Tehotenstvo12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva

Vaše dieťa bude čoskoro vedieť otvárať a zatvárať dlaň a hýbať s prstami na rukách, aj nohách. Ak sa dotknete brucha, vaše dieťa začne reagovať, aj keď to ešte nebudete môcť cítiť.

Vývoj dieťaťa

Črevá dieťatka sa vyvíjali veľmi rýchlo a trochu prečnievajú do pupočnej šnúry, teraz sa postupne pohybujú dovnútra brušnej dutiny. Obličky začali vylučovať moč do jeho močového mechúra. Medzitým sa nervové bunky neustále rozširujú a vnútri mozgu sa rýchlo vyvíjajú synapsie vášho dieťaťa.

Jeho tvár je vyvinutá natoľko, že  nesporne vyzerá ako človek. Oči sa presunuli z prednej časti hlavy do strán a jeho uši sú presne tam, kde by mali byť. Vaše dieťa momentálne meria viac ako 5 cm.

...

Tehotenské starosti

Pravdepodobne ste už začali nosiť tehotenské oblečenie, najmä ak sa nejedná o vaše prvé tehotenstvo. Dokonca aj keď nie ste pripravená zmeniť šatník, nepochybne ste si všimli, že ste pribrali v oblasti pásu. To spôsobí, že budete vyhľadávať voľnejšie a pohodlnejšie oblečenie, ktoré bude voľné najmä v oblasti pŕs a brucha.

Pálenie záhy

Pri tehotenstve môžete začať pociťovať pálenie záhy. Pálenie najčastejšie vychádza z dolnej časti hrudnej kosti a zo spodnej časti krku. Mnoho žien sa stretne s pálením záhy prvýkrát až počas tehotenstva. Ženy, ktorých trápilo pálenie záhy už predtým, môžu zistiť, že sa im pálenie záhy ešte zhoršilo.

Počas tehotenstva placenta produkuje veľké množstvo hormónu progesterón, ktorý má na príčine nepríjemné pálenie záhy. Pálenie sa objavuje zvlášť v ľahu. Väčšina žien sa s pálením záhy stretne až v neskoršom štádiu tehotenstva, keď vaša rastúca maternica začne tlačiť na ostatné orgány, vrátane žalúdka. Pálenie záhy môže mať rôzne intenzity, od miernej, až po intenzívne a nepríjemné pálenie.

Zostaňte fit

Medzi najlepšie spôsoby, ako zostať aktívna a fit, aj počas tehotenstva, patria pilates, joga, plávanie a rýchla chôdza. Pre zdravie budúcej mamičky je obzvlášť dôležité, aby ostala vo forme. Aktívne ženy, ktoré sa venovali športu aj počas tehotenstva, mali ľahší pôrod. Vplyvom radikálneho nárastu váhy sa nadbytočných kíl po pôrode budete chcieť pravdepodobne čo najrýchlejšie zbaviť. Nadmernému priberaniu môžete čiastočne predísť, ak do svojho každodenného života zaradíte miernu športovú aktivitu.

Ideálne druhy športu

Rýchla chôdza, alebo beh, vás udrží vo forme. Pri plávaní si oddýchnete, zregenerujete telo a pokojne sa môžete počas plávania aj rozprávať s priateľkou. Plávanie je ideálnym športom aj z toho dôvodu, že pri plávaní nezaťažujete kĺby.

Komplikácie v tehotenstve

Najmä v období tehotenstva by ste si viac mali všímať signály svojho tela. Ak sa u vás prejaví niektorý z nasledujúcich príznakov, okamžite informujte svojho gynekológa, alebo pôrodnú asistentku.

  • Objavil sa u vás vodnatý, alebo krvavý hlien. Krvavý hlien, alebo hlien s nádychom ružovej, či hnedasté zaschnuté škvrny od krvi na spodnom prádle, môžu byť príznakom predčasného pôrodu.
  • Máte belavý výtok, ktorý je bez zápachu, ale aj napriek tomu vám spôsobuje nepohodlie, ako je bolesť pri močení, alebo pri pohlavnom styku. Môže sa objaviť aj svrbenie, alebo pálenie pošvy a vaša pošva vyzerá byť zapálená. Tieto príznaky môžu znamenať, že trpíte kvasinkovou infekciou.
  • Ak si po sexe všimnete biely, alebo šedý výtok, ktorý páchne po rybách, pravdepodobne ide o iný druh vaginálnej infekcie, zvanej bakteriálna vaginóza.

V prípade, že ste zaznamenali akýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, nesnažte sa liečiť sama. Príznaky rôznych druhov infekcie a zápalu nie sú vždy ľahko rozlíšiteľné. Odporúčame navštíviť svojho ošetrujúceho gynekológa, ktorý vám správne stanoví diagnózu a ubezpečí sa, aby ste dostali liečbu zodpovedajúcu vášmu druhu infekcie.

Urobte rozpočet

Je najvyšší čas, aby ste so svojim partnerom začali diskutovať o nových výdavkoch, ktoré súvisia s narodením dieťaťa- detské oblečenie, jedlo, plienky, hračky, či postieľka. Prvé mesiace života dieťaťa môžu byť obrovská záťaž pre vašu peňaženku, preto si dopredu pripravte finančný plán.

Spravovanie vášho rozpočtu si môžete zefektívniť aj pomocou mobilných aplikácií. Aké to sú sa dočítate v článku o aplikáciach pre správu vášho rozpočtu.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...

Aké sú prvé dni s babätkom po pôrode?

Prvé dni po pôrode sú pre matku aj bábätko obdobím veľkých zmien a adaptácie. Nová mamička sa zotavuje z pôrodu a zároveň sa učí...