MagazínAko sa starať o seba, aby ste sa mohli starať o svoje...

Ako sa starať o seba, aby ste sa mohli starať o svoje dieťa?

Starostlivosť o dieťa s duševnými problémami vám môže sťažovať starostlivosť o seba. Koniec koncov, prvým inštinktom rodiča je uprednostniť potreby svojho dieťaťa pred vlastnými. 

Starosti a stres, ktoré prežívate, sa však môžu rýchlo podpísať na vašom duševnom a fyzickom zdraví. To najlepšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť, je okrem starostlivosti oň, postarať sa o seba. 

Ak ste zdraví a plní síl, ľahšie budete lepším rodičom a zvládnete všetko, čo sa vám postaví do cesty. Existuje mnoho spôsobov, ako sa starať o svoje duševné, emocionálne a fyzické zdravie – počnúc vychádzaním von až po terapiu. 

...

Ako vplýva starostlivosť o dieťa s duševnými problémami na rodičov?

Výchova tínedžera alebo mladého dospelého s problémami s duševným zdravím môže byť stresujúca a zdrvujúca. Môže vyvolať pocity úzkosti a viesť k depresii, ako aj ovplyvniť vašu prácu a vonkajšie vzťahy. 

Táto situácia môže spôsobiť spúšť v tele alebo zdravotné problémy. Niekedy môže spôsobiť vyhorenie, stav charakterizovaný emocionálnym a duševným vyčerpaním.

Rodič, ktorý sa zaoberá dieťaťom s depresiou alebo úzkosťou, sa môže ľahko cítiť nekompetentný, pretože svojmu dieťaťu dostatočne nepomáha. 

Stres je ochorenie, s ktorým sa každý vyrovnáva inak. Tu sú niektoré príznaky, na ktoré si treba dávať pozor:

 • Nedostatok spánku
 • Nedostatočná výživa
 • Pocit únavy
 • Bolesti hlavy alebo žalúdka
 • Vysoký krvný tlak
 • Neschopnosť zvládnuť každodenné úlohy doma alebo v práci
 • Pocity úzkosti alebo podráždenosti

Prečo by ste sa mali o seba starať? Ako to pomôže vám a vášmu dieťaťu? 

Starostlivosť o dieťa s duševnými problémami si vyžaduje čas, energiu, trpezlivosť a empatiu. Ak všetku svoju energiu venujete dieťaťu a nevenujete sa sebe, bude pre vás ťažšie robiť to, čo potrebujete, a plniť požiadavky. 

Zameranie sa na svoje zdravie vám pomôže lepšie zvládnuť výzvy spojené s podporou dieťaťa, pretože sa dokážete prispôsobiť zmenám, budovať pevné vzťahy a zotaviť sa z neúspechov.

Starostlivosť o seba môže znížiť hladinu stresu, zvýšiť energiu a posilniť vás psychicky, emocionálne aj fyzicky, čo znamená, že budete schopní lepšie zvládnuť akúkoľvek situáciu.

 Aké sú spôsoby praktizovania starostlivosti o seba? 

Starostlivosť o seba v podstate znamená venovať si čas a pozornosť, ktoré potrebujete, aby ste boli zdraví. Existuje mnoho spôsobov, ako sa o seba starať, a niektoré z nich si vyžadujú len niekoľko minút denne. Ak sa starostlivosť o seba stane súčasťou vašej každodennej rutiny, bude pre vás jednoduchšie zabezpečiť, aby ste sa o seba starali. 

 Tu je niekoľko príkladov, ktoré vám pomôžu starať sa o seba a svoje zdravie:

 •       Dobre sa najedzte a dobre sa vyspite
 •       Nájdite si čas na oddych
 •       Skúste meditáciu alebo dychové cvičenia
 •       Cvičenie denne
 •       Vyjdite von
 •       Stretnite sa s priateľmi, rodinou alebo podpornou skupinou
 •       Stanovte si cieľ robiť každý deň niečo, čo vás baví
 •       Nájdite spôsoby, ako sa fyzicky pripojiť
 •       Buďte k sebe láskaví

Kedy sa oplatí uvažovať o terapii?

Keď sa cítite preťažení a nedocenení, môžete sa obrátiť na odborného kouča, ktorý vám pomôže nájsť silu a energiu, ktorú budete potrebovať, aby ste sa posunuli ďalej. 

Ak máte pocit, že by vám terapia pomohla postarať sa o seba, ale nemáte čas na stretnutia v ordinácii, výbornou možnosťou je online psychoterapia, ktorá je čoraz populárnejšia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

5 štýlových a pohodlných pánskych tenisiek ideálnych na jarné prechádzky s deťmi

Jarné prechádzky s deťmi sú jednou z najlepších spôsobov, ako stráviť čas a vytvoriť nezabudnuteľné spomienky. Aby ste si mohli tieto chvíle naplno vychutnať,...

Darujte darček, ktorý vydrží – Puzzle

Dostať peknú sošku anjelika či novú keramickú vázu síce poteší, no ak nie sme fanúšikmi preplnených poličiek, je možné, že darček skončí niekde schovaný....

Podľa čoho vybrať detský bazén?

Zábavu počas celého leta môžete deťom dopriať priamo vo vašej záhrade. Detské bazény im poskytnú nielen vítané osvieženie. Vďaka rôznym doplnkom a hračkám do...

Zdravá výživa pre vaše dieťatko

Určite ste počuli o tom, že prvých tisíc dní je v živote človeka najdôležitejších. Do veľkej miery rozhoduje o tom, akí ľudia sa z...