StarostlivosťČo sú ovčie kiahne?

Čo sú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sú bežným ochorením, ktoré postihuje mnoho detí po celom svete. Napriek svojej povesti sú normálnou súčasťou u detí. Ak ste zistili, že vaše dieťa má ovčie kiahne alebo máte obavy o to, ako sa s týmto ochorením vysporiadať, nebojte sa. V tomto článku sa dozviete viac o ovčích kiahňach, ako prebiehajú, a aké sú možnosti liečby.

Čo sú ovčie kiahne a akú sú príznaky?

Ovčie kiahne sú vírusové ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom Varicella-Zoster. Charakterizujú sa svrbivými vyrážkami na tele dieťaťa, ktoré sa často objavujú aj na tvári, rukách a nohách.

Typickými príznakmi ovčích kiahní sú svrbivé vyrážky, ktoré sa menia na pľuzgiere a neskôr na strupy. Infekcia ovčími kiahňami začína obvykle mierne zvýšenou teplotou a miernym nevoľnosťou. Potom sa na tele dieťaťa objavia svrbivé vyrážky, ktoré sa postupne menia na pľuzgiere. Tieto pľuzgiere môžu byť nepríjemné a svrbivé, čo môže dieťaťu spôsobiť nepohodlie. Väčšina prípadov sa však spontánne zahojí do pár týždňov.

...

Je potrebná zvýšená starostlivosť?

Väčšina prípadov ovčích kiahní nevyžaduje špeciálnu liečbu, pretože sa infekcia postupne vylieči sama od seba. Avšak, je dôležité zabezpečiť, aby dieťa malo primeranú starostlivosť a úľavu od svrbenia. Tu sú niektoré odporúčania:

1. Dbajte na čistotu

Umyjte dieťa mäkkým mydlom a vlažnou vodou na udržanie pokožky čistej. Neodporúča sa však premáčať postihnuté miesta.

2. Použite krémy na zmiernenie svrbenia

Lokálne krémy a gély s antihistaminikami môžu pomôcť zmierniť svrbenie a nepohodlie spôsobené pľuzgiermi.

3. Krátke nechty u deťoch

Ostrihajte deťom nechty, čo im zabráni škrabaniu pľuzgierov a predchádzať infekciám.

Ovčie kiahne sú bežná súčasť detstva

Ovčie kiahne môžu byť pre dieťačko nepohodlné, ale s primeranou starostlivosťou a trpezlivosťou prejde infekcia bez väčších problémov. Je dôležité vedieť, že ovčie kiahne nie sú katastrofou, ale sú len jednou z mnohých normálnych súčastí detstva.

Ovčie kiahne môžu byť pre dieťačko nepríjemné, ale s dostatočnými vedomosťami a správnym prístupom môžeme zabezpečiť, aby prekonanie tejto infekcie prebehlo čo najpohodlnejšie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Cvičenie počas tehotenstva

Tehotenstvo je čas radosti a očakávania, ale aj obdobia, kedy sa naše telo mení a prispôsobuje novým požiadavkám. Jedným z dôležitých aspektov tehotenstva je...

Ako si nastaviť rovnováhu medzi prácou a rodinným životom?

Rodičovstvo je jedným z najnáročnejších úloh, ktoré môžeme v živote zažiť, a rovnováha medzi prácou a rodinným životom sa často javí ako krehká a...

Tipy, ako predchádzať vzniku strii počas tehotentva

Strie sú úplne prirodzeným javom, ktorý môže postihnúť mnohé ženy počas tohto špeciálneho obdobia. Avšak, existuje niekoľko spôsobov, ako im môžete predchádzať alebo minimalizovať...

Ako poznať mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo je zriedkavý, no potenciálne vážny zdravotný problém, ktorý sa môže vyskytnúť počas tehotenstva. Je dôležité byť informovaný o jeho príznakoch a rizikách,...