TehotenstvoAké sú prvé dni s babätkom po pôrode?

Aké sú prvé dni s babätkom po pôrode?

Prvé dni po pôrode sú pre matku aj bábätko obdobím veľkých zmien a adaptácie. Nová mamička sa zotavuje z pôrodu a zároveň sa učí starať o svoje novonarodené dieťa. Bábätko sa zasa zoznamuje s novým prostredím a učí sa dýchať, jesť a spať samo.

Prvé chvíle po pôrode

Bonding

Bezprostredne po pôrode je dôležité venovať čas bondingu s bábätkom. Priložte si ho na hrudník a nechajte ho, aby sa s vami zoznamovalo dotykom a vôňou. Toto je dôležitý moment pre budovanie vzájomného vzťahu a podporuje dojčenie.

Vyšetrenia

Personál vám pomôže s hygienou bábätka a s jeho prvým oblečením. Bábätko bude prevezené na novorodenecké oddelenie, kde ho lekári vyšetria a skontrolujú jeho zdravie. Tieto vyšetrenia zahŕňajú meranie váhy a dĺžky, kontrolu reflexov a dýchania.

...

Oddych

Po pôrode je dôležité, aby ste si dopriali dostatok oddychu a spánku. V nemocnici vám s tým môže pomôcť personál. Nebojte sa požiadať o pomoc s dojčením, prebaľovaním a s čímkoľvek, čo potrebujete.

Doma s bábätkom

Kŕmenie

Bábätko bude potrebovať jesť každých 2-3 hodiny, v noci aj cez deň. Dojčenie je pre bábätko to najlepšie, ale nie vždy je to možné. Ak nemôžete dojčiť, budete musieť bábätko kŕmiť umelým mliekom. Na začiatku môže dojčenie trvať aj 45 minút až hodinu. Je dôležité, aby ste bábätko kŕmili na požiadanie, a nie podľa hodín.

Prebaľovanie

Bábätko bude potrebovať prebaľovať po každom dojčení alebo kŕmení a po stolici. Pri prebaľovaní je dôležité používať jemné vlhčené utierky a krém proti zapareninám.

Kúpanie

Bábätko nie je nutné kúpať každý deň. Stačí ho umývať po prebaľovaní a podľa potreby. Pri kúpaní používajte jemnú detskú kozmetiku a dbajte na to, aby ste bábätku nenamočili hlavičku.

Spánok

Bábätko bude spať veľa, ale nie vždy v noci. Je dôležité, aby ste mu vytvorili pokojné prostredie na spanie. Môžete ho uspať v postieľke, v náručí alebo v hojdačke.

Oddych a pomoc

V prvých dňoch doma budete potrebovať veľa oddychu a pomoc od partnera, rodiny a blízkych. Nebojte sa požiadať o pomoc s domácimi prácami, s varením a so starostlivosťou o bábätko. Váš partner sa môže zapojiť do kŕmenia, prebaľovania a uspávania bábätka.

Prvé dni s bábätkom sú náročné, ale zároveň krásne a neopakovateľné. S trochou prípravy a pomocou od blízkych ich zvládnete. Dôležité je, aby ste si užívali tieto chvíle a budovali puto so svojím dieťaťom.

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

5 skvelých tipov, ako ochrániť vlhké priestory pred plesňou

Kúpeľne a pivnice sú miesta s ideálnymi podmienkami na rast všetkých druhov plesní. Pleseň v kúpeľni, ale aj na ostatných vlhkých miestach vášho domu,...

Chváľte a povzbudzujte súrodencov, keď sa k sebe správajú milo a ústretovo

Súrodenecké vzťahy sú jedným z najdôležitejších a najvplyvnejších vzťahov v živote dieťaťa. Pozitívne interakcie medzi súrodencami môžu výrazne prispieť k ich emocionálnemu a sociálnemu...

Tipy ako pomôcť deťom rozpoznávať a zvládať svoje emócie a rozvíjať ich emocionálnu inteligenciu

Emocionálna inteligencia (EQ) je súbor zručností, ktoré nám umožňujú vnímať, chápať a zvládať vlastné emócie a emócie druhých. Prečo je dôležité budovať EQ u detí? U...

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...