Vzťahy a rodinaPrečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších vecí – na seba samých. Je nevyhnutné, aby rodičia venovali pozornosť nielen potrebám svojich detí, ale aj svojmu vlastnému fyzickému a psychickému zdraviu. Prečo je to tak dôležité?

Zdraví a šťastní rodičia = šťastné deti

Deti sú ako špongie, ktoré absorbujú naše emócie a náladu. Ak sme neustále unavení, podráždení a bez energie, prenáša sa to aj na ne. Naopak, keď sa o seba staráme a cítime sa dobre, vyžarujeme pozitívnu energiu, ktorá má dobrý vplyv na celú atmosféru v rodine. Šťastní a vyrovnaní rodičia dokážu svojim deťom poskytnúť stabilné a láskyplné prostredie.

Lepšia odolnosť voči stresu

Rodičovstvo prináša so sebou mnoho stresových situácií. Nedostatok spánku, nezhody s deťmi, finančné problémy, to všetko môže prispievať k pocitom úzkosti a vyčerpania. Ak máme dostatok energie a sily, ľahšie zvládneme tieto stresové faktory a hneď sa nimi nezahltíme.

...

Sebaláska nám dáva vnútornú silu a odolnosť, ktorá nám umožňuje prekonať rôzne prekážky a čeliť výzvam rodičovstva s optimistickým a pozitívnym prístupom.

Vedomé rodičovstvo

Keď sa o seba staráme a cítime sa v pohode, dokážeme sa plne sústrediť na potreby našich detí a vnímať ich s väčšou empatiou a porozumením. Sme vnímavejší k ich emóciám, dokážeme im aktívne načúvať a poskytnúť im potrebnú podporu a vedenie. Vďaka sebaláske sa stávame rodičmi, ktorí dokážu svojim deťom ponúknuť kvalitnú starostlivosť a prostredie plné lásky.

Lepší vzor pre deti

Deti sa učia napodobňovaním. Ak im ukážeme, že je dôležité starať sa o seba a dbať na svoje zdravie, s väčšou pravdepodobnosťou si tento prístup osvoja aj oni a stanú sa zodpovednými za svoje štastie a pocit spokojnosti. Starostlivosť o seba im taktiež ukazuje, že je v poriadku starať sa o seba a svoje potreby, a že nie je sebecké venovať čas sebe samému.

Ako si dopriať čas pre seba?

Starajte sa o svoju fyzickú stránku

Základom zdravého a šťastného života je fyzické zdravie. Snažte sa jesť zdravo, doprajte si dostatok spánku a pravidelne cvičte. Aj krátka prechádzka na čerstvom vzduchu vám pomôže zbaviť sa stresu a načerpať novú energiu. Dbajte na pitný režim a doprajte si dostatok vitamínov a minerálov. Keď sa budete cítiť fyzicky fit, budete mať aj viac energie a chuti venovať sa sebe a svojim záľubám.

Venujte čas svojim záľubám

Každý človek potrebuje relax a oddych. Venujte čas svojim záľubám, ktoré vás bavia a nabíjajú energiou, či už je to čítanie knihy, maľovanie, tanec alebo stretnutie s priateľmi, doprajte si čas na aktivity, ktoré vám prinášajú radosť a zmysel. Keď sa budete venovať tomu, čo vás baví, zlepší sa vám nálada, zníži sa úroveň stresu a budete sa cítiť šťastnejší a spokojnejší.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Niekedy toho môže byť naozaj veľa. Ak sa cítite zahltení povinnosťami a úlohami, nebojte sa požiadať o pomoc. Partner, rodina, priatelia – všetci vám môžu pomôcť a uľaviť od bremena. Delegovanie úloh v domácnosti, požiadanie o stráženie detí, alebo aj obyčajný rozhovor s niekým, komu dôverujete, vám môže výrazne pomôcť zvládnuť náročné obdobie.

Pamätajte, že požiadať o pomoc nie je slabosť, ale prejav zodpovednosti za seba aj za svoju rodinu.

Plánujte si čas pre seba

Naplánovanie času pre seba je rovnako dôležité ako naplánovanie stretnutí alebo termínov. Vyhraďte si v kalendári čas, ktorý môžete venovať výhradne sebe. Môže to byť hodina ráno predtým, ako sa zobudia deti, večer po ich uspatí alebo aj víkendový výlet bez detí. Tento čas môžete využiť na čokoľvek chcete – čítanie knihy, návštevu kaderníka, stretnutie s kamarátkou, alebo len tak relaxáciu v kúpeli s dobrou hudbou.

Buďte k sebe láskaví

Rodičovstvo je náročné a nikto z nás nie je dokonalý. Robíme chyby a máme svoje limity. Je dôležité, aby ste k sebe boli tolerantní a láskaví. Neodsudzujte sa za každú prešľapnutú hračku, za zvýšený hlas, alebo za to, že ste deťom pustili rozprávku namiesto spoločnej hry. Uvedomte si, že ste dobrý rodič, ktorý sa snaží robiť to najlepšie pre svoju rodinu. Ak sa vám niečo nepodarí, odpustite si a skúste to nabudúce lepšie.

Oslavujte svoje úspechy

V kolotoči denných povinností ľahko prehliadneme svoje úspechy. Naučte sa oslavovať aj drobné víťazstvá. Dnes ste uvarili zdravý obed? Super! Deti sa konečne naučili upratať svoje hračky? Výborné! Oslavujte svoje úspechy, nech sú akokoľvek malé. Pocit hrdosti a spokojnosti vám dodá energiu a motiváciu pokračovať v dobrej práci.

Rodičovská starostlivosť o samých seba nie je sebeckosť. Je to nevyhnutný predpoklad pre to, aby ste boli šťastnými a zdravými rodičmi, ktorí dokážu svojim deťom poskytnúť láskyplné a stabilné prostredie. Starajte sa o seba, venujte čas sebe a nezabudnite, že šťastní rodičia = šťastné deti!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...

Buduje dobré vzťahy medzi súrodencami vďaka veselej atmosfére. Ako na to?

Smiech je liek a rodina s humorom je šťastná rodina. To je motto, ktoré by si mala zapamätať každá domácnosť s deťmi. Humor a...

Pestovanie exotického ovocia v domácich podmienkach a ich využitie v kuchyne

Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu....

Prečo sú batérie pre deti nebezpečné?

Gombíkové batérie resp. lítiové batérie guľatého tvaru poháňajú v domácnosti množstvo elektronických zariadení. Možno ste však netušili, že môžu byť nebezpečné aj pre vaše...