StarostlivosťSte na rodičovskej a nič nestíhate? Zapracujte na time managemente

Ste na rodičovskej a nič nestíhate? Zapracujte na time managemente

Hovorí sa, že tými najlepšími manažérkami sú matky. Dokážu si rozvrhnúť čas tak, aby išlo všetko podľa plánu, nemajú problém delegovať úlohy a všetko perfektne premyslia. Každá matka však niekedy bola na začiatku a tieto schopnosti si musela najskôr osvojiť. Zvládnete to aj vy.

Bežný deň vyčerpanej matky. Spoznávate sa?

te malé dieťa, v noci sa o spánku príliš hovoriť nedá, ešte v pyžame bežíte do kuchyne a pripravujete raňajky. Počas raňajok je jedlo na stoličke, na zemi aj na oblečení. Rýchlo všetko umývate, dieťa prezliekate a chvíľu sa s ním pohráte. Do toho sa snažíte uvariť obed a poupratovať hračky. Už bude obed a vy ste ešte stále v pyžame. Idete to rýchlo napraviť, ale dieťa už plače a vám je jasné, že je potrebné ísť von a uspať ho v kočiari. To sa aj stane, ibaže v momente, keď prekročíte prah dverí, dieťa je opäť hore. Prebalíte ho, prezlečiete a je čas na jedlo. Občas si odpijete zo studenej kávy z rána a snažíte sa upokojiť. Aha, už je večer. Zasa ste nič nestihli.

Základom úspechu je dobrý plán a rutina

Buďte úplne v pokoji. Tento a jemu podobné scenáre poznajú asi všetky matky. Tajomstvo úspechu spočíva v nastavení priorít a rozdelení dňa do menších časových úsekov, pričom sa snažte dodržať rutinu, ktorá je pre malé dieťa obzvlášť dôležitá. Čo presne to znamená?

...
  1. Ráno vstávajte v rovnakom čase.
  2. Najskôr sa prezlečte a upravte vy, potom prezlečte dieťa.
  3. Akonáhle sa naraňajkujete (dieťa aj vy), naplánujte si domáce práce a vyhraďte si na ne určitú dobu. Napríklad – hneď po raňajkách pozmývajte byt a zapnite práčku. Neodbiehajte od jednej činnosti k druhej.
  4. Nájdite si recepty na rýchle jedlá, ktoré zvládnete pripraviť do 30 minút. Nemá zmysel stáť polovicu dopoludnia pri sporáku.
  5. Po obede dávajte dieťa spať v rovnakom čase. Bude vám aj lepšie zaspávať. Zatiaľ čo dieťa spí, odpočívajte aj vy. Buď si choďte naozaj ľahnúť, alebo si niečo prečítajte, prípadne si dajte relaxačnú pleťovú masku na tvár. Využite svoju chvíľku pre seba naplno. Naneste si na unavenú pleť korektor, vychutnajte si kávu, jednoducho robte čokoľvek, po čom sa budete cítiť odpočinutá.
  6. Popoludnie venujte určite čas prechádzke. Čerstvý vzduch prospieva nielen dieťaťu, ale v neposlednom rade aj vám.
  7. Na večere a večerné rituály, akými sú kúpanie, rozprávka na dobrú noc a podobne, by ste si mali rovnako vyhradiť vždy totožný čas. Pre vás ako pre dospeláka to síce môže byť trochu ubíjajúce, vo finále vám to však pomôže udržať režim.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...

Buduje dobré vzťahy medzi súrodencami vďaka veselej atmosfére. Ako na to?

Smiech je liek a rodina s humorom je šťastná rodina. To je motto, ktoré by si mala zapamätať každá domácnosť s deťmi. Humor a...

Pestovanie exotického ovocia v domácich podmienkach a ich využitie v kuchyne

Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu....

Prečo sú batérie pre deti nebezpečné?

Gombíkové batérie resp. lítiové batérie guľatého tvaru poháňajú v domácnosti množstvo elektronických zariadení. Možno ste však netušili, že môžu byť nebezpečné aj pre vaše...