Tehotenstvo5. týždeň tehotenstva

5. týždeň tehotenstva

Hlboko v maternici vaše dieťatko rastie šialeným tempom. V tomto bode má veľkosť sezamového semienka, alebo maku. Už teraz sa skladá z vrstiev, ktoré budú neskôr tvoriť všetky jeho orgány a tkanivá.

Vývin dieťaťa

Nervová rúrka, z ktorej vznikne mozog, miecha nervy a chrbtica, sa začína rozvíjať v hornej vrstve, nazývanej ektoderma. Táto vrstva má na starosti aj vývin kože, vlasov, nechtov, prsných a potných žliaz, či zubnej skloviny.

Srdce a obehový systém sa začne tvoriť v strednej vrstve, nazývanej mezoderma. V 5. týždni tehotenstva sa srdce dieťatka začína deliť do komôr a predsiení a začína pumpovať krv. Mezoderma bude tvoriť svaly vášho dieťaťa, jeho chrupavky, kosti a podkožné tkanivo.

...

Tretia vrstva, alebo inak endoderma, je určená na vývin pľúc, čriev a močovej sústavy. Rovnako sa v endoderme tvoria aj štítne žľazy, pečeň a pankreas. Do tejto doby zabezpečovala potravu a kyslík pre dieťa primitívna placenta a pupočná šnúra.

Problémy v tehotenstve

V období piateho týždňa tehotenstva môže budúca mamička pociťovať isté nepohodlie. Mnoho žien sa sťažuje na bolesti v prsiach, únavu a časté močenie. V prvých týždňoch tehotenstva sa taktiež môže objaviť nevoľnosť. Nevoľnosť sa môže objaviť aj v skoršom štádiu tehotenstva a budúcu mamičku sprevádza celý prvý trimester tehotenstva.

Vaše okolie ešte nebude vidieť žiadne známky dramatického vývoja, ktorý sa odohráva vnútri vášho tela. Jedinú zmenu môžu vidieť v zmene vášho životného štýlu, keď zmeníte stravovacie návyky, prestanete fajčiť a piť alkoholické nápoje.

Šport v tehotenstve

Ak ste aktívna a milujete šport, určite sa nebudete chcieť športovania ani v tehotenstve. Keď zistíte, že ste tehotná, určite budete chcieť nájsť nové spôsoby cvičenia, ktoré nebudú ohrozovať zdravie vášho dieťaťa. Niektoré ženy v priebehu prvého trimestra obmedzia športové aktivity kvôli nevoľnosti, ktorá ich vyčerpáva. V druhom a treťom trimesti je ranná nevoľnosť skôr výnimkou.

Cvičenie pomáha rozvíjať silu a vytrvalosť, postupom času budete musieť zvládnuť váhu navyše, keďže dieťatko sa bude rýchlo vyvíjať a rásť. Šport môže zabrániť niektorým problémom v tehotenstve, ako je napríklad opuch končatín. Mnoho žien zistí, že šport im pomáha zbaviť sa stresu a sú pokojnejšie a vyrovnanejšie.

Ideálny druh športu

Šport počas tehotenstva vám pomôže vrátiť sa opäť do formy po pôrode. Vyberte si cvičenie, ktoré bude mať miernu intenzitu a baví vás. Ideálnym druhom športu je počas tehotenstva plávanie, či chôdza. Ak ste otvorená novým možnostiam môžete vyskúšať tehotenskú jogu, alebo iné cvičenia určené priamo pre tehotné ženy.

Zdravé tehotenstvo

V období tehotenstva sa o svoje zdravie musíte starať dvojnásobne. Prvé mesiace sú rozhodujúce pre správny vývoj dieťaťa, takže sa uistite, že robíte pre svoje dieťa len to najlepšie.

Gynekologické ošetrenia

Akonáhle zistíte, že ste tehotná, dohodnite si stretnutie s vašim gynekológom, alebo pôrodnou asistentkou. Dobrá prenatálna starostlivosť má zásadný význam pre zdravie vášho dieťaťa, aj pre vaše vlastné. Pri vašej prvej prenatálnej návšteve gynekológa (obvykle to je okolo ôsmeho týždňa tehotenstva), vás lekár vyšetrí a urobí testy, ktoré pomôžu zistiť, či ste zdravá.

Vitamíny

V lekárni sa opýtajte na vitamíny určené priamo pre tehotné ženy. Väčšina doplnkov stravy, ktoré sú určené pre tehotné ženy, obsahujú zvýšené množstvo kyseliny listovej, železa a vápnika, ktoré nemusíte nájsť v bežných doplnkoch stravy. Všetkého veľa škodí a s vitamínmi to veľmi nepreháňajte.

Kyselina listová je veľmi dôležitá pre vývoj dieťaťa najmä v prvom trimestri tehotenstva a výrazne znižuje riziko vzniku vrodených chýb, ako je napríklad rázštep chrbtice.

Prestaňte fajčiť a piť alkohol

Fajčenie zvyšuje riziko vzniku potratu, problémov s placentou, alebo predčasný pôrod. Taktiež spomaľuje rast plodu a zvyšuje riziko úmrtia a porodenie mŕtveho dieťaťa. Niektoré výskumy preukázali spojitosť medzi fajčením a rázštepom pery, či podnebia. Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť.

V období tehotenstva by ste sa mali úplne vzdať alkoholických nápojov. AJ malé množstvo alkoholu môže pôsobiť negatívne pre vaše dieťa.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Cvičenie počas tehotenstva

Tehotenstvo je čas radosti a očakávania, ale aj obdobia, kedy sa naše telo mení a prispôsobuje novým požiadavkám. Jedným z dôležitých aspektov tehotenstva je...

Ako si nastaviť rovnováhu medzi prácou a rodinným životom?

Rodičovstvo je jedným z najnáročnejších úloh, ktoré môžeme v živote zažiť, a rovnováha medzi prácou a rodinným životom sa často javí ako krehká a...

Tipy, ako predchádzať vzniku strii počas tehotentva

Strie sú úplne prirodzeným javom, ktorý môže postihnúť mnohé ženy počas tohto špeciálneho obdobia. Avšak, existuje niekoľko spôsobov, ako im môžete predchádzať alebo minimalizovať...

Ako poznať mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo je zriedkavý, no potenciálne vážny zdravotný problém, ktorý sa môže vyskytnúť počas tehotenstva. Je dôležité byť informovaný o jeho príznakoch a rizikách,...