MagazínAko sa starať o seba, aby ste sa mohli starať o svoje...

Ako sa starať o seba, aby ste sa mohli starať o svoje dieťa?

Starostlivosť o dieťa s duševnými problémami vám môže sťažovať starostlivosť o seba. Koniec koncov, prvým inštinktom rodiča je uprednostniť potreby svojho dieťaťa pred vlastnými. 

Starosti a stres, ktoré prežívate, sa však môžu rýchlo podpísať na vašom duševnom a fyzickom zdraví. To najlepšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť, je okrem starostlivosti oň, postarať sa o seba. 

Ak ste zdraví a plní síl, ľahšie budete lepším rodičom a zvládnete všetko, čo sa vám postaví do cesty. Existuje mnoho spôsobov, ako sa starať o svoje duševné, emocionálne a fyzické zdravie – počnúc vychádzaním von až po terapiu. 

...

Ako vplýva starostlivosť o dieťa s duševnými problémami na rodičov?

Výchova tínedžera alebo mladého dospelého s problémami s duševným zdravím môže byť stresujúca a zdrvujúca. Môže vyvolať pocity úzkosti a viesť k depresii, ako aj ovplyvniť vašu prácu a vonkajšie vzťahy. 

Táto situácia môže spôsobiť spúšť v tele alebo zdravotné problémy. Niekedy môže spôsobiť vyhorenie, stav charakterizovaný emocionálnym a duševným vyčerpaním.

Rodič, ktorý sa zaoberá dieťaťom s depresiou alebo úzkosťou, sa môže ľahko cítiť nekompetentný, pretože svojmu dieťaťu dostatočne nepomáha. 

Stres je ochorenie, s ktorým sa každý vyrovnáva inak. Tu sú niektoré príznaky, na ktoré si treba dávať pozor:

 • Nedostatok spánku
 • Nedostatočná výživa
 • Pocit únavy
 • Bolesti hlavy alebo žalúdka
 • Vysoký krvný tlak
 • Neschopnosť zvládnuť každodenné úlohy doma alebo v práci
 • Pocity úzkosti alebo podráždenosti

Prečo by ste sa mali o seba starať? Ako to pomôže vám a vášmu dieťaťu? 

Starostlivosť o dieťa s duševnými problémami si vyžaduje čas, energiu, trpezlivosť a empatiu. Ak všetku svoju energiu venujete dieťaťu a nevenujete sa sebe, bude pre vás ťažšie robiť to, čo potrebujete, a plniť požiadavky. 

Zameranie sa na svoje zdravie vám pomôže lepšie zvládnuť výzvy spojené s podporou dieťaťa, pretože sa dokážete prispôsobiť zmenám, budovať pevné vzťahy a zotaviť sa z neúspechov.

Starostlivosť o seba môže znížiť hladinu stresu, zvýšiť energiu a posilniť vás psychicky, emocionálne aj fyzicky, čo znamená, že budete schopní lepšie zvládnuť akúkoľvek situáciu.

 Aké sú spôsoby praktizovania starostlivosti o seba? 

Starostlivosť o seba v podstate znamená venovať si čas a pozornosť, ktoré potrebujete, aby ste boli zdraví. Existuje mnoho spôsobov, ako sa o seba starať, a niektoré z nich si vyžadujú len niekoľko minút denne. Ak sa starostlivosť o seba stane súčasťou vašej každodennej rutiny, bude pre vás jednoduchšie zabezpečiť, aby ste sa o seba starali. 

 Tu je niekoľko príkladov, ktoré vám pomôžu starať sa o seba a svoje zdravie:

 •       Dobre sa najedzte a dobre sa vyspite
 •       Nájdite si čas na oddych
 •       Skúste meditáciu alebo dychové cvičenia
 •       Cvičenie denne
 •       Vyjdite von
 •       Stretnite sa s priateľmi, rodinou alebo podpornou skupinou
 •       Stanovte si cieľ robiť každý deň niečo, čo vás baví
 •       Nájdite spôsoby, ako sa fyzicky pripojiť
 •       Buďte k sebe láskaví

Kedy sa oplatí uvažovať o terapii?

Keď sa cítite preťažení a nedocenení, môžete sa obrátiť na odborného kouča, ktorý vám pomôže nájsť silu a energiu, ktorú budete potrebovať, aby ste sa posunuli ďalej. 

Ak máte pocit, že by vám terapia pomohla postarať sa o seba, ale nemáte čas na stretnutia v ordinácii, výbornou možnosťou je online psychoterapia, ktorá je čoraz populárnejšia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Tipy ako pomôcť deťom rozpoznávať a zvládať svoje emócie a rozvíjať ich emocionálnu inteligenciu

Emocionálna inteligencia (EQ) je súbor zručností, ktoré nám umožňujú vnímať, chápať a zvládať vlastné emócie a emócie druhých. Prečo je dôležité budovať EQ u detí? U...

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...

Buduje dobré vzťahy medzi súrodencami vďaka veselej atmosfére. Ako na to?

Smiech je liek a rodina s humorom je šťastná rodina. To je motto, ktoré by si mala zapamätať každá domácnosť s deťmi. Humor a...

Pestovanie exotického ovocia v domácich podmienkach a ich využitie v kuchyne

Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu....