StarostlivosťNovorodenecké akné

Novorodenecké akné

Ak si myslíte, že akné sa objavuje len u adolescentov a dospievajúcich mladých ľudí, ste na omyle. Prečítajte si, čo spôsobuje novorodenecké akné a čo s tým môžete urobiť. Novorodenecké akné je mimoriadne bežné, zvyčajne sa objavuje vo veku 2 až 3 týždňov a postihuje až 40 percent všetkých novorodencov. Našťastie je tento stav len dočasný a vaše dieťa tým ani trochu netrpí.

V tomto článku sa dozviete:

 • Čo spôsobuje novorodenecké akné?
 • Ako liečiť novorodenecké akné?
 • Je to novorodenecké akné, alebo vyrážka?
 • Kedy zavolať lekára
 • Ako dlho sa lieči novorodenecké akné?

Čo spôsobuje novorodenecké akné?

Verte tomu, alebo nie, rovnako ako u dospievajúcich mladých ľudí, aj novorodenecké akné je pravdepodobne spôsobené hormonálnymi zmenami. V prípade novorodeneckého akné sa však nejedná o hormóny dieťaťa, ktoré spôsobujú problémy s akné, ale dôležitú úlohu zohrávajú hormóny mamičky, ktoré stále cirkulujú v krvnom riečisku dieťaťa, aj po pôrode. Tieto tehotenské hormóny z tela matky stimulujú mazové žľazy dieťaťa, ktoré produkujú nadmerné množstvo mazu.

Novorodenecké akné môže byť tiež reakciou na niektorú z látok v materskom mlieku. Pokiaľ dieťatko prikrmujete, určite vyberajte dojčenské mlieka a kaše len od overených výrobcov s kvalitným zložením.

...

Akné u novorodencov sa najčastejšie vyskytuje na brade, čele, viečkach a na iných častiach tváre. Občas sa akné objaví aj na krku, na chrbte a v hornej časti hrudníka.

Navyše, póry na detskej pokožke ešte nie sú úplne rozvinuté, čo spôsobuje, že rýchlejšie dochádza k znečisteniu pokožky a tvorbe akné. Ďalším faktorom na rozvoj novorodeneckého akné môže byť aj fakt, že detská pokožka je mimoriadne citlivá. Preto sa odporúča používať kvalitná prírodná kozmetika.

Ako liečiť novorodenecké akné?

Bohužiaľ, v prípade novorodeneckého akné nemáte mnoho možností liečby, buďte preto v prvom rade trpezliví.

Prinášame vám niekoľko tipov, ako liečiť novorodenecké akné.

 • V žiadnom prípade akné nevytláčajte.
 • Pleť dieťaťa čistite vlažnou, až mierne teplou vodou, ideálne dvakrát, alebo trikrát denne. Akné takto šetrne vysušíte.
 • Na postihnuté miesta rozhodne nepoužívajte mydlo, alebo pleťové vody určené pre dospelých.
 • Pri liečbe novorodeneckého akné sa vyvarujte používaniu produktov starostlivosti o pleť, vrátane krému, či pleťovej vody, ktoré sú určené pre dospelých.
 • Skúste prírodne domáce recepty na liečbu novorodeneckého akné. Niektoré mamičky potvrdili, že aplikácia materského mlieka na postihnuté miesta pomáha urýchliť proces hojenia.
 • Opýtajte sa svojho lekára na lieky na predpis, alebo lieky na voľný predaj, ktoré môžu pomôcť pri liečbe novorodeneckého akné a zároveň sú bezpečné pre vaše dieťa.

Je to novorodenecké akné, alebo vyrážka?

Objavili sa na tvári vášho dieťaťa malé biele bodky, ktoré majú veľkosť špendlíkovej hlavičky?

Ak si myslíte, že ide o novorodenecké akné, môžete sa mýliť. Novorodenecké akné vyzerá rovnako ako bežné akné, čiže sa na tvári objavia drobné červené vyrážky, ktoré môžu mať bielu hlavičku. Na rozdiel od akné, mílie u novorodencov sú drobné biele vyrážky, ktoré sú úplne neškodné a zvyčajne zmiznú v priebehu niekoľkých dní. Mílie sú u novorodencov mimoriadne bežné.

Existuje aj mnoho iných kožných vyrážok a problémov, ktoré sa môžu u novorodencov objaviť. Na rozdiel od novorodeneckého akné sú tieto vyrážky často nepríjemné, svrbia a majú tendenciu sa šíriť.

Najčastejšie kožné problémy novorodencov

Detská vyrážka

Zhluky drobných, vlhkých, červených vyrážok, ktoré vyzerajú podobne ako akné a často sa objavujú na tvári dieťaťa, na nohách, v hornej polovici hrudníka, alebo na zadočku. Koža zvyčajne svrbí, čo môže spôsobiť, že dieťa je nepokojné a podráždené.

Vyrážka na zadočku

Tento druh vyrážky je spôsobený vlhkosťou a podráždením pokožky v oblasti detskej plienky. Zvyčajne sa v postihnutej oblasti objaví červená, podráždená pokožka, ktorá je citlivá na dotyk.

Vyrážky na hlave

Malé červené vyrážky, ktoré sú menšie ako akné a môžu byt sprevádzané žltým výtokom. Tento druh vyrážky sa zvyčajne vyskytuje na hlave a môže sa rozšíriť aj na obočie a hornú časť tela.

Kožný ekzém

Koža je suchá, šupinatá a červená. Kožný ekzém sa zvyčajne objavuje na miestach okolo tváre a na pokožke hlavy. Vyrážka sa zvyčajne rozšíri aj do lakťových záhybov a záhybov na kolenách.

Kedy zavolať lekára

Novorodenecké akné zmizne zvyčajne samo od seba, bez akejkoľvek liečby. Na detského lekára sa obráťte v prípade, ak má vaše dieťa horúčku, koža dieťaťa je mimoriadne červená, alebo spozorujete opuch, výtok, či máte podozrenie na alergickú reakciu, alebo ekzém. V týchto prípadoch je najlepšie poradiť sa o liečbe s odborníkom.

Ako dlho sa lieči novorodenecké akné?

Novorodenecké akné zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých týždňov, alebo niekoľkých mesiacov po objavení prvých príznakov akné. Keď vaše dieťa dosiahne vek 6 mesiacov, zvyčajne už nie je po novorodeneckom akné ani stopy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Cvičenie počas tehotenstva

Tehotenstvo je čas radosti a očakávania, ale aj obdobia, kedy sa naše telo mení a prispôsobuje novým požiadavkám. Jedným z dôležitých aspektov tehotenstva je...

Ako si nastaviť rovnováhu medzi prácou a rodinným životom?

Rodičovstvo je jedným z najnáročnejších úloh, ktoré môžeme v živote zažiť, a rovnováha medzi prácou a rodinným životom sa často javí ako krehká a...

Tipy, ako predchádzať vzniku strii počas tehotentva

Strie sú úplne prirodzeným javom, ktorý môže postihnúť mnohé ženy počas tohto špeciálneho obdobia. Avšak, existuje niekoľko spôsobov, ako im môžete predchádzať alebo minimalizovať...

Ako poznať mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo je zriedkavý, no potenciálne vážny zdravotný problém, ktorý sa môže vyskytnúť počas tehotenstva. Je dôležité byť informovaný o jeho príznakoch a rizikách,...