TehotenstvoPrečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších výhod, ako napríklad posilnenie imunitného systému dieťaťa a podpora zdravého vývoja, a ďalšie. V tomto článku sa pozrieme na výhody dojčenia a tipy na úspešné dojčenie.

Najlepšia výživa pre dieťa

Dojčenie poskytuje novorodeniatkam optimálne nutričné hodnoty, ktoré sú dôležité pre ich rast a vývoj. Materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny, enzýmy a protilátky, ktoré pomáhajú chrániť dieťa pred infekciami a chorobami.

Stabilizuje imunitný systém

Materské mlieko obsahuje protilátky, ktoré pomáhajú dieťaťu budovať jeho vlastný imunitný systém a chrániť ho pred infekciami. Dieťa, ktoré je dojčené, má tendenciu mať menej infekcií a menej závažné prípady ochorení.

...

Podpora väzby medzi matkou a dieťaťom

Dojčenie je nielen spôsobom výživy, ale aj príležitosťou na intímnu väzbu medzi matkou a dieťaťom. Fyzický kontakt počas dojčenia pomáha posilňovať emocionálnu väzbu medzi matkou a dieťaťom a podporuje pocit bezpečia a pokoja.

Redukcia rizika pre matku a dieťa

Štúdie ukázali, že dojčenie môže pomôcť znížiť riziko pre matku aj dieťa voči mnohým chorobám a zdravotným problémom, ako sú napríklad cukrovka typu 2, rakovina prsníka, obezita a alergie u dieťaťa.

Tipy na dojčenie

  • Pripravte sa na dojčenie už v tehotenstve – Informujte sa o dojčení, navštevujte kurzy dojčenia a čítajte knihy o tejto téme.
  • Nechajte si hneď po pôrode priložiť dieťa k prsníku – Prvé priloženie je dôležité pre tvorbu materského mlieka a budovanie citového puta medzi matkou a dieťaťom.
  • Dojčite na požiadanie – Dojčite dieťa vždy, keď je hladné, nie podľa hodín.
  • Správna technika – Dbajte na to, aby dieťa správne salo a aby ste mali pohodlnú polohu pri dojčení.
  • Starajte sa o seba – Dostatočne jedzte, pite a doprajte si dostatok odpočinku.
  • Buďte trpezlivá a dôverujte svojmu telu – Dojčenie môže byť na začiatku náročné a môžete sa stretávať s rôznymi výzvami. Buďte trpezlivá so sebou a svojím dieťaťom a dôverujte svojmu telu, že dokáže produkovať dostatok mlieka pre vaše dieťa.
  • Vyhľadajte pomoc – Ak máte problémy s dojčením, neváhajte sa obrátiť na laktačnú poradkyňu alebo gynekológa.

Čo ak nemôžem dojčiť?

Aj keď dojčenie je ideálny spôsob výživy pre novorodeniatka, niekedy sa môžu vyskytnúť situácie, kedy matka nemôže dojčiť. Je dôležité vedieť, že existujú alternatívne možnosti, ako poskytnúť dieťaťu potrebnú výživu. Tu sú niektoré z týchto možností:

  • Umelé mlieko – V súčasnosti existuje široká ponuka umelých mliek, ktoré sú prispôsobené potrebám dojčiat a batoliat. Pediater vám poradí, aké mlieko je pre vaše dieťa najvhodnejšie.
  • Darcovské materské mlieko – V niektorých nemocniciach a materských centrách existujú banky darcovského materského mlieka. Toto mlieko je pasterizované a kontrolované.

Ak nemôžete dojčiť, je dôležité, aby ste sa necítili vinná alebo sklamaná. Existuje mnoho žien, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu dojčiť a aj napriek tomu dokážu svojim deťom poskytnúť všetko, čo potrebujú. Neváhajte sa v tomto prípade obrátiť na svoju rodinu, priateľov alebo lekárov.

Dojčenie je jednou z najkrajších a najužitočnejších skúseností, ktoré môžete ako matka prežiť. S podporou, informáciami a trpezlivosťou môžete úspešne dojčiť svoje dieťa a poskytnúť mu najlepšiu možnú výživu a lásku, ktorú potrebuje pre svoj zdravý rast a vývoj.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Tipy ako pomôcť deťom rozpoznávať a zvládať svoje emócie a rozvíjať ich emocionálnu inteligenciu

Emocionálna inteligencia (EQ) je súbor zručností, ktoré nám umožňujú vnímať, chápať a zvládať vlastné emócie a emócie druhých. Prečo je dôležité budovať EQ u detí? U...

Buduje dobré vzťahy medzi súrodencami vďaka veselej atmosfére. Ako na to?

Smiech je liek a rodina s humorom je šťastná rodina. To je motto, ktoré by si mala zapamätať každá domácnosť s deťmi. Humor a...

Pestovanie exotického ovocia v domácich podmienkach a ich využitie v kuchyne

Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu....

Prečo sú batérie pre deti nebezpečné?

Gombíkové batérie resp. lítiové batérie guľatého tvaru poháňajú v domácnosti množstvo elektronických zariadení. Možno ste však netušili, že môžu byť nebezpečné aj pre vaše...