Ako otehotnieť

Predpokladá sa, že viac ako polovica tehotenstiev je neplánovaná. To znamená, že viac ako polovica žien otehotnie bez toho, aby boli na tehotenstvo naozaj pripravené.

Vďaka naplánovanému tehotenstvu výrazne zvýšite šancu, že na svet privediete zdravé dieťa. Deti, ktoré sú naplánované, sú oveľa častejšie zdravé než tie, ktoré naplánované neboli. Je to najmä preto, že ľudia, ktorí sa o dieťa pokúšajú, žijú počas obdobia snahy o počatie podstatne zdravšie.

Ako naplánovať tehotenstvo?

Urobte si plán na celý život. To znamená, aby ste sa spolu s partnerom zamysleli objektívne nad tým, kedy, či a koľko detí vlastne chcete. Znamená to odpovedať si úprimne na tieto otázky:

 • Koľko detí chceme?
 • Aký by mal byť medzi nimi vekový rozdiel?
 • Ako si dokážem zlepšiť zdravie pred otehotnením?
 • Ak ešte dieťa nechcem a máme pravidelný sex, ako zabránime neželanému tehotenstvu?

Je dôležité sa o týchto otázkach rozprávať naozaj otvorene. Neexistujú ani dobré, ani zlé odpovede, rovnako ako je možné, že sa odpovede budú s vekom meniť. Taktiež je normálne, že spolu s partnerom nemusíte vo všetkých otázkach odpovedať rovnako, preto si často táto téma vyžaduje dlhší čas, než je jeden večer.

Som pripravená na rodičovstvo?

Keď sa vám narodí dieťa, váš život sa od základov zmení. Je preto dobré objektívne sa pozrieť na to, či ste na to vy a váš partner naozaj pripravení. Odpovedzte si na tieto otázky:

 • Prečo chceme dieťa? Nekonáme pod nátlakom niekoho iného? Chce jeden z nás dieťa viac ako ten druhý? Myslíme si obaja, že zvládneme rodičovstvo?
 • Ako sa náš vzťah zmení, keď budeme mať dieťa? Sme pripravení na tieto zmeny?
 • Ako nám dieťa ovplyvní náš pracovný život?
 • Ako sa budeme o dieťa starať? Kto zostane doma? Budeme potrebovať pomoc niekoho iného?
 • Sme pripravení sa starať aj o dieťa, ktoré sa môže narodiť nezdravé a bude mať špeciálne potreby?
 • Sme pripravení na to, že peňazí a voľného času bude oveľa menej

Ak partnera nemáte, spýtajte sa tieto otázky sama seba a taktiež sa sama seba spýtajte, či ste vôbec pripravená byť slobodnou matkou.

Čo môžem urobiť pre svoje zdravie pred tehotenstvom?

Vaše zdravie v súvislosti s tehotenstvom je nesmierne dôležitým faktorom. Byť zdravá navyše výrazne zvyšuje šancu, že sa vám podarí otehotnieť. V súvislosti s tým zdravým životným štýlom znižujete šancu komplikovaného tehotenstva a komplikovaného pôrodu, navyše zvyšujete šancu, že sa vaše dieťa narodí zdravé. Výraznou súčasťou zdravého fungovania pred počatím dieťaťa a počas tehotenstva je pravidelná suplementácia kyseliny listovej, ktorá chráni nenarodené dieťa pred rôznymi defektami, najmä čo sa týka mozgu.

Ak plánujete tehotenstvo, je dobré začať s novým životným štýlom aspoň 3 mesiace predtým, než sa o tehotenstvo začnete pokúšať. Ak ste však vyslovene problematický prípad (cukrovka, obezita), možno potrebujete ešte viac času.

Rovnako je dobré nechať sa skontrolovať pred pokusom o otehotnenie lekárom, ktorý vám dokáže povedať, či je vaše telo na tehotenstvo pripravené. To platí aj v prípade, že už dieťa máte a chcete sa pokúšať o ďalšie. Vaše zdravie sa za ten čas mohlo zmeniť a doktor je schopný všetky možné problémy podchytiť a vopred efektívne liečiť.

