Tehotenstvo13. týždeň tehotenstva

13. týždeň tehotenstva

Práve sa dostávate do posledného týždňa prvého trimestra tehotenstva. Riziko potratu je oveľa nižšie, ako na začiatku tehotenstva a vaše dieťa stále rastie.

Vývin dieťaťa

Na malých prstoch rúk vášho dieťaťa sa tvoria odtlačky prstov, žily a orgány sú jasne viditeľné cez stále priehľadnú kožu. Telo dieťaťa sa začína zväčšovať a už tvorí približne dve tretiny veľkosti dieťaťa, zatiaľ čo predtým hlava tvorila približne polovicu veľkosti dieťaťa. Ak budete mať dievčatko, v jej vaječníkoch sa nachádza približne 2 milióny vajíčok. Vaše dieťa je veľké približne 7,5 centimetra, čo je približne veľkosť hrachového struku.

Pôrod je stále v nedohľadne, ale vaše prsia už začínajú vyrábať tekutinu, ktorá je bohatá na živiny. Táto tekutina bude živiť vaše dieťa počas prvých dňoch po pôrode, kým sa vám nezačne tvoriť materské mlieko.

...

Koniec prvého trimestra

Práve sa nachádzate v poslednom týždni prvého trimestra tehotenstva. Budúci týždeň sa začne druhý trimester tehotenstva, čo pre mnoho žien znamená koniec ranným nevoľnostiam a únave. Ďalšou dobrou správou je, že si mnoho žien v období druhého trimestra tehotenstva, všimne zvýšený sexuálny apetít. Doprajte si s partnerom dostatok romantiky a uvoľnite sa.

Zdravé priberanie

Môžete jesť za dvoch, ale nemusíte skonzumovať dvakrát toľko jedla, ako obyčajne. Ak si chcete udržať zdravú váhu je dôležité, aby ste prijali primerané množstvo kalórií denne. V prvom trimestri tehotenstva by ste mali skonzumovať o 340 kalórií viac, ako obyčajne. V druhom a treťom trimestri tehotenstva by to nemalo byť viac ako 450 kalórií denne.

Tieto hodnoty sú len orientačné. Množstvo kalórií, ktoré by ste mali denne prijať, aby bolo dieťa dostatočne vyživené, sa  môže radikálne líšiť. Záleží to od toho, či máte nadváhu, alebo podváhu, alebo čakáte dvojčatá. V týchto prípadoch sa môže kalorický príjem budúcej mamičky značne líšiť od priemeru.

Pitný režim

V období tehotenstva by žena mala vypiť denne 8 až 10 pohárov čistej vody. Ak žijete v teplom podnebí, žijete vo vysokej nadmorskej výške, alebo ste tehotná v období leta, toto množstvo sa môže ešte zvýšiť.  Takisto si doprajte viac tekutín počas cvičenia a po cvičení.

Ak cvičíte je vhodné doplniť hladinu minerálnych látok pomocou doplnkov stravy, ako je napríklad iontový nápoj. Nápoj vám dodá potrebnú energiu a nahradí minerály, ktoré ste stratili pri potení. Každá žena je iná a mala by prispôsobiť dennú dávku tekutín svojim individuálnym potrebám.

Denný príjem tekutín

Najideálnejšie je do denného príjmu tekutín rátať len príjem čistej vody. Do denného príjmu tekutín však môžete zaradiť aj stolovú vodu, alebo minerálne vody. Ak vám nechutí čistá voda, skúste si do nej pridať kúsky citrónu, pomarančov, alebo iného ovocia a dochuťte ju mätou. Nič nepokazíte ani v prípade, že vypijete nesladený čaj.

Sledujte svoj moč

Vždy si dávajte pozor na farbu moču. V prípade, že je váš moč tmavo žltý, alebo mierne páchne, musíte piť viac vody. Moč by mal byť číry, alebo svetložltý, vtedy viete, že ste dostatočne hydratovaná.

Zdravá výživa

Proteín, železo a vápnik sú tri základné živiny, ktoré vaše dieťa potrebuje pre zdravý vývoj.

Proteín

Denne by ste si mali dopriať 71 gramov bielkovín, ktoré sa inak nazývajú proteíny. Dobrými zdrojmi proteínov sú chudé mäso, vajcia, mliečne výrobky, fazuľa a sójové výrobky, ako je tofu. Tri porcie bielkovín denne by mali pomôcť splniť váš denný cieľ.

Železo

Príjem železa je pri tehotenstve obzvlášť dôležitý, pretože pomáha zabrániť chudokrvnosti z nedostatku železa, čo je bežný problém tehotných žien. Denne by ste mali prijať 27 miligramov železa. Železo sa nachádza rovnako v živočíšnej, aj rastlinnej forme. Najlepším zdrojom železa je chudé červené mäso. Ak ste vegetariánka, je vhodné konzumovať špenát, alebo strukoviny.

Vápnik

Štyri porcie mliečnych výrobkov denne vám pomôže získať 1000 miligramov vápnika, ktoré potrebujete k správnemu vývinu vášho dieťaťa. Dieťa potrebuje vápnik najmä pre tvorbu kostí a zubov.

 

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších...

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...