TehotenstvoČo ak som používala antikoncepciu, ako dlho môže trvať, kým budem môcť...

Čo ak som používala antikoncepciu, ako dlho môže trvať, kým budem môcť otehotnieť?

Odpoveď je, že závisí na metóde antikoncepcie. A ťažko to odhadnúť. Je možné, že budete môcť otehotnieť hneď. A je možné, že vás bude vaša antikoncepcia trápiť ešte mesiace.

 • Hormonálna antikoncepcia. Po vysadení hormonálnej antikoncepcie by mala ovulácia začať približne 2 týždne po vysadení. No je pravdepodobné, že vaša menštruácia nebude spočiatku pravidelné. Ustálenie cyklu zvyčajne trvá 1 až 2 mesiace. Pravidelná menštruácia znamená, že váš cyklus trvá vždy rovnaký počet dní.
 • Antikoncepčné injekcie Depo-Provera.Ak ste využili túto agresívnu metódu antikoncepcie, teda injekcie Depo-Provera, ktoré sa aplikujú raz za 3 mesiace, budete musieť na stratu účinkov tejto metódy čakať niekedy aj 10 mesiacov, niekedy dokonca aj viac.
 • Implantáty.Výhodou implantátov je, že môžete otehotnieť okamžite po tom, čo vám doktor tento implantát odstráni. Tento implantát sa zvyčajne aplikuje do hornej časti ruky a vylučuje hormón zvaný progestín, ktorý zabraňuje vaječníkom v uvoľňovaní vajíčka.
 • Fyzická bariéra. Ak ste pri sexe používali kondómy alebo inú formu bariéry, pochopiteľne môžete otehotnieť okamžite po tom, čo ich prestanete používať. Fyzická bariéra sa používa okrem neželaného tehotenstva aj ako ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami ako HIV či syfilis, ktorými sa môžete nakaziť, ak máte sex s niekým, kto je infikovaný.

Čo môže urobiť môj partner, aby som mala väčšiu šancu na tehotenstvo?

Veľa. Váš partner by sa mal sústrediť na to, aby boli jeho spermie čo najzdravšie a aby ich mal čo najviac. Aby to dosiahol, mal by sa sústrediť na tieto kroky:

 • Mal by sa zbaviť zdravotných problémov, najmä cukrovky, problémov s obličkami a obezity, ktoré výrazne spermie ovplyvňujú. Cukrovka je stav, pri ktorom sa v krvi nachádza príliš veľa cukru (glukózy). Obezita znamená, že má človek príliš vysoké množstvo telesného tuku a jeho BMI je vyššie ako 30.
 • Pomôcť môžu aj lieky na predpis či voľne dostupné lieky z lekárne. Obľúbenými pomocníkmi sú vitamíny B a C, bylinné produkty ako ginkgo biloba či zelený čaj. Rovnako platí, že určité lieky môžu spermie ovplyvňovať spermie negatívne, preto je dobré prekonzultovať lieky, ktoré prijíma, s lekárom.
 • Mal by sa zbaviť zlozvykov ako je fajčenie, alkohol či v horšom prípade drogy, čo sú veci, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu jeho spermii. Rovnako negatívny efekt majú aj anabolické steroidy, ktoré často užívajú muži, ktorí sa venujú cvičeniu. Anabolické steroidy sú vlastne vyrobenou formou testosterónu, ktorá sa používa na liečbu hormonálnych problémov a chorôb, vrátane rakoviny či AIDS. Ak váš partner potrebuje v tomto ohľade pomoc, motivujte ho k rozhovoru s lekárom.
 • Kvalitu spermii výrazne ovplyvňujú aj chemikálie, vrátanie radiácie či chemoterapie.

Čo ak sa mi nedarí otehotnieť?

Ak sa vám nedarí otehotnieť 3 až 4 mesiace, nerobte si z toho ťažkú hlavu a pokúšajte sa ďalej. Ak sa vám to nedarí dlhšie, je vhodné vyhľadať pomoc lekára.

...
 • Ak máte menej ako 35 rokov, vyhľadajte lekára po tom, čo sa vám nedarí otehotnieť viac ako rok.
 • Ak máte viac ako 35 rokov, vyhľadajte lekára po tom, čo sa vám nedarí otehotnieť viac ako 6 mesiacov.

Váš lekár vykoná potrebné testy a zistí, kde je problém. Vďaka tomu bude môcť nasadiť efektívnu liečbu.

Zhrnutie:

 • Je dôležité tehotenstvo si naplánovať, pretože je dobré povedať či, čo vás čaká a čo pre vás dieťa bude znamenať.
 • Rovnako je plánované tehotenstvo dôležité preto, že ľudia, ktorí sa pokúšajú vedome o dieťa, majú tendenciu žiť v danom období zdravšie, čím zvyšujú šance, že dieťa bude zdravé a pôrod prebehne bez problémov.
 • Zdravie vášho dieťaťa ovplyvňujete vy sama dlho pred tehotenstvom.
 • Každý deň prijímajte 400mcg kyseliny listovej, čím výrazne znížite šancu, že sa vaše dieťa narodí nezdravé.
 • Vyhnite sa fajčeniu, alkoholu, drogám a agresívnym liekom. Všetky tieto faktory môžu dieťaťu ublížiť a to aj v prípade, že ešte tehotná nie ste.
 • Ak si myslíte, že ste tehotná, otestujte sa najskôr doma tehotenským testom. Ak je pozitívny, zavolajte gynekológovi a objednajte sa na krvné testy, ktorým si tehotenstvo potvrdíte.
 • Ak máte nechránený sex, šancu otehotnieť máte v deň ovulácie a celých 5 dní pred ňou.
 • Hoci ste prestali brať hormonálnu antikoncepciu, v závislosti od jej typu môže byť nemožné otehotnieť ešte niekoľko mesiacov.
 • Ak sa pokúšate otehotnieť a nedarí sa vám to, nevzdávajte sa! Je úplne bežné, že otehotnenie si vyžaduje dostatok pokusov a času. Ak sa vám to zdá príliš dlho, prekonzultujte svoj problém s doktorom.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Tipy ako pomôcť deťom rozpoznávať a zvládať svoje emócie a rozvíjať ich emocionálnu inteligenciu

Emocionálna inteligencia (EQ) je súbor zručností, ktoré nám umožňujú vnímať, chápať a zvládať vlastné emócie a emócie druhých. Prečo je dôležité budovať EQ u detí? U...

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...

Buduje dobré vzťahy medzi súrodencami vďaka veselej atmosfére. Ako na to?

Smiech je liek a rodina s humorom je šťastná rodina. To je motto, ktoré by si mala zapamätať každá domácnosť s deťmi. Humor a...

Pestovanie exotického ovocia v domácich podmienkach a ich využitie v kuchyne

Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu....