite alkoholickým nápojom a fajčenie je takisto úplné tabu.

Predchádzajúci článok7. týždeň tehotenstva
Ďalší článok5. týždeň tehotenstva

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ste na rodičovskej a nič nestíhate? Zapracujte na time managemente

Hovorí sa, že tými najlepšími manažérkami sú matky. Dokážu si rozvrhnúť čas tak, aby išlo všetko podľa plánu, nemajú problém delegovať úlohy a všetko...

Ako vybrať detské čižmy na zimu?

Zima je za dverami a detské nôžky potrebujú zostať v teple a suchu. No vyznať sa v množstve značiek, typov, materiálov a strihov topánok nie je práve ľahké. Navyše,...

Dajte stenám nový kabát. 6 kúskov, ktoré do vášho domova vnesú osobitosť

Každý domov je jedinečný. Ako odtlačky prstov. A každé bývanie, veľké alebo malé, vám dá priestor byť sami sebou. Stačí vyjadriť, čo máte radi....

Ako posilniť imunitu v kritickom období?

Príchod jesenného či zimného počasia býva kritický pre ľudí s oslabenou imunitou. V tomto období bývajú ešte náchylnejší na rôzne prechladnutia či respiračné ochorenia. Dá sa...