TehotenstvoAké sú prvé dni s babätkom po pôrode?

Aké sú prvé dni s babätkom po pôrode?

Prvé dni po pôrode sú pre matku aj bábätko obdobím veľkých zmien a adaptácie. Nová mamička sa zotavuje z pôrodu a zároveň sa učí starať o svoje novonarodené dieťa. Bábätko sa zasa zoznamuje s novým prostredím a učí sa dýchať, jesť a spať samo.

Prvé chvíle po pôrode

Bonding

Bezprostredne po pôrode je dôležité venovať čas bondingu s bábätkom. Priložte si ho na hrudník a nechajte ho, aby sa s vami zoznamovalo dotykom a vôňou. Toto je dôležitý moment pre budovanie vzájomného vzťahu a podporuje dojčenie.

Vyšetrenia

Personál vám pomôže s hygienou bábätka a s jeho prvým oblečením. Bábätko bude prevezené na novorodenecké oddelenie, kde ho lekári vyšetria a skontrolujú jeho zdravie. Tieto vyšetrenia zahŕňajú meranie váhy a dĺžky, kontrolu reflexov a dýchania.

...

Oddych

Po pôrode je dôležité, aby ste si dopriali dostatok oddychu a spánku. V nemocnici vám s tým môže pomôcť personál. Nebojte sa požiadať o pomoc s dojčením, prebaľovaním a s čímkoľvek, čo potrebujete.

Doma s bábätkom

Kŕmenie

Bábätko bude potrebovať jesť každých 2-3 hodiny, v noci aj cez deň. Dojčenie je pre bábätko to najlepšie, ale nie vždy je to možné. Ak nemôžete dojčiť, budete musieť bábätko kŕmiť umelým mliekom. Na začiatku môže dojčenie trvať aj 45 minút až hodinu. Je dôležité, aby ste bábätko kŕmili na požiadanie, a nie podľa hodín.

Prebaľovanie

Bábätko bude potrebovať prebaľovať po každom dojčení alebo kŕmení a po stolici. Pri prebaľovaní je dôležité používať jemné vlhčené utierky a krém proti zapareninám.

Kúpanie

Bábätko nie je nutné kúpať každý deň. Stačí ho umývať po prebaľovaní a podľa potreby. Pri kúpaní používajte jemnú detskú kozmetiku a dbajte na to, aby ste bábätku nenamočili hlavičku.

Spánok

Bábätko bude spať veľa, ale nie vždy v noci. Je dôležité, aby ste mu vytvorili pokojné prostredie na spanie. Môžete ho uspať v postieľke, v náručí alebo v hojdačke.

Oddych a pomoc

V prvých dňoch doma budete potrebovať veľa oddychu a pomoc od partnera, rodiny a blízkych. Nebojte sa požiadať o pomoc s domácimi prácami, s varením a so starostlivosťou o bábätko. Váš partner sa môže zapojiť do kŕmenia, prebaľovania a uspávania bábätka.

Prvé dni s bábätkom sú náročné, ale zároveň krásne a neopakovateľné. S trochou prípravy a pomocou od blízkych ich zvládnete. Dôležité je, aby ste si užívali tieto chvíle a budovali puto so svojím dieťaťom.

 

 

 

 

Predchádzajúci článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...

Interaktívne a vzdelávacie doplnky, ktoré obohatia každé detské ihrisko

V dnešnej dobe zasahujú inovácie a výdobytky moderných technológií takmer do všetkých oblastí života a pomáhajú zlepšovať fungovanie inštitúcií, služieb i mnohých priemyselných odvetví. Trend...