Dôležitá je v tomto ohľade aj vaša rodinná história, najmä zdravotné problémy, ktoré sa vyskytujú vo vašej rodine, či v rodine vášho partnera. Je dobré tieto problémy spísať a ukázať ich vášmu doktorovi. Doktor tým pádom vie, na čo sa musí ešte viac sústrediť a dokáže vzniku týchto problémov počas vášho tehotenstva zabrániť.

Čo je kyselina listová?

Kyselina listová je B vitamín, vďaka ktorému dokáže každá bunka vo vašom tele zdravo rásť a rozvíjať sa. Príjem kyseliny listovej pred a počas tehotenstva chráni vaše nenarodené dieťa pred neželanými defektami, najmä čo sa týka mozgu.

Denne by ste mali prijať 400mcg (mikrogramov) kyseliny listovej, vďaka čomu znížite riziko defektov u vášho dieťaťa o 70%. Keďže je približne polovica tehotenstiev neplánovaná, kyselina listová by mala byť doplnkom výživy, ktoré by mali pravidelne prijímať všetky ženy, ktoré môžu teoreticky otehotnieť.

Najdôležitejšie obdobie, kedy by ste však tento doplnok výživy mala prijímať, je aspoň 1 mesiac pred otehotnením a následne prvé 3 mesiace tehotenstva.

Ak je z akéhokoľvek dôvodu riziko defektov u vášho dieťaťa vyššie (napr. častý výskyt vo vašej rodine), prijímajte 10-násobnú dávku, teda 4000mcg a to už 3 mesiace pred plánovaním tehotenstva a následne prvé 3 mesiace tehotenstva. Je to vysoká dávka, preto je dobré tento problém vopred prekonzultovať s doktorom, ktorý vám povie, ako takéto vysoké množstvo prijímať bezpečne. Treba si dať najmä pozor na to, aby ste kyselinu listovú neprijímali v takom veľkom množstve vo forme multivitamínu, pretože prijímete veľké množstvo iných látok, čo môže spôsobiť zdravotné problémy.

Najvyššie riziko defektov je, pokiaľ:

 • Ste počasi v minulosti dieťa s defektom.
 • Vy alebo váš partner máte určitý defekt.
 • Váš partner má dieťa s defektom.

Kyselinu listovú môžete prijímať aj z potravín, napríklad z raňajkových cereálií či z cestovín. Vhodné sú aj produkty z kukuričnej múky. Dobrým zdrojom kyseliny listovej sú aj niektoré druhy zeleniny a ovocia, napríklad listová zelenina, fazule, brokolica či pomarančová šťava.

Ako zistím, že som tehotná?

Príznakom toho, že ste tehotná, sú tieto znaky:

 • Vynechaná menštruácia.
 • Vaše prsia sa zväčšia a sú plnšie. Oblasť okolo bradaviek stmavne.
 • Potrebujete často močiť.
 • Máte pocit ťažkosti v žalúdku, prípadne zvraciate.
 • Cítite neustále veľkú únavu.
 • Máte pocit zhoršenej náladovosti.
 • Cítite sa nafúknutá, akoby ste mala plné brucho.

Ak na sebe zbadáte tieto príznaky, vykonajte doma tehotenský test a ak je pozitívny, kontaktujte svojho lekára. Ten vám urobí krvné testy, vďaka ktorým dokáže potvrdiť, či ste naozaj tehotná. Faktom totiž je, že domáce tehotenské testy nie sú na 100% spoľahlivéa neraz sa stalo, že doktor tehotenstvo vyvrátil po tom, čo žena prišla aj s pozitívnym tehotenským testom.

Ako sa tehotenstvo udeje?

Každý mesiac vaše vaječníky uvoľňujú neodplodnené vajíčko. Deje sa tak približne 14 dní pred prvým dňom vašej menštruácie. Tento proces nazývame ovulácia.Keď vy a váš partner máte nechránený sex približne v tomto čase, jeho spermie preplávajú až k vajíčku. Nechráneným sexom myslíme sex bez akejkoľvek formy antikoncepcie, či už ide o hormonálnu antikoncepciu, kondómy alebo akúkoľvek inú metódu fyzickej ochrany.

Keď sa vajíčko a spermia stretnú, nazývame to fertilizácia. Takéto vajíčko, ktoré už od tejto doby nazývame embryo, sa následne pripevní k stene vašej maternice, kde sa začne rozrastať a postupne vyvíjať až do formy dieťaťa.

