ZdravieDospievanie dievčat – menštruácia a celkový rast. Ako pripraviť dieťa?

Dospievanie dievčat – menštruácia a celkový rast. Ako pripraviť dieťa?

Obdobie puberty je pre dievčatá v rannom tínedžerskom veku veľmi dôležité. Či už z pohľadu množstva telesných a hormonálnych zmien, ako aj v rámci mentálnej adaptácie sa na dospievanie. Preto je veľmi dôležité vedieť, ako si v tomto období dospievania poradiť.

Nedá sa povedať, žeby existovalo fixne dané obdobie, kedy puberta zasiahne väčšinu dievčat rovnako intenzívne. Všeobecne však platí, že k začiatku puberty u dievčat dochádza v intervale medzi 8. a 14. rokom života. Dospievanie v puberte je proces s určitou postupnosťou a ku zmenám nedochádza náhle a skokovo.

Pubertu možno definovať tiež ako súbor zmien, ktoré sú zväčša kontrolované hormonálnymi faktormi. Pri dievčenskom vývoji a dospievaní sú počas puberty najdôležitejšie hormóny, ktoré sa tvoria vo vaječníkoch ležiacich na oboch stranách maternice a mozgu. Konkrétne ide o známe pohlavné hormóny s názvom progesterón a estrogén. Tieto hormóny sú zodpovedné za drvivú väčšinu zmien, ku ktorým počas obdobia puberty v tele dievčaťa dochádza.

...

K zmenám dochádza postupne počas celej puberty

Medzi oblasti, v rámci ktorých dochádza k počiatočnému dospievaniu je najmä nárast pŕs a tvarovanie bradaviek. Proces tvarovania bradaviek je dlhodobý proces a trvá niekoľko rokov. Telo si tiež začína budovať nové krivky a pri niektorých partiách, napríklad pri stehnách a bokoch, zvykne dochádzať k miernemu rozširovaniu. S tým automaticky súvisí aj úplne prirodzené zvýšenie váhy a celkový nárast výšky. Rast do výšky sa pri dievčatách zvyčajne pribrzdí približne 2 až 3 roky po prvej menštruačnej perióde. Hormonálne zmeny postupne spôsobujú aj intenzívnejšie ochlpenie v podpazuší, na nohách a v okolí intímnejších oblastí. Za spomenutie stojí tiež napríklad zvýšený výskyt akné.

Všetky vyššie spomínané zmeny – počnúc váhou, výškou, tvarom a veľkosťou pŕs a bradaviek, intenzitou a spôsobom zarastania či krivkami tela, sú výrazne ovplyvnené aj genetickou výbavou. Tú z veľkej časti dedíme po našich rodičoch a starých rodičoch. Je teda veľmi dôležité uvedomiť si, že každý z nás je do veľkej miery unikátna bytosť s jedinečnými črtami a vlastnosťami.

K menštruácii nedochádza vždy podľa šablóny

Prvý výskyt menštruácie u dievčat v skorom tínedžerskom veku prichádza zvyčajne dva roky od momentu výraznejšieho nárastu pŕs. Existujú aj pomerne ojedinelé prípady, kedy ku menštruácii dochádza aj v skoršom veku.

Pri menštruácií sledujeme najmä frekvencia jednotlivých menštruačných cyklov. Menštruačný cyklus možno v skratke zadefinovať ako časový interval, ktorý oddeľuje jeden cyklus od toho nasledujúceho. Aj keď menštruačné cykly vo všeobecnosti majú určitú postupnosť a pravidelnosť, po prvej menštruácii zvykne táto postupnosť byť ešte pomerne nekonzistentná. V praxi to môže vyzerať tak, že mladé dievča môže v priebehu jedného mesiaca menštruovať niekoľkokrát, no následne môže mať 2 aj 3 mesiace úplne bez menštruácie. Jedná sa o prirodzený vývoj a trvá určitý čas, kým sa telo nastaví na pravidelnosť menštruačných cyklov. Ďalším faktorom pri prvotných menštruačných cykloch je aj individuálnosť objemu krvi, vytekajúceho pri menštruovaní. Ten sa líši od osoby k osobe a rovnako tak dochádza k odlišnej intenzite krvácania v čase.

Pokiaľ sa nestretávate k nezvyčajnými komplikáciami a diskomfortom, majte na zreteli, že menštruácia je úplne prirodzená súčasť dospievania každého dievčaťa. Aj keď menštruačný proces častokrát zasahuje do rutinnej aktivity počas dňa, na trhu je k dispozícii množstvo produktov, ktoré pomáhajú menštruáciu prekonať ľavou zadnou. Od široko dostupných vložiek, až po voľne dostupné lieky na prípadné tlmenie výraznejších kŕčov a bolestí. Ak sú však nezvyčajne intenzívne bolesti a kŕče veľmi časté, určite nezanedbajte konzultáciu s odborníkom. Pravidelné cvičenie tiež slúži ako veľmi užitočná pomôcka. Napomáha lepšej pripravenosti dievčenského organizmu na menštruovanie. Vitálnejšie telo s menej stuhnutejším svalstvom, dokáže totiž lepšie absorbovať prípadne bolesti spojené s menštruačným cyklom.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

5 skvelých tipov, ako ochrániť vlhké priestory pred plesňou

Kúpeľne a pivnice sú miesta s ideálnymi podmienkami na rast všetkých druhov plesní. Pleseň v kúpeľni, ale aj na ostatných vlhkých miestach vášho domu,...

Chváľte a povzbudzujte súrodencov, keď sa k sebe správajú milo a ústretovo

Súrodenecké vzťahy sú jedným z najdôležitejších a najvplyvnejších vzťahov v živote dieťaťa. Pozitívne interakcie medzi súrodencami môžu výrazne prispieť k ich emocionálnemu a sociálnemu...

Tipy ako pomôcť deťom rozpoznávať a zvládať svoje emócie a rozvíjať ich emocionálnu inteligenciu

Emocionálna inteligencia (EQ) je súbor zručností, ktoré nám umožňujú vnímať, chápať a zvládať vlastné emócie a emócie druhých. Prečo je dôležité budovať EQ u detí? U...

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...