MagazínČistička vzduchu v detskej izbe – áno alebo nie?

Čistička vzduchu v detskej izbe – áno alebo nie?

Čistička vzduchu zabezpečuje čistejší a zdravší vzduch, ktorý potrebujú aj deti. Tie sú citlivejšie aj na nečistoty, ktoré dráždia dýchacie cesty, zhoršujú alergie alebo astmu. Je však vhodná pre každého, aj pre deti, ktoré netrápia dýchacie ťažkosti.  

Aké benefity prináša?

Ako funguje čistička vzduchu

Princíp fungovania čističky vzduchu je veľmi jednoduchý. Nasáva vzduch z miestnosti, ten prejde cez filtre, na ktorých sa zachytia nečistoty a späť do miestnosti vyfukuje čistý vzduch zbavený chlpov, prachových častíc a alergénov. Pre alergikov sú dostupné špeciálne čističky vzduchu, ktoré majú schopnosť zachytiť až 100 % jemných častíc vrátane alergénov.

...

Pri výbere čističky vzduchu dbajte najmä na kvalitný HEPA filter, ktorý zachytí až 99,5 % všetkých nečistôt vrátane vírusov, baktérií, plesní, prachu, dymu, peľu a iných alergénov. Dôležitým parametrom je aj veľkosť miestnosti, pre ktorú je čistička vhodná. Ak by ste ju použili vo väčšej miestnosti, nebola by efektívna.

Zapínať ju môžete niekoľko hodín pred spaním, aby dieťa spalo v izbe s čerstvým vzduchom. Používať sa môže aj počas spánku, ale mala by byť vybavená „nočným režimom“ počas ktorého bude hlučnosť minimálna a displej zhasnutý.

Aké sú jej najväčšie výhody?

Najväčšou výhodou je samozrejme čistejší vzduch a teda aj minimum alergénov a prachových častíc. Čističku môžete používať celoročne, ale asi najviac ju oceníte v zimnom období. Keďže zachytáva aj baktérie a vírusy, šíria sa výrazne menej a tak funguje aj ako prevencia proti ochoreniam. Práve preto sa používajú nielen v domácnostiach, ale aj v škôlkach alebo u lekárov.

Čistejší a čerstvejší vzduch podporuje aj kvalitnejší spánok detí a dospelých. Pri používaní čističky vzduchu nie je potrebné vetrať, čo je opäť výhoda predovšetkým v zime, alebo ak nechcete deťom nechávať otvorené okno, aby ich nerušil hluk z ulice. Tak neváhajte, a aj do detskej izby vašim deťom čím skôr zaobstarajte tento unikátny spotrebič.

Zdroj obrázkov:

1.Ahanov Michael/Shutterstock.com

2.Ivan Serebryannikov/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ako prekonať strach z lekára u detí?

Návšteva lekára môže pre deti predstavovať výzvu, pretože sú konfrontované s neznámym prostredím, neznámymi ľuďmi a rôznymi medicínskymi procedúrami. Strach z lekárskej návštevy môže...

Ako v rodine zvládnuť straty a traumy

Život prináša radosti, ale bohužiaľ aj nepríjemné udalosti, ktoré môžu rodinu zasiahnuť v podobe strát a traumatizujúcich udalostí. Ako sa však rodina dokáže zjednotiť,...

Aké sú potreby detí v každej fáze vývoja a ako im poskytnúť správnu podporu?

Detstvo je jedinečným obdobím plným vzrušujúcich míľnikov a zázrakov, ktoré tvoria základy budúcich skúseností a osobnostného vývoja dieťaťa. Ako rodič, porozumenie potrebám a emóciám...

Aké zmeny nastávajú v ženskom tele po pôrode?

Pôrod je jeden z najzázračnejších okamihov v živote ženy. Je to však aj proces, ktorý prináša rad fyziologických a hormonálnych zmien v ženskom tele....