Otehotnieť môžete vždy po nechránenom sexe počas dňa ovulácie a celých 5 dní predtým.Práve v tejto dobe by ste sa mali pokúšať o dieťa čo najviac, pretože tým výrazne zvýšite šance na otehotnenie. Vajíčko v tele sa premení na embryo približne 12 až 24 hodín po ovulácii. Spermie vášho partnera vo vás dokážu prežiť až 72 hodín po sexe.

Ako zistím, že mám ovuláciu?

Ako sme si už povedali, otehotnieť môžete, ak máte nechránený sex v deň ovulácie alebo celých 5 dní predtým. Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či máte práve ovuláciu.

 • Môžete využiť našu ovulačnú kalkulačku,ktorá vám vypočíta, kedy máte plodné dni.
 • Bazálna teplota.Bazálna teplota vášho tela je teplota, ktorú má vaše telo v pokoji. Ideálne je teda merať si teplotu pravidelne okamžite po zobudení. Pre väčšinu žien platí, že počas ovulácie teplota veľmi jemne stúpne (približne o 0,6 stupňa celzia). 2 až 3 dni pred týmto zvýšením teploty je ideálny čas na pokus o otehotnenie. Áno, zvýšená teplota indikuje, kedy už ovuláciu máte, no ak sa budete meriať pravidelne niekoľko mesiacov, budete schopná odhadnúť, kedy približne ovulácia príde a tým pádom aj viete určiť, kedy by ste sa o dieťa mali snažiť najviac. Nezabúdajte však na to, že vašu teplotu môžu ovplyvniť aj iné faktory – napríklad chrípka, alkohol či kvalita spánku.
 • Cervikálny hlien.Všímajte si hlien vo vašej vagíne. Ak máte pocit, že je ho viac, je riedky, priesvitný a mazľavý, znamená to, že sa vaša ovulácia blíži. Práve v tejto dobe by ste sa mali snažiť mať nechránený sex čo najčastejšie. Ak si budete hlien kontrolovať dvakrát denne, mali by ste si všimnúť zmeny a ak pocítite tieto zmeny 2 dni po sebe, je ideálny čas na nechránený sex.
 • Ovulačné testy. Tieto testy na základe vášho moču (konkrétne prítomnosti luteinizačného hormónu – LH) dokážu predpovedať, kedy je najlepší čas na pokus o otehotnenie. Tento hormón sa totiž najvýraznejšie vylučuje 1-2 dni pred ovuláciou a počas ovulácie, pretože je zodpovedný práve za uvoľnenie vajíčka z vaječníkov.

Čo ak som používala antikoncepciu, ako dlho môže trvať, kým budem môcť otehotnieť?

Odpoveď je, že závisí na metóde antikoncepcie. A ťažko to odhadnúť. Je možné, že budete môcť otehotnieť hneď. A je možné, že vás bude vaša antikoncepcia trápiť ešte mesiace.

 • Hormonálna antikoncepcia. Po vysadení hormonálnej antikoncepcie by mala ovulácia začať približne 2 týždne po vysadení. No je pravdepodobné, že vaša menštruácia nebude spočiatku pravidelné. Ustálenie cyklu zvyčajne trvá 1 až 2 mesiace. Pravidelná menštruácia znamená, že váš cyklus trvá vždy rovnaký počet dní.
 • Antikoncepčné injekcie Depo-Provera.Ak ste využili túto agresívnu metódu antikoncepcie, teda injekcie Depo-Provera, ktoré sa aplikujú raz za 3 mesiace, budete musieť na stratu účinkov tejto metódy čakať niekedy aj 10 mesiacov, niekedy dokonca aj viac.
 • Implantáty.Výhodou implantátov je, že môžete otehotnieť okamžite po tom, čo vám doktor tento implantát odstráni. Tento implantát sa zvyčajne aplikuje do hornej časti ruky a vylučuje hormón zvaný progestín, ktorý zabraňuje vaječníkom v uvoľňovaní vajíčka.
 • Fyzická bariéra. Ak ste pri sexe používali kondómy alebo inú formu bariéry, pochopiteľne môžete otehotnieť okamžite po tom, čo ich prestanete používať. Fyzická bariéra sa používa okrem neželaného tehotenstva aj ako ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami ako HIV či syfilis, ktorými sa môžete nakaziť, ak máte sex s niekým, kto je infikovaný.

