TehotenstvoAlkohol v tehotenstve – ako vplýva na vývoj dieťaťa?

Alkohol v tehotenstve – ako vplýva na vývoj dieťaťa?

Ak žena pije počas tehotenstva veľa alkoholu, môže sa to skončiť pre jej dieťatko s poruchou vývinu. Fetálny alkoholový syndróm je súbor telesných a mentálnych vývinových vád plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholických nápojov v tehotenstve. Úplne rozvinutý fetálny alkoholový syndróm (FAS) sa vyskytuje u 0,2 – 2 detí z 1 000 živonarodených detí. Na Slovensku je to asi 250 detí ročne.

Dôsledkami fetálneho alkoholového syndrómu trpí však omnoho viac detí, choroba nie je vždy diagnostikovaná. U žien, ktoré konzumujú alkohol v tehotenstve pravidelne, sa vyskytuje až u 30 % detí. To znamená, že s následkami požitia alkoholu sa musí ročne vyporiadať viac detí, než ako sa ich narodí s Downovým syndrómom, svalovovou dystrofiou aleb Spinou Bifidou („otvorený chrbátik“).

„Mozog dieťatka sa vyvíja po celý čas tehotenstva, je teda dôležité uvedomiť si, že alkohol vie v ktorejkoľvek chvíli jeho vývoj ovplyvniť, poškodiť, či dokonca zastaviť. Veľkú zodpovednosť nesie počas tehotenstva práve matka, ktorá môže predchádzať ochoreniam ako je FAS, tým, že nebude pred ani počas tehotenstva požívať alkohol,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Janka Nosková z Centra diagnostiky, terapie a prevencie FAS pri Katolíckej univerzite v Ružomberku. „Ešte nenarodenému dieťaťu hrozia okrem poškodenia mozgu aj fyzické deformácie, najmä v oblasti tváre, poruchy pamäti, v staršom veku i vážne problémy so správaním a učením. Ešte nenarodené deti sú bezbranné, nemajú šancu ovplyvniť svoj zdravý vývoj,“ dodáva J. Nosková.

...

Diagnóze fetálny alkoholový syndróm sa dá úplne predísť, a to tak že tehotná žena, alebo žena, ktorá plánuje otehotnieť, úplne prestane piť alkohol. Informácie o rizikách konzumácie alkoholu počas tehotenstva sú dostupné aj na internetovej stránke www.promileinfo.sk. Na zvyšovanie informovanosti slúži aj aplikácia pre smartfóny s názvom ProMile Lady, ktorú si je možné bezplatne stiahnuť.

Až 83 % Slovákov uviedlo, že by sa úplne vzdalo pitia alkoholu v tehotenstve a to na základe informácie, že „aj zanedbateľné množstvo alkoholu spôsobuje vznik vrodených poškodení alebo môže spôsobiť spomalenie vývoja plodu“. Uviedli to v prieskume, ktorý vlani iniciovali Pivovary Topvar. Táto téma je však stále tak trochu tabuizovaná.

Svoju podporu myšlienke a osvetovej kampani 9 mesiacov 0 promile vyjadrila tento rok oficiálne aj herečka a mamička takmer ročného synčeka, Kristína Turjanová tým, že prijala úlohu ambasádorky kampane 9 mesiacov 0 promile. „Oslovila ma pretože som sa sama stala matkou a zdravie môjho dieťaťa mi je nadovšetko. Bola by som rada, keby každá tehotná žena dostala informáciu o tom, že alkohol je nevhodný pre tehotné ženy a brala to ako samozrejmú súčasť svojho spokojného a zodpovedného tehotenstva,“ dodala K. Turjanová.

Vitamíny dôležité v tehotenstve

Obdobie tehotenstva predstavuje úplne novú etapu v živote každej ženy a prináša tiež mnoho zmien, s ktorými sa musí organizmus popasovať. Častá nevoľnosť spôsobuje výraznú stratu minerálov a vitamínov, čo môže mať za následok zvýšenú únavu a celkovú vyčerpanosť organizmu. Každá mamina vie, že počas tehotenstva je dôležitý prísun pestrej stravy a dostatok, tak pre maminu ako aj pre dieťa.

Nie vždy však pestrosť a hlavne kvalita stravy pokryje celkové množstvo potrebných vitamínov. Aké vitamíny sú jedny z najdôležitejších vitamínov, ktoré počas gravidity vy a vaše dieťa potrebujete, nám poradila nutričná poradkyňa Evka Blaho a gynekologička MUDr. Andrea Maľová, PhD.

Kyselina listová – najdôležitejší vitamín v tehotenstve

Asi najdôležitejším vitamínom a prvkom, ktorý je potrebné počas tehotenstva dopĺňať je kyselina listová. Práve tá podporuje delenie buniek a jej nedostatok môže viesť k vývojovým poruchám, spomalenému vývoju plodu, alebo aj predčasnému pôrodu. V najideálnejšom prípade je dobré začať so zvýšeným prísunom kyseliny listovej už počas plánovania tehotenstva a to aj niekoľko mesiacov pred samotným tehotenstvom. Kyselina listová je dôležitá pre fungovanie nervového systému, tvorbu kostnej drene a tiež v procese delenia buniek. Vitamín patriaci do skupiny B sa vo veľkej miere uplatňuje v prevencii mnohých ochorení a zvyšuje odolnosť malých detí proti infekcii. Jej nedostatkom môže vzniknúť defekt neurálnej trubice (rázštep chrbtice). „Bohatým zdrojom kyseliny listovej je zelenina ako špenát, čínska kapusta, šalát, karfiol, zemiaky, paradajky, mäso, strukoviny, ryby, avšak tento vitamín sa tepelnou úpravou stráca. Práve preto je vhodné užívanie kyseliny listovej v tabletách pred plánovaným tehotenstvom a aj počas tehotenstva. Odporúčaná denná dávka pre tehotné a dojčiace ženy je 400 μg,“ hovorí nutričná poradkyňa Eva Blaho.

