TehotenstvoMenštruácia počas tehotenstva

Menštruácia počas tehotenstva

Zrejme najznámejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ako je teda možné, že niektoré ženy majú menštruáciu aj počas tehotenstva? Nie je to predsa tak, že menštruácia sa s tehotenstvom priamo vylučuje? Na tieto otázky nájdete odpovede v nasledujúcom článku.

Prečo sa menštruácia vylučuje s tehotenstvom?

Počas menštruácie sa z tela vyplavuje výstelka maternice, ktorá je v daný mesiac nepotrebná, keďže neexistuje oplodnené vajíčko, ktoré by sa v maternici usadilo. Preto je tak rozšírené, že ako náhle žene vynechá menštruácia, prvé na čo myslí je, že môže byť tehotná. Ak ale žena nemala ako počať, potom je vynechanie menštruácie skôr príznak nejakého zdravotného problému, ktorý je nutné riešiť. Tak či onak, ak je ženské vajíčko oplodnené, toto putuje do maternice, kde sa usadí vo výstelke a začne sa vyvíjať. Výstelka je teda na niekoľko mesiacov potrebná a neodlupuje sa, čo znamená, že nemôže nastávať menštruácia.

Tak ako je potom možné, že niektoré ženy majú menštruáciu aj počas tehotenstva? Okrem toho, pre niektoré ženy to môže znamenať, že po dlhé týždne nemajú o svojom tehotenstve ani tušenia. Žena aj môže mať nejaké tehotenské príznaky, ale tým, že sa dostavila menštruácia, bude tieto príznaky pripisovať nejakým zdravotným problémom a nezvažuje, že by bola tehotná. Toto môže situáciu dosť komplikovať – žena napr. pokračuje s pitím alkoholu či fajčením, aj keď je už napr. 2 mesiace tehotná, len o tom netuší. Veď kto by predsa čakal tehotenstvo keď má menštruáciu?!

...

Ako je teda možné mať menštruáciu počas tehotenstva?

Teraz by bolo načase vysvetliť si, ako je teda biologicky možné mať menštruáciu a byť tehotná zároveň. V prvom rade treba vedieť, že ak menštruujete aj počas tehotenstva, nie je to taká „bežná“ menštruácia a znamená to, že výtok nie je výsledkom odlupovanie výstelky maternice. Tá ostáva vo vašom tele aby poskytovala výživu vyvíjajúcemu sa plodu.

Ale čo to teda je ak to nie je výstelka maternice opúšťajúca ženské telo? Ak sa jedná o menštruáciu v úplných začiatkoch tehotenstva, vysvetlenie je nasledovné. Keď oplodnené vajíčko doputuje do maternice, následne sa začne uhniezďovať v jej výstelke – začne sa zavrtávať do steny maternice. Tento proces produkuje malé množstvo krvi, keďže plod zasahuje priamo do vnútorného orgánu ženy. Okrem toho, toto uhniezďovanie sa deje cca 6. až 12. deň po oplodnení vajíčka, čo vychádza zhruba na obdobie, kedy žena bežne očakáva svoju menštruáciu. Je to teda krvácanie z pošvy a okrem toho sa deje zhruba v období bežnej menštruácie. To, že je výtok iný a slabší než zvyčajne, už si teda väčšina žien nevšimne, alebo to prosto pripíše iným vplyvom, no rozhodne nie potenciálnemu tehotenstvu.

A je možné počať dieťa počas menštruácie?

Podkapitola toho, ako menštruácia súvisí s tehotenstvom, je aj otázka či sa dá počať keď žena menštruuje. Tak, ako sa vylučuje krvácanie s tehotenstvom sa totiž často skloňuje nemožnosť otehotnieť počas normálnej menštruácie. Mnoho žien sa dokonca spolieha na to, že ak bude mať sex s partnerom počas „ich dní“, tak sa nemôže nič stať a riziko počatia berú ako nulové. To je ale veľká chyba, čo by vedelo potvrdiť mnoho žien, ktoré počali svojich potomkov práve počas menštruácie. Asi sa teraz pýtate ako je to vôbec možné. Nuž, príroda vie občas poriadne prekvapiť, v tomto prípade sa spojí schopnosť vajíčka dlhšie počkať na spermie s dlhšou životnosťou spermií v tele ženy, pridá sa rýchla obnova výstelky maternice a zrazu je aj niečo také ako počatie počas menštruácie možné. Je to stále málo pravdepodobné, každopádne určite nie nemožné.

Menštruácia aj počas niekoľkých mesiacov tehotenstva?

Na začiatku sme si vysvetlili ako je možné, že by žena mala menštruáciu na začiatku tehotenstva. Čo ale ďalej? Je možné menštruovať aj ďalšie mesiace? Teoreticky áno, ale opäť to nie je ozajstná menštruácia. Zhruba v dňoch, kedy by žena normálne dostala menštruáciu, sa niekedy môže vyskytnúť slabé špinenie či výtok s prímesou krvi, ktorý je zle interpretovaný ako menštruácia. Niečo takéto je normálne a niekedy je súčasťou vývojového procesu plodu v tele ženy. Preto sa netreba báť ak sa vám aj zdá, že skutočne počas tehotenstva menštruujete.

Kedy treba spozornieť

Z nášho článku zatiaľ vyplynulo, že ak ste tehotná, no predsa zažívate nejaký výtok, netreba sa obávať. Nie je to normálna menštruácia a je to neškodná súčasť tehotenstva. Avšak sú situácie, v ktorých by ste mali ihneď spozornieť.

Ak máte lekárom potvrdené tehotenstvo a aj napriek tomu sa u vás vyskytne menštruácia o intenzite a forme ako pred tehotenstvom, ihneď navštívte svojho lekára. Skutočná menštruácia počas tehotenstva totiž neznačí nič dobré. V prvom rade to môže znamenať nebezpečenstvo spontánneho potratu, v horších prípadoch to indikuje potrat samotný – často preto rozhoduje rýchlosť, s ktorou vyhľadáte lekára.

Niekedy sa tiež môže jednať o mimomaternicové tehotenstvo, teda situáciu, v ktorej sa oplodnené vajíčko uhniezdi inde ako v maternici a takéto vajíčko potom jednak spôsobuje krvácanie a bolesti, ale je tiež predom odsúdené na zánik. V takom prípade je potom nutný rýchly chirurgický zákrok, ktorý takéto tehotenstvo umelo preruší.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...

Buduje dobré vzťahy medzi súrodencami vďaka veselej atmosfére. Ako na to?

Smiech je liek a rodina s humorom je šťastná rodina. To je motto, ktoré by si mala zapamätať každá domácnosť s deťmi. Humor a...

Pestovanie exotického ovocia v domácich podmienkach a ich využitie v kuchyne

Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu....

Prečo sú batérie pre deti nebezpečné?

Gombíkové batérie resp. lítiové batérie guľatého tvaru poháňajú v domácnosti množstvo elektronických zariadení. Možno ste však netušili, že môžu byť nebezpečné aj pre vaše...