Čo môže urobiť môj partner, aby som mala väčšiu šancu na tehotenstvo?

Veľa. Váš partner by sa mal sústrediť na to, aby boli jeho spermie čo najzdravšie a aby ich mal čo najviac. Aby to dosiahol, mal by sa sústrediť na tieto kroky:

 • Mal by sa zbaviť zdravotných problémov, najmä cukrovky, problémov s obličkami a obezity, ktoré výrazne spermie ovplyvňujú. Cukrovka je stav, pri ktorom sa v krvi nachádza príliš veľa cukru (glukózy). Obezita znamená, že má človek príliš vysoké množstvo telesného tuku a jeho BMI je vyššie ako 30.
 • Pomôcť môžu aj lieky na predpis či voľne dostupné lieky z lekárne. Obľúbenými pomocníkmi sú vitamíny B a C, bylinné produkty ako ginkgo biloba či zelený čaj. Rovnako platí, že určité lieky môžu spermie ovplyvňovať spermie negatívne, preto je dobré prekonzultovať lieky, ktoré prijíma, s lekárom.
 • Mal by sa zbaviť zlozvykov ako je fajčenie, alkohol či v horšom prípade drogy, čo sú veci, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu jeho spermii. Rovnako negatívny efekt majú aj anabolické steroidy, ktoré často užívajú muži, ktorí sa venujú cvičeniu. Anabolické steroidy sú vlastne vyrobenou formou testosterónu, ktorá sa používa na liečbu hormonálnych problémov a chorôb, vrátane rakoviny či AIDS. Ak váš partner potrebuje v tomto ohľade pomoc, motivujte ho k rozhovoru s lekárom.
 • Kvalitu spermii výrazne ovplyvňujú aj chemikálie, vrátanie radiácie či chemoterapie.

Čo ak sa mi nedarí otehotnieť?

Ak sa vám nedarí otehotnieť 3 až 4 mesiace, nerobte si z toho ťažkú hlavu a pokúšajte sa ďalej. Ak sa vám to nedarí dlhšie, je vhodné vyhľadať pomoc lekára.

 • Ak máte menej ako 35 rokov, vyhľadajte lekára po tom, čo sa vám nedarí otehotnieť viac ako rok.
 • Ak máte viac ako 35 rokov, vyhľadajte lekára po tom, čo sa vám nedarí otehotnieť viac ako 6 mesiacov.

Váš lekár vykoná potrebné testy a zistí, kde je problém. Vďaka tomu bude môcť nasadiť efektívnu liečbu.

Zhrnutie:

 • Je dôležité tehotenstvo si naplánovať, pretože je dobré povedať či, čo vás čaká a čo pre vás dieťa bude znamenať.
 • Rovnako je plánované tehotenstvo dôležité preto, že ľudia, ktorí sa pokúšajú vedome o dieťa, majú tendenciu žiť v danom období zdravšie, čím zvyšujú šance, že dieťa bude zdravé a pôrod prebehne bez problémov.
 • Zdravie vášho dieťaťa ovplyvňujete vy sama dlho pred tehotenstvom.
 • Každý deň prijímajte 400mcg kyseliny listovej, čím výrazne znížite šancu, že sa vaše dieťa narodí nezdravé.
 • Vyhnite sa fajčeniu, alkoholu, drogám a agresívnym liekom. Všetky tieto faktory môžu dieťaťu ublížiť a to aj v prípade, že ešte tehotná nie ste.
 • Ak si myslíte, že ste tehotná, otestujte sa najskôr doma tehotenským testom. Ak je pozitívny, zavolajte gynekológovi a objednajte sa na krvné testy, ktorým si tehotenstvo potvrdíte.
 • Ak máte nechránený sex, šancu otehotnieť máte v deň ovulácie a celých 5 dní pred ňou.
 • Hoci ste prestali brať hormonálnu antikoncepciu, v závislosti od jej typu môže byť nemožné otehotnieť ešte niekoľko mesiacov.
 • Ak sa pokúšate otehotnieť a nedarí sa vám to, nevzdávajte sa! Je úplne bežné, že otehotnenie si vyžaduje dostatok pokusov a času. Ak sa vám to zdá príliš dlho, prekonzultujte svoj problém s doktorom.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.