Vzťahy a rodinaNa čo si dať pozor pri sledovaní televízie deťmi?

Na čo si dať pozor pri sledovaní televízie deťmi?

Žijeme v dobe plnej technológií a modrého svetla z prístrojov ako sú tablety, mobily či televízory. Tie zasahujú aj do života našich detí a ovplyvňujú ho. Nemusíte ale nutne deti pred televízormi úzkostlivo a hystericky chrániť. Televízor sa môže stať aj dobrým nástrojom pre vzdelávanie a rozvoj detí, je ale nutné dodržovať určité zásady pre jeho sledovanie. Inak môže vašim deťom naopak škodiť. Tento článok vás zoznámi s vhodnými doporučeniami. 

Pokiaľ premýšľate o výbere novej smart televízie, v prvom rade by ste nemali zabúdať na doporučenú vzdialenosť sledovania televízie (všetky dôležité parametre spomína napr. článok o výbere Smart TV.)

Malý technický tip – nezabudnite skontrolovať, či váš prípadný nový televízor dokáže prijímať vysielanie DVBT-2. Inak by ste museli za rok kupovať nový televízor alebo zháňať set-top-box. Pri nových televízoroch toto najskôr nehrozí. Dávajte si skôr pozor pri nákupe starších či použitých televízií.

...

Televízia v detskej izbe

Detské izby sú väčšinou menšie priestory, čo by ste mali zohľadniť pri výbere uhlopriečky televízora do nich. S uhlopriečkou úzko súvisí aj vzdialenosť pre sledovanie televízie.

Najprv je teda potrebné vedieť, akú veľkú máte detskú izbu. Potom existuje obecná poučka o pozorovacej vzdialenosti televízorov, ktorá hovorí, že televízor by sme mali sledovať zo vzdialenosti 3x väčšej, než je jeho uhlopriečka. Pre lepšie znázornenie si dajme príklad. Vaša detská izba nie je veľká a miesto, odkiaľ budú deti pozerať televízor, sa nachádza 2,5 metra od umiestnenia samotného televízora.

V tom prípade platí: 2,5 m = 250 cm : 3 = 83,33 cm. Z toho vidíme, že maximálna možná uhlopriečka do vašej detskej izby môže mať 83 cm. Uhlopriečky sa udávajú v palcoch, výpočet na cm sa urobí ľahko, pretože platí: 1“ = 2,54 cm. Takže už len vydelíme maximálnu možnú uhlopriečku pre vás 83,33 cm číslom 2,54 a hneď vidíme, že najväčšia možná obrazovka, ktorá vašim deťom nebude škodiť, je do vašej detskej izby 32“.

Pokiaľ sa budete týmto pravidlom riadiť a nenecháte deti pozerať na obrovské obrazovky z krátkej vzdialenosti, sledovanie televízora nebude škodiť ich zraku.

2 zásadné otázky – ako dlho sledovať a v akom veku?

Tieto 2 otázky a odpovede na ne spolu úzko súvisia. Spolu s vyšším vekom je možné nechávať deti sledovať televízor dlhšie, ale nič sa nemá preháňať. Televízory totiž pri dlhom sledovaní môžu deti ovplyvňovať viac, než ste si možno mysleli.

Hlavnou oblasťou, v ktorej televízory dokážu škodiť, je spánok. A to nielen detský, ale aj ten váš. Môže za to modré svetlo z prístrojov, ktoré znižuje tvorbu spánkového hormónu melatonínu. Znižuje ju vlastne akékoľvek svetlo, aj to denné, ale modré je obzvlášť škodlivé. Deti by ste preto nikdy nemali nechávať pozerať televízor pred spaním. Výnimka sa dá urobiť len na pár minút, napríklad na pozretie večerníčku.

Nevhodne dlhé sledovanie televízie znižuje aj schopnosť sústredenia sa u detí. V rámci zachovania dobrej koncentrácie a pre dobré výsledky v škole by ste mali dodržovať doporučený čas sledovania TV pre rôzne detské vekové kategórie.

