Nie je až takou novinkou, že vaše dieťa sa vyvíja závratnou rýchlosťou. Pozrime sa, čo sa tento týždeň deje vo vašom brušku.
Vývin dieťaťa
Veľkou novinkou tohto týždňa je, že sa dieťaťu začínajú objavovať ruky a nohy, hoci teraz vyzerajú skôr ako pádla, na končatiny sa podobajú len vzdialene. Technicky je vaše dieťa stále považované za embryo a predĺžená kostrč vyzerá ako chvost. Tento zvláštny chvost zmizne počas niekoľkých týždňov, ale to je jediná vec, ktorá sa bude zmenšovať. Vaše dieťa oproti minulému týždňu zdvojnásobilo svoju veľkosť a teraz meria pol palca, čiže je veľké asi ako čučoriedka.
Ak by ste sa mohli pozrieť na vaše dieťa zblízka, naskytol by sa vám krásny pohľad. Na tvári sa vytvorili záhyby, ktoré čiastočne pokrývajú oči. Oči dieťaťa už majú aj farbu. Viditeľne sa dá rozoznať špička nosa a drobné žilky pod povrchom tenkej kože. Obe hemisféry dieťaťa rastú a pečeň usilovne produkuje červené krvinky, ktoré sa zhromažďujú v kostnej dreni. Rovnako sa vyvíja aj pankreas, ktorý produkuje hormón inzulín a pomáha pri trávení. Slučka v rastúcich črevách dieťaťa je vypuklá a spojená s pupočnou šnúrou, ktorá prenáša živiny a kyslík do a z tela dieťaťa.
Nevoľnosť v tehotenstve
Vaša maternica sa za posledných päť týždňov zdvojnásobila a akákoľvek konzumácia potravy môže byť pre vás problematická, vďaka rannej nevoľnosti. Asi polovici žien, ktorá cíti nevoľnosť počas prvého trimestra tehotenstva, sa uľaví po 14. týždni tehotenstva. V prípade, že nevoľnosti stále pretrvávajú nebojte sa, nevoľnosť by mala zmiznúť v priebehu nasledujúcich 4 až 6 týždňov.
Časté močenie
Možno budete musieť chodiť na toaletu viac ako obvykle. Vďaka rastúcemu objemu krvi sú prebytočné tekutiny spracované pomocou obličiek. V tejto chvíle máte približne o 10 percent krvi viac, ako pred tehotenstvom. Na konci tehotenstva budete mať približne o 40 až 45 percent krvi viac, ako pred tehotenstvom.
Vplyvom rozširujúcej sa maternice bude tlak na močový mechúr stále väčší a toaleta sa stane vašou najlepšou kamarátkou. Nemajte ale obavy, že celé tehotenstvo strávite na toalete. Výskumy preukázali, že v priebehu tehotenstva sa objem močového mechúra mierne zväčší.
Prenatálna starostlivosť
Nemali by ste zanedbať prenatálnu starostlivosť. V priebehu krátkeho času by ste mali navštíviť svojho gynekológa a absolvovať vyšetrenia. Dobrá prenatálna starostlivosť je v období tehotenstva veľmi dôležitá, predídete tak komplikáciám a problémom v priebehu tehotenstva.
Ako sa pripraviť
Zapíšte si všetky vaše otázky na papier a doneste ich so sebou na prvú prenatálnu návštevu gynekológa. Môžete tak efektívne využiť svoj čas a získať mnoho rád priamo od profesionála. Vášmu ošetrujúcemu lekárovi nič nezatajujte a hovorte otvorene o svojich pocitoch.
Zoznam liekov
Prineste zoznam všetkých vašich liekov, vrátane doplnkov stravy a liekov na lekársky predpis. Niektoré lieky a doplnky stravy nemusia byť vhodné pre vaše dieťa, ubezpečte sa, že všetky lieky, ktoré užívate sú bezpečné a neohrozia zdravie dieťaťa.
Vitamíny
Gynekológ, alebo pôrodná asistentka vám môže odporúčať vitamíny, ktoré sú prospešné pre zdravie vás, aj vášho dieťaťa. V tehotenstve sa odporúča zvýšiť príjem kyseliny listovej, horčíka a vápnika. Kyselina listová, inak nazývaná vitamín B9, pomáha predchádzať vrodeným chybám, ako je rázštep chrbtice, alebo rázštep pier, či iných závažných chorôb.
Termín pôrodu
Pozrite si svoj ženský kalendár a poznačte si prvý deň poslednej menštruácie. Tento dátum je veľmi dôležitý, pretože od tohto dátumu sa bude počítať predpokladaný termín tehotenstva. Lekár predpokladá, že k otehotneniu došlo počas plodných dní, čiže okolo 14. dňa nového cyklu. Aj keď sa hovorí, že tehotenstvo trvá 40 týždňov, nie je to celkom tak. V skutočnosti ste skutočne tehotná len 38 týždňov, od oplodnenia vajíčka.
Ak neviete presný dátum poslednej menštruácie, alebo máte nepravidelnú menštruáciu, nezúfajte. Váš gynekológ je schopný odhadnúť týždeň tehotenstva s pomocou ultrazvuku.