Tehotenstvo1. týždeň tehotenstva

1. týždeň tehotenstva

Plánované tehotenstvo má hneď niekoľko výhod. V prvom rade môžete zmeniť životný štýl a vylúčiť zo stravy všetky škodlivé látky, ktoré môžu ohroziť zdravie vášho dieťaťa. Ak pomocou tehotenského testu zistíte, že ste tehotná dostatočne skoro, môžete sa dôkladne pripraviť na tehotenstvo a včas si zistiť dôležité informácie.

Vývoj dieťaťa

Tehotenstvo v skutočnosti začína od prvého dňa posledného cyklu menštruácie. Takže aj keď sa hovorí, že tehotenstvo trvá 40 týždňov, nie je to úplne tak. V skutočnosti sa vaše dieťa v brušku vyvíja približne 38 týždňov. Gynekológovia a pôrodníci používajú na označenie dĺžky gravidity lunárne mesiace. To znamená, že namiesto 9 kalendárnych mesiacov sa počíta 10 lunárnych mesiacov.

V prvých týždňoch tehotenstva sa bábätko v brušku označuje ako embryo. Zmení sa to v 10. týždni tehotenstva, kedy sa nenarodené bábätko nazýva plod.

...

Ranná nevoľnosť

Pre väčšinu žien je najviac náročných prvých 12 týždňov tehotenstva, čo je v skutočnosti prvý trimester tehotenstva. Budúca mamička sa musí popasovať s novou situáciou. Všetko je nové, nepoznané, niekedy až vzrušujúce a ohromujúce. V prvom trimestri tehotenstva sa najčastejšie objavuje ranná nevoľnosť. Ranná nevoľnosť obvykle zmizne v druhom trimestri a v tretom trimestri si na ňu už ani len nespomeniete.

Strava a zdravie dieťaťa

Ste to, čo jete. Je to stará známa veta, avšak je veľmi pravdivá. Vaše stravovanie počas tehotenstva výrazne ovplyvňuje zdravie vášho nenarodeného dieťaťa. Dobrou správou je, že počas nasledujúcich deviatich mesiacov môžete vhodnými stravovacími návykmi pozitívne ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa a rovnako aj  svoje vlastné zdravie.

Fajčenie v tehotenstve

V prvom rade by budúca mamička mala okamžite prestať fajčiť a piť alkoholické nápoje. Nikotín v cigaretách má veľmi negatívny vplyv na zdravie ženy. Cigaretový dym obsahuje viac ako štyritisíc chemikálií, preto by ste sa mali vyhýbať aj miestam, kde sa fajčí. Úplné tabu by v tehotenstve mali byť bary a kluby, kde sa fajčí.

Konzumácia alkoholu v tehotenstve

V tehotenstve by ste sa mali vyhnúť aj konzumácií alkoholu. Častá konzumácia alkoholických nápojov môže spôsobiť problémy najmä v prvom trimestri tehotenstva, kedy môže viesť až k potratu. Alkohol by mal byť tabu počas celého tehotenstva. Dieťa, ktorého matka užívala počas tehotenstva alkoholické nápoje, sa môže narodiť s poškodením mozgu a nervového systému Môžu sa takisto vyskytnúť poruchy vo vývoji orgánov, poruchy správania, alebo mentálne, či fyzické poruchy.

Kyselina listová

Keď sa ešte len snažíte otehotnieť, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť 600 mikrogramov kyseliny listovej. Kyselina listová je iný názov pre vitamín B9, či kyselinu folovú. Kyselina listová pomáha výrazne znížiť riziko defektov neurálnej trubice a iných druhov chorôb. Lekári odporúčajú zaradiť tento doplnok stravy do jedálnička minimálne mesiac pred počatím dieťaťa.

Prvý trimester

V prvom trimestri tehotenstva je odporúčaná dávka kyseliny listovej 400 mikrogramov. Presný účinok kyseliny listovej na prevenciu vrodených defektov nie je zatiaľ objasnený. Faktom však ostáva, že vitamín B9 podporuje rast a vývoj buniek, ako aj tvorbu tkanív nenarodeného dieťaťa.

Nedostatok kyseliny listovej spôsobuje bolesti hlavy, chudnutie, slabosť, nechuť do jedla, búšenie srdca a podráždenosť.

Potraviny s obsahom kyseliny listovej

Veľké množstvo vitamínu B9 obsahuje zelenina, pečeň (kuracia a morčacia), celozrnné výrobky, obilniny a niektoré druhy ovocia. Najviac kyseliny listovej sa nachádza v kvasniciach. Pri nedostatku kyseliny listovej sa odporúča konzumovať zvýšené množstvo niektorých druhov zeleniny, ako sú paradajky, reďkovka, špenát, pór, sója, fazuľa. Z ovocia to sú maliny, melón, či čučoriedky.

Ak do svojho denného príjmu potravy nedokážete zaradiť dostatočné množstvo kyseliny listovej, je vhodné siahnuť po doplnku stravy. Vitamín B9 bežne nájdete v lekárňach pod názvom Acidum folicum. Denná dávka pre dospelého človeka je 400 mikrogramov. Tehotné ženy môžu denne prijať od 600 do 800 mikrogramov tohto vitamínu. Nezabúdajte však, že do denného príjmu sa rátajú aj potraviny, ktoré zjete. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalový leták.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo sú batérie pre deti nebezpečné?

Gombíkové batérie resp. lítiové batérie guľatého tvaru poháňajú v domácnosti množstvo elektronických zariadení. Možno ste však netušili, že môžu byť nebezpečné aj pre vaše...

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších...

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...