ChorobyNajnepríjemnejšie problémy u žien? Genitálne bradavice, trichomoniáza aj zápal vaječníkov

Najnepríjemnejšie problémy u žien? Genitálne bradavice, trichomoniáza aj zápal vaječníkov

Ženské pohlavné orgány a hormonálna rovnováha sú veľmi citlivé na vonkajšie aj vnútorné podnety. Medzi najväčších strašiakov žien patria genitálne bradavice, trichomoniáza a zápal vaječníkov. Ak chcete vedieť prečo, čítajte ďalej, dozviete sa!

Genitálne bradavice: nepríjemné, ale neohrozujú plodnosť

Genitálne bradavice patria k nepríjemným ochoreniam, ktoré napádajú ženy aj mužov. Tieto bradavice vznikajú niekoľko mesiacov po nakazení sa vírusom HPV, ktorým v dnešnej dobe trpí približne 80% populácie a po vyliečení sa bohužiaľ často vracia.

V 90% vznikajú genitálne bradavice k vôli vírusu HPV typu 6 a 11. Ochorenie sa prenáša sexuálnym stykom a bradavice nemusia byť viditeľné, aby ste infekciu preniesli na partnera.

...

Genitálne bradavice napádajú vlhké tkanivá a do organizmu prenikajú malými rankami na koži. Tam sa nahromadia a pacient si časom všimne malé pupienky alebo uzlíky ktoré sa časom zväčšujú. Ich vzhľad sa môže líšiť od drobných bradavíc až po rozsiahle, ktoré sa podobajú karfiolu a deformujú vonkajšie genitálie.

Bradavice môžu tiež spôsobovať nepríjemné pálenie, svrbenie, krvácanie alebo bolesť. Mnohých pacientov trápi skôr estetický efekt tohto ochorenia a neuvedomujú si zdravotné riziko pre seba a partnera. Riešenie považujú za nepríjemné a boja sa ísť k lekárovi.

Toto ochorenie teda veľa pacientov podceňuje a včas ho nelieči. V dnešnej dobe je veľa možností, ako genitálne bradavice liečiť. Ide buď o liečbu pomocou mastí a krémov alebo chirurgickým zákrokom. Ten môže byť výrezom, pomocou lasera alebo poleptaním bradavíc. Bohužiaľ, žiadna z týchto metód neponúka 100%  účinnosť.

Zápal vaječníkov ako následok infekcie aj prechladnutia

Zápal vaječníkov patrí k veľmi častým infekciám ženských rozmnožovacích orgánov. Štatistiky uvádzajú že zápal vaječníkov postretne každú ženu minimálne raz za život. Mnoho žien nevie rozpoznať prvé príznaky zápalu a pripisujú to iným stavom.

Vznik zápalu je najčastejšie prenosom pohlavných baktérií, ktoré sa dostanú z pošvy do maternice, vajcovodov a nakoniec do samotných vaječníkov.

Zápal vzniká kvôli baktériám, ktorých je viac druhov. K najčastejším patria chlamýdie a gonokoky. Zvyčajne sa nimi žena nakazí od partnera nechráneným pohlavným stykom. Baktérie sa k nej dostanú v čase, keď je narušená prirodzená bariéra krčka maternice, čiže v dňoch počas menštruácie a popôrodných dňoch, prípadne 2 až 3 týždne po potrate.

Najčastejším príznakom je bolesť v podbrušku, ktorá sa postupom infekcií stupňuje aj do oblasti panvy. Objaviť sa môže aj nezvyčajný výtok s nepríjemným zápachom, bolesť či krvácanie pri pohlavnom styku, časté a bolestivé močenie a objaviť sa môže aj horúčka.

Niektoré ženy nemajú žiadne príznaky, alebo len veľmi slabé a tak ich môžu prehliadnuť alebo podceniť. Na liečbu tohto ochorenia sú potrebné antibiotiká, ktoré vám predpíše lekár a je nutné ich brať celé. Samozrejmosťou je aj preliečenie partnera. Najlepšou prevenciou do budúcnosti je primeraná hygiena a bezpečný pohlavný život.

Trichomoniáza môže byť asymptotická aj s príznakmi

Nepríjemným a pohlavne prenosným ochorením pre ženy je trichomoniáza. Toto ochorenie sa môže šíriť už po jednom nechránenom pohlavnom styku a je to najbežnejšie parazitárne ochorenie pošvy. Ochorenie sa môže objaviť aj u mužov, no je typické u žien.

Ochorenie vyvoláva parazit zvaný bičíkovec Trichomonas Vaginalis, ktorý je málo odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia, najčastejšie sa prenáša teda priamo.

U niektorých žien prebieha ochorenie bez príznakov a preto ani netušia že ho majú, no napriek tomu ho môžu preniesť na partnera. Pacientky, ktoré symptómy ochorenia majú, trpia rozsiahlym zápalom pošvy. K tomu patria príznaky ako napríklad pálenie alebo svrbenie v oblasti močovej rúry a vagíny, bolesť v podbrušku a pri močení a prítomnosť nezvyčajného výtoku.

U tehotných žien môže trichomoniáza vyvolať predčasný pôrod a nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca. V niektorých prípadoch je možné preniesť toto ochorenie aj na novorodenca. Liečba antibiotikami je v tehotenstve bezpečná, naopak neliečenie môže viesť k neplodnosti.

Diagnózu stanoví lekár na základe vonkajších príznakov a iných vyšetrení, ako sú napríklad vaginálny ster na vykonanie mikrobiologického vyšetrenia, výter z močovej rúry alebo vzorka moču. Pri liečbe antibiotikami je nutné užívať lieky v stanovenom množstve aj čase. Preliečiť sa musia aj všetci ostatní sexuálny partneri, nielen žena s infekciou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších...

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...