ZdravieZdravá výživa pre vaše dieťatko

Zdravá výživa pre vaše dieťatko

Určite ste počuli o tom, že prvých tisíc dní je v živote človeka najdôležitejších. Do veľkej miery rozhoduje o tom, akí ľudia sa z nás stanú a v neposlednom rade aj o skutočnosti, aké bude naše zdravie a kvalita života v budúcnosti. Aj preto sa obdobie do troch rokov nazýva oknom príležitostí.

V tomto čase je pre dieťa dôležitá, napríklad pevná vzťahová väzba s rodičom či opatrovateľom, dojčenie, zdravá výživa i zdravotné poistenie, pretože z neho plynú mnohé benefity pre dieťa týkajúce sa aj výživy.

Základom zdravej výživy je materské mlieko, a preto zdravotná poisťovňa podporuje dojčenie

Osveta v oblasti dojčenia sa neustále zlepšuje. Je to kľúčové nielen z hľadiska vytvárania vzťahovej väzby, ale aj zdravia do budúcnosti, pretože materské mlieko má unikátne zloženie. Zaujímavé je, že sa mení v závislosti od aktuálnych potrieb bábätka.

...

Zdravotná poisťovňa Union si je vedomá toho, že dojčenie prináša mnoho benefitov dieťaťu i matke. Z tohto dôvodu poskytuje svojim poistencom, napríklad pomoc pôrodnej asistentky pred pôrodom i po ňom, čo môže uľahčiť i laktáciu a dojčenie po pôrode.

Aj Svetová zdravotnícka organizácia považuje dojčenie za jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zabezpečiť svojmu dieťaťu zdravie. Zároveň upozorňuje na to, že len menej ako polovica detí, mladších ako 6 mesiacov, je výlučne dojčená.  Uvádza, že dojčené deti v neskoršom veku vykazujú lepšie výsledky v testoch inteligencie a disponujú nižším rizikom vzniku nadváhy, obezity i cukrovky. Ženy, ktoré dojčia, znižujú riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov. Napriek tomu reklama na umelé mlieka je stále do veľkej miery zodpovedná za nedostatočné dojčenie v rámci celého sveta.

Túžite dojčiť, no nedarí sa vám a navyše máte aj inú zdravotnú poisťovňu? Nevzdávajte sa! Riešením je zmena zdravotnej poisťovne, pretože poisťovňa Union poskytuje svojim poistencom zľavu 20 percent na služby laktačnej poradkyne z Mamily v rámci každého kraja.

Ako má vyzerať strava dieťaťa do jedného roka?

Ideálne je, ak môžete dieťa dojčiť výlučne do 6 mesiacov, pretože materské mlieko poskytne bábätku potrebnú energiu i všetky živiny. Pri výlučnom dojčení nie je potrebné podávať dieťaťu vodu, čajíky a ani iné tekutiny.

Avšak aj z hľadiska výživy má zmysel v dojčení pokračovať i po zavedení prvých príkrmov.  Podľa WHO materské mlieko zabezpečí dieťaťu minimálne polovicu nutričných látok od šiestich do dvanástich mesiacov a zhruba tretinu v priebehu druhého roka života.

Ak dojčiť nemôžete, vyberte si niektorú z náhrad materského mlieka