Omega – 3 mastné kyseliny, DHA a EPA

Omega – 3 mastné kyseliny, DHA a EPA sú veľmi dôležité, pretože prispievajú k udržaniu správnej funkcie mozgu, zraku, srdca a využívame ich aj pri liečbe hroziaceho predčasného pôrodu. „Vývoj ľudského mozgu je búrlivý počas celého vnútromaternicového vývoja a tiež počas prvých mesiacov po pôrode,“ upresňuje gynekologička MUDr. Maľová, PhD. a dodáva: „Práve preto je nesmierne dôležité zamerať sa na dostatočný príjem mastných kyselín. Mastné kyseliny sú počas tehotenstva a aj dojčenia dodávané dieťaťu prostredníctvom matky. V neskoršom veku dieťaťa je možné tieto vitamíny dopĺňať formou potravinových doplnkov alebo rybích olejov.“

Bohatým zdrojom sú ryby žijúce v studených vodách, tmavá listová zelenina a tiež olivový, kukuričný či sójový olej.

Vitamín C

Okrem toho, že je vitamín C nevyhnutný na normálny vývoj placenty, je aj veľmi účinný antioxidant a jeho hlavnou funkciou je tvorba kolagénu. Práve preto tento vitamín podporuje hojenie povrchových rán, zabraňuje krvácaniu ďasien a pomáha predchádzať infekčným ochoreniam. Vitamín C prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Znižuje aj hladinu cholesterolu, podporuje vstrebávanie železa a pôsobí preventívne proti málokrvnosti. „Do jedálnička by sme mali preto zaradiť papriku, kapustu, kivi a ríbezle. Pozor ale na citrusové plody! Snažte sa im vyhýbať, najmä ak nie sú dôkladne umyté a vyraďte ich počas dojčenia, kedy môžu u detí vyvolať alergickú reakciu. Denná dávka pre tehotné ženy je 80 – 100 mg,“ odporúča nutričná poradkyňa.

Pozor na nedostatok vitamínu D a iných vitamínov
Organizmus môže mať hlavne v chladnejšom počasí deficit vitamínu D, vzhľadom na to že jeho najprirodzenejším zdrojom je slnečné žiarenie. Tento vitamín prispieva k správnemu využitiu vápnika a fosforu (napomáha jeho vstrebávaniu) a tým zabezpečuje zdravé kosti a zuby. Tiež podporuje celkový imunitný systém. Odporúčaná denná dávka pre maminu je 10 μg. Okrem vyššie spomenutých vitamínov sú pre maminu a jej plod potrebné aj vitamíny ako železo, pretože zásobuje plod krvou. Prispieva k správnej tvorbe červených krviniek, čím predchádza anémii. K jeho nedostatku často dochádza hlavne ku koncu tehotenstva. Vitamín B12 je potrebný pre tvorbu nových buniek a krviniek. Prispieva k vývoju zdravej nervovej sústavy, k zachovaniu zdravých slizníc.

Pozor, nie všetky vitamíny sú počas obdobia tehotenstva pre vás a vaše dieťatko prospešné! Na niektoré si treba dokonca dať vyslovene pozor. Jedným z nich je aj vitamín A. Vo veľkom množstve je konzumácia tohto vitamínu potenciálne nebezpečná, keďže môže spôsobiť poškodenie plodu v prvých troch mesiacoch života. Nachádza sa napríklad v paštétach a pečeni, no tiež vo veľkom počte výživových doplnkov, ktoré nie sú špeciálne určené pre tehotné ženy. Veľkú úlohu zohráva kvalitný a pestrý výber stravy. Nech je ale stravovanie akokoľvek precízne, často nie je možné prijať všetky potrebné množstvá vitamínov a minerálov, či už kvôli ich znehodnoteniu počas tepelnej úpravy, alebo jednoducho „zvíťazia tehotenské chute“ a na zeleninu či ovocie už nezostane miesto. Zvlášť dôležité preto je, aby ste sa počas tehotenstva stravovali správne, a aby strava obsahovala všetky dôležité vitamíny a minerály v správnom pomere.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Depresia – ako ju rozpoznať, zvládnuť a získať späť kontrolu nad životom

Depresia je vážna duševná porucha, ktorá postihuje milióny ľudí po celom svete. Nejde len o chvíľkový pocit smútku alebo skleslosti, ale o trvalý stav,...

Najlepšie materiály oblečenia pre deti – pohodlná a odolná voľba

Výber materiálov pre detské oblečenie je naozaj dôležitý, pretože detská pokožka je citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie. Okrem toho, oblečenie by malo byť dostatočne...

Čo je cirkadiánny rytmus a ako nám môže zlepšiť život?

Cirkadiánny rytmus je ako neviditeľné hodiny nášho tela, ktoré riadia všetky procesy – od spánku až po trávenie. Každý z nás má v sebe...

Menštruačné nohavičky – Ako ich používať, výhody a tipy na starostlivosť

Menštruačné nohavičky sú jednou z najinovatívnejších alternatív menštruačnej hygieny, ktoré sa v posledných rokoch stali obľúbenými medzi ženami po celom svete. Tieto nohavičky poskytujú...