MagazínRastúce stoly pre deti - spoznajte ich výhody a užitočné vlastnosti

Rastúce stoly pre deti – spoznajte ich výhody a užitočné vlastnosti

Vedeli ste, že deti by denne mali vykonávať aeróbne aktivity strednej až vysokej intenzity, a to minimálne po dobu jednej hodiny? Dnešná doba a zvyšujúce sa nároky v školách (viac testov, úloh či presun vyučovania do virtuálneho priestoru) ich však čoraz viac podnecuje k sedavému spôsobu života. Skvelou alternatívou k sedeniu sú rastúce stoly. Zistite o nich viac!

Aké výhody deťom rastúce stoly prinášajú?

Výškovo nastaviteľné rastúce stoly podporujú aktívny životný štýl. Je však dôležité vedieť, že nedokážu nahradiť činnosti na ihrisku či hodiny telesnej výchovy. Polohovateľné stoly umožňujú deťom meniť polohu zo sedu do stoja – ich výška je prispôsobiteľná, a to elektricky alebo manuálne. Aj takáto malá zmena sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi.

...

Zdroj foto: SeventyFour / Shutterstock.com

Výskumy hovoria o tom, že rastúce stoly majú pozitívny vplyv na:

  • mentálnu aktivitu a produktivitu detí,
  • správne držanie tela,
  • uvoľnenie svalového napätia,
  • elimináciu vzniku bolestí.

Aké vlastnosti pri výbere hľadať?

Ako pri každej technológii, aj pri kúpe výškovo nastaviteľného stola pre dieťa, je potrebné zohľadniť niekoľko atribútov. Pri starostlivom výbere zvážte nasledovné:

 

Rozsah nastavenia výšky – nastaviteľnosť stola je dôležitá, pretože deti rastú. Ideálna výška sa okrem veku líši aj v závislosti od aktivít, ktoré deti za stolom vykonávajú. Kým pre deti v predškolskom a mladšom školskom veku postačí detský rastúci stôl s rozsahom zdvihu cca 55 – 90 cm, staršie deti budú potrebovať už štandardný nastaviteľný stôl, ktorého výška sa dá korigovať od 70 až do 120 cm (v závislosti od modelu).

 

Veľkosť pracovnej dosky – do úvahy vezmite vek dieťaťa, s ktorým sú spojené odlišné nároky a spôsob využívania rastúceho stola (učenie, tvorivé činnosti, hra a iné). Minimálna šírka stola, ktorá bez problémov pojme aj monitor alebo notebook, je 50 cm.

Zdroj foto: Ulza / Shutterstock.com

 

Mobilita – hľadajte modely stolov, ktoré sa vďaka kolieskam ľahko presúvajú a umožňujú v prípade potreby okrem polohy meniť aj „študijný priestor”.

 

Bezpečnostné prvky – detské rastúce stoly by mali disponovať zaoblenými rohmi a užitočná je tiež funkcia proti kolízii pri elektrických modeloch, ktorá pohyb stola automaticky zastaví.

 

Hladina hluku – uistite sa, že hlučnosť výškovo nastaviteľného stola nie je rušivá a nebude pre dieťa rozptýlením. Obzvlášť, ak zdieľa izbu so súrodencom. Nastavenie manuálnych stolov s ručnou alebo hydraulickou kľukou prebieha najtichšie, nezaostávajú však ani moderné elektricky nastaviteľné stoly s dvoma motormi v nosnej konštrukcii.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...

Aké sú prvé dni s babätkom po pôrode?

Prvé dni po pôrode sú pre matku aj bábätko obdobím veľkých zmien a adaptácie. Nová mamička sa zotavuje z pôrodu a zároveň sa učí...