Tehotenstvo3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstva

Aj keď sa vám môže zdať, že v 3. týždni tehotenstva sa ešte nič v brušku nedeje, nie je to tak. K oplodneniu vajíčka dochádza v jednom z vajíčkovodov a následne sa závratnou rýchlosťou začne bunkové delenie.

Oplodnené vajíčko

Akonáhle víťazná spermia (jedna z 250 miliónov) prenikne do vajíčka, vajíčko už neprepustí do svojho vnútra viac spermií. Dve bunkové jadrá, ktoré sa nachádzajú vnútri vajíčka, priraďujú vášmu dieťaťu pohlavie, farbu očí a vlasov a viac ako 200 ďalších geneticky podmienených vlastností.

Prvotný vývin dieťaťa

Vaše dieťa je v tomto týždni len malá loptička, ktorá sa skladá z niekoľkých stoviek buniek. Vaše vaječníky zastavujú uvoľňovanie ďalších vajíčok a v tele sa spúšťa zvýšená produkcia hormónov estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny stimulujú rast placenty.

...

Placenta

Medzitým sa plodová voda začína zhromažďovať okolo dieťatka, takže vznikne plodový vak. Táto tekutina bude chrániť vaše dieťa v najbližších týždňoch a mesiacoch.  Práve teraz dostáva vaše dieťa kyslík a živiny cez primitívnu obehovú sústavu, ktorá je tvorená mikroskopickými tunelmi. Tieto  tunely spájajú vaše dieťa s krvnými cievami v maternicovej stene. Do konca budúceho týždňa ešte nebude placenta tak vyvinutá, aby prevzala túto úlohu.

Zdravé tehotenstvo

Uistite sa, že v tehotenstve dodržiavate zásady správneho a zdravého životného štýlu. S týmito opatreniami by ste mali začať čo najskôr, najlepšie už pred tehotenstvom, ale nikdy nie je neskoro zmeniť váš životný štýl.

Stop fajčeniu

Ak ste doteraz fajčili, zbavte sa tohto nezdravého zlozvyku a úplne prestaňte fajčiť. Vyhýbajte sa reštauráciám a iným miestam, kde sa fajčí. Nezdržujte sa ani v prítomnosti ľudí, ktorí fajčia cigarety. Pasívne fajčenie je pre váš organizmus (a teraz aj pre organizmus vášho nenarodeného dieťaťa) veľmi škodlivé.

Nekonzumujte alkohol

Tehotné ženy by sa mali vyhýbať užívaniu alkoholických nápojov aj v malom množstve. Alkohol by mal byť pri tehotenstve úplné tabu. Ak sa aj napriek tomu nechcete úplne vzdať alkoholu, po dobu 9 mesiacov, mali by ste konzumovať len primerané množstvo alkoholu. Voľte druhy alkoholu, ktoré majú nižšie percento alkoholu, ako je napríklad pivo, alebo ľahké červené víno.

Žiadne drogy

V období tehotenstva je úplné tabu užívanie drog, alebo iných omamných látok. Užívanie drog je nelegálne a pre zdravie človeka veľmi nebezpečné.

Kofeín

Dajte si pozor na zvýšené množstvo kofeínu v strave. Budúce mamičky by mali dať pred kávou  prednosť zelenému čaju. Zelený čaj je povzbudzujúci, keďže obsahuje určité množstvo kofeínu, ale kofeín sa v tele rozloží na dlhší čas. Káva má veľmi povzbudzujúci účinok, ktorý ale rýchlo vyprchá.

Nadmerné množstvo vitamínov

Vitamíny sú pre zdravie človeka veľmi dôležité v každom období života. Tehotné ženy by si mali dať obzvlášť pozor na pravidelný prísun vitamínov a stopových prvkov v strave. Dajte si však pozor na predávkovanie vitamínmi. Všetkého veľa škodí a platí to aj pri zdraviu prospešných veciach.

Pite veľa vody

Denne dodržiavajte dostatočný pitný režim. Za celý deň by ste mali vypiť približne 8 pohárov vody. Vytvorte si zvyk a ráno, hneď po prebudení, vypite 2 poháre čistej stolovej vody. Tento rituál vás naštartuje do nového dňa. Pre spestrenie pitného režimu si z času na čas doprajte aj minerálne vody- najlepšie s obsahom magnézia a horčíka.

Informujte ošetrujúcich lekárov

Ak máte akékoľvek preventívne prehliadky, alebo vyšetrenia, u vášho ošetrujúceho lekára, alebo zubára, informujte ich o tom, že ste tehotná.

Pravidelná strava

V priebehu dňa si doprajte päť porcií ovocia a zeleniny. Ovocie sa odporúča konzumovať najmä doobeda, keďže obsahuje viac cukru. Nahraďte klasické raňajky ovocným šalátom s bielym jogurtom, medom a s orechmi. Ovocie vám dodá potrebnú energiu. Zeleninu môžete zaradiť k hlavnému jedlu dňa, alebo k večeri. Môžete skúsiť zeleninou úplne nahradiť prílohy, ako sú ryža a zemiaky. Zelenina so správnym dressingom dodá jedlu tú správnu chuť.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ako prekonať strach z lekára u detí?

Návšteva lekára môže pre deti predstavovať výzvu, pretože sú konfrontované s neznámym prostredím, neznámymi ľuďmi a rôznymi medicínskymi procedúrami. Strach z lekárskej návštevy môže...

Ako v rodine zvládnuť straty a traumy

Život prináša radosti, ale bohužiaľ aj nepríjemné udalosti, ktoré môžu rodinu zasiahnuť v podobe strát a traumatizujúcich udalostí. Ako sa však rodina dokáže zjednotiť,...

Aké sú potreby detí v každej fáze vývoja a ako im poskytnúť správnu podporu?

Detstvo je jedinečným obdobím plným vzrušujúcich míľnikov a zázrakov, ktoré tvoria základy budúcich skúseností a osobnostného vývoja dieťaťa. Ako rodič, porozumenie potrebám a emóciám...

Aké zmeny nastávajú v ženskom tele po pôrode?

Pôrod je jeden z najzázračnejších okamihov v živote ženy. Je to však aj proces, ktorý prináša rad fyziologických a hormonálnych zmien v ženskom tele....