Tehotenstvo2. týždeň tehotenstva

2. týždeň tehotenstva

Aj keď niektoré ženy tvrdia, že si boli vedomé okamihu počatia, nie je to celkom pravda. V skutočnosti sa počatie dá dôveryhodne potvrdiť tri až päť dní od okamihu počatia. Ak ste sa s partnerom snažili otehotnieť, tieto dni môžete byť nervózna z výsledku tehotenského testu. Rovnako nervózna však môžete byť aj v prípade, že ste sa vôbec nesnažili otehotnieť.

Tehotenský test

Tehotenský test v prvý a druhý deň od počatia nemusí byť stopercentný. Je tu 10-percentná pravdepodobnosť, že výsledky tehotenského testu sú falošné. Ak si po negatívnom výsledku testu, urobeného počas prvého a druhého dňa po počatí, mylne myslíte, že nie ste tehotná, môže to byť problém. V záujme bezpečnosti si urobte tehotenský test znovu o týždeň.

Oplodnenie

Tehotenstvo sa v skutočnosti ráta od prvého dňa poslednej menštruácie. To znamená, že v druhom týždni tehotenstva ešte pravdepodobne nie si tehotná. Okolo 14. až 17. dňa od poslednej menštruácie sa jedno vajíčko oddelí od ostatných a postupne prechádza z vaječníka do vajcovodu. Ak sa vajíčko neoplodní v čase, keď cez vajcovod putuje do maternice, nastane ďalší cyklus menštruácie. V prípade, že spermie partnera oplodnia vajíčko, hovoríme o tehotenstve.

...

Oplodniť vajíčko ženy sa snaží v priemere 250 miliónov mužských spermií, ktoré dokážu plávať vo vagíne. Cez hrdlo maternice sa môžu dostať do vajcovodu a preniknúť do vajíčka. Túto náročnú 10-hodinovú cestu do vajíčka prežije približne 400 spermií, ktoré sa snažia ďalej oplodniť vajíčko.

Počas nasledujúcich 10 až 30 hodín sa jadro spermie spojí s vajíčkom a navzájom skombinujú svoj genetický materiál. V prípade, že spermia nesie chromozóm Y, bude vaše dieťa chlapec. Ak nesie chromozóm X, bude dieťa dievča.

Termín pôrodu

Väčšina detí sa narodí približne po 38 týždňoch od oplodnenia vajíčka. Keďže je veľmi ťažké určiť, kedy bola spermia a vajíčko zlúčené, váš gynekológ bude počítať termín pôrodu od prvého dňa poslednej menštruácie, po dobu 40 týždňov. Tieto údaje sú len orientačné. Ženy môžu mať kratší, alebo dlhší cyklus, takže sa termín pôrodu môže po vykonaní ultrazvuku mierne upraviť.

Komplikácie s počatím

Ak sa snažíte otehotnieť po dobu jedného roka, či dlhšie, ale bez úspechu (alebo 3 až 6 mesiacov, ak máte viac ako 35 rokov), bude najlepšie vyhľadať špecialistu. Nepravidelná menštruácia takisto môže skomplikovať počatie. Poraďte sa so svojim gynekológom o vhodnej liečbe.

Tehotenské hormóny

Vaše prsia sa môžu zväčšiť už v priebehu prvého, alebo druhého týždňa tehotenstva. Toto náhle zväčšenia poprsia majú za následok hormóny, konkrétne estrogén a progesterón. Hormóny spôsobujú, že aj v skorej fáze tehotenstva sa žľazy v prsiach začnú zväčšovať. Tehotenské hormóny spôsobia, že prsia začnú zadržiavať viac tekutín, sú ťažké, bolestivé, alebo prehnane citlivé. Tento stav sa dá prirovnať k PMS, avšak s tým rozdielom, že bolesť a citlivosť je v tehotenstve výraznejšia.

Zdravý životný štýl

Počas tehotenstva by ste sa mali zamerať na zdravý životný štýl. Denne konzumujte čerstvú zeleninu a ovocie, zaraďte do svojho jedálnička aj bielkoviny, zdravé tuky a kyselinu listovú. Vyhýbajte sa zafajčeným miestnostiam. Fajčenie a užívanie alkoholických nápojov by malo byť v období tehotenstva úplné tabu.

Kyselina listová

Keď sa snažíte otehotnieť správna strava je vo vašom prípade veľmi dôležitá. Zamerajte sa na zdravý životný štýl a dôkladne kontrolujte, ktoré potraviny zjete. Približne mesiac pred plánovaným počatím by ste mali do svojho jedálnička zaradiť aj kyselinu listovú. Kyselina listová je v skutočnosti iný názov pre vitamín B9. Denný príjem kyseliny listovej by mal byť pred tehotenstvom približne 600 mg až 800 mg. Ak nedokážete prijať dostatočné množstvo kyseliny listovej v strave, siahnite po doplnkoch stravy.

Kyselina listová podporuje rast a vývoj buniek, napomáha aj pri tvorbe tkanív. Správne množstvo vitamínu B9 vo vašej strave môže výrazne znížiť riziko defektov neurálnej trubice a iných druhov chorôb.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších...

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...