Obzvlášť by ste si mali dávať pozor na deti vo veku 1,5–2,5 roku, kedy sa rozvíja reč. Tá môže byť prehnane dlhým sledovaním televízora negatívne ovplyvňovaná. Pre lepšiu prehľadnosť si vekové kategórie zoradíme:

  • 0–18 mesiacov – tejto vekovej kategórii televízor ešte nemá čo dať. Bábätko a televízia k sebe nepatria už vôbec. Deti v tomto veku by sa mali venovať iným aktivitám a je dobré ich pred televíznymi obrazovkami chrániť.
  • 1,5–2 roky – v tejto vekovej kategórii sa už dá televízor používať ako nástroj pre vzdelávanie. Je ale žiadúce, aby ste deťom v tomto veku púšťali len vhodné edukačné programy pre deti. Čas sledovania by nemal presiahnuť 1 hodinu a tú by ste mali stráviť sledovaním spolu s vašim dieťaťom, aby ste mohli informácie z televízora vhodne dopĺňať a vysvetľovať.
  • 2–5 rokov – hodina denne je stále maximum. Už ale nutne nemusíte celú dobu stráviť s vašim dieťaťom, niektoré informácie už zvláda logicky členiť a prijímať aj samo.
  • Deti nad 5 rokov, školáci – pri tejto kategórii by sa malo dbať hlavne na to, aby deti nezanedbávali ostatné povinnosti kvôli tomu, že chcú pozerať televízor. Vhodným výchovným opatrením preto bude staré známe – najprv povinnosti, potom zábava. Takže škola, prípadné krúžky, doma najprv prípadné športy a domáce úlohy, potom televízor. Aj tak by ale sledovanie nemalo prekročiť 2 hodiny.
  • Pubertiaci – aj keď to pri pubertálnych ratolestiach asi nebude úplne ľahké, tiež by im mali stačiť maximálne 2 hodiny denne. Aby sa vyhli televízoru a počítačom, je dobré deti od mala viesť k nejakému športu. Pokiaľ ho v puberte budú robiť profesionálne, na televízor im nebude zostávať toľko času.

Sledovaný obsah je veľmi dôležitý

Na tom, čo vaše deti budú pozerať, veľmi záleží. Pre najmladšiu kategóriu 1,5–2 roky budú vhodnou voľbou animované rozprávky, ktoré im môžu pomôcť naučiť sa základné veci, ako sú napríklad Králik Bing či Barney a jeho priatelia.

Televíznych programov pre deti vhodných vo veku 2–5 rokov je neúrekom. Najlepšou voľbou sú rôzne zábavno-vzdelávacie programy ako sú napríklad Trpaslíci či Fidlibum. Deti v tomto veku majú hromadu zvedavých otázok, na ktoré im môžu odpovedať aj animované programy ako Dora objaviteľka či zaujímavá séria Bol raz jeden život.

V školskom a pubertálnom veku už občas nedokážete zabrániť tomu, na čo sa vaše deti budú pozerať. Je ale žiadúce snažiť sa minimalizovať pozeranie rôznych herných youtuberov či streamerov. Vo svete Smart televízií si ich vysielanie deti ľahko pustia aj na televízoroch. Tento druh zábavy ale deťom nič užitočného neprináša. Ďalej nie je vhodné, aby deti sledovali programy či filmy s prehnanou mierou násilia.

Televízia môže byť užitočná

Môžeme teda vidieť, že televízory nie je potrebné v prípade detí úplne zatracovať. Naopak, pokiaľ si dáte záležať, budete dobu sledovania vhodne regulovať, budete dbať na to čo vaše deti pozerajú v tom zmysle, aby im to aj niečo prinášalo, televízor sa môže stať aj vhodným vzdelávacím prístrojom. Nejde ale deti k televízoru len tak posadiť, musíte sa im pri sledovaní venovať a získané informácie vhodne doplňovať či vysvetľovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo sú batérie pre deti nebezpečné?

Gombíkové batérie resp. lítiové batérie guľatého tvaru poháňajú v domácnosti množstvo elektronických zariadení. Možno ste však netušili, že môžu byť nebezpečné aj pre vaše...

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších...

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...