Tehotenstvo4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva

Každý deň v priebehu tehotenstva nastávajú obrovské zmeny a dejú sa nové veci. Poďte sa pozrieť ako sa mení život vášho dieťaťa v brušku počas štvrtého týždňa tehotenstva.

Embryonálne obdobie

Tento týždeň sa nesie v znamení začiatku embryonálneho obdobia. Odteraz, až po 10. týždeň tehotenstva, sa začnú vyvíjať orgány vášho dieťaťa. Niektoré orgány dokonca začnú plnohodnotne fungovať. Je to obdobie veľkých zmien a práve preto by ste si mali dávať čo najväčší pozor na vaše zdravie.

Dieťa je v tomto období najzraniteľnejšie a zranenia, či iné negatívne situácie, by mohli najviac zasiahnuť jeho rozvoj. Práve teraz je vaše dieťa veľké asi ako zrniečko maku. Skladá sa z dvoch vrstiev, epiblast a hypoblast, z ktorých sa budú neskôr vyvíjať všetky orgány a zvyšné časti tela.

...

Vývoj placenty

V tomto období sa aj placenta skladá z dvoch vrstiev. Bunky placenty sú spojené so sliznicou maternice, čo vytvára priestor na prietok krvi a dieťatku poskytuje živiny a kyslík. Plodový vak, v ktorom sa nachádza plodová voda, chráni dieťa pred nárazmi. Žĺtkový vačok produkuje červené krvinky pre vaše dieťa, kým sa dostatočne vyvinie placenta a preberie túto úlohu.

Nasledujúcich 6 týždňov je rozhodujúcich pre zdravie vášho dieťaťa. V brušku sa vyvinula a je úplne funkčná primitívna verzia placenty a pupočnej šnúry, ktoré poskytujú potravu a kyslík pre vaše dieťa. Cez placentu vaše dieťa príjme živiny, ktoré skonzumujete. Najmä v tomto období by ste si mali dávať najviac pozor na zdravú a vyváženú stravu.

Poraďte sa s odborníkom

V štvrtom týždni tehotenstva už môžete na 100% zistiť, či ste tehotná. Tehotenstvo si môžete potvrdiť najprv domácim tehotenským testom. Ak je výsledok pozitívny, kontaktujte svojho gynekológa, alebo pôrodnú asistentku a dohodnite si termín schôdzky. Gynekológ si preverí váš zdravotný stav, zistí, či ste mali problémy s predchádzajúcim tehotenstvom, alebo ste prvorodička a dohodne si s vami ďalší termín ošetrenia.

V prípade, že užívate nejaké lieky, uistite sa, či je užívanie týchto liekov bezpečné aj v tehotenstve. Opýtajte sa  na to svojho lekárnika, alebo gynekológa, prípadne vášho ošetrujúceho lekára. K svojmu gynekológovi buďte otvorená a nezatajujte mu žiadne zdravotné problémy, alebo komplikácie, ktoré by mohli ohroziť zdravie vášho dieťaťa.

Problémy s otehotnením

Pri neúspešných pokusoch o tehotenstvo sa poraďte so svojim gynekológom o možných problémoch. So svojim gynekológom by ste sa mali poradiť najmä vtedy, ak sa snažíte otehotnieť rok. V prípadne, že máte viac ako 35 rokov, sa táto doba môže skrátiť na šesť mesiacov. Váš gynekológ vám pomôže zistiť príčinu, prečo sa vám nedarí otehotnieť. Mnoho gynekológov odporúča test, kde sa zisťuje, či nemáte vy, alebo váš partner, problémy s plodnosťou. Aj keď môže byť diagnóza spočiatku znepokojujúca, je dobré zistiť problém čo najskôr a začať s liečbou.

Tehotenský test

V prvom rade by ste pred použitím domáceho tehotenského testu mali skontrolovať dátum expirácie, aby ste sa uistili, že výsledky testu nebudú skreslené. V žiadnom prípade neskladujte tehotenský test na vlhkom a teplom mieste, napríklad v kúpeľni, pretože sa môže znehodnotiť výsledok testu.

Keď ste pripravená vykonať tehotenský test, dôkladne si preštudujte príbalový leták. Každá značka má osobitný návod na použitie. Aby ste dosiali najlepší výsledok, vykonávajte test ráno, kedy je moč najviac koncentrovaný. Pri niektorých tehotenských testoch môže trvať až 10 minút, kým sa objaví výsledok.

Výsledky testu

Ak na tehotenskom teste vidíte pozitívny výsledok, ale čiara je len veľmi slabo zobrazená, je veľmi pravdepodobné, že ste tehotná. V tomto prípade test opakujte znovu o tri až štyri dni. Ak je aj druhý tehotenský test pozitívny gratulujeme, skutočne ste tehotná.

Ak bol váš tehotenský test negatívny, ale aj napriek tomu ste nedostali menštruáciu, urobte si nový domáci tehotenský test. Mnoho domácich tehotenských testov nie je dostatočne citlivých, aby zistili tehotenstvo v 4. týždni tehotenstva.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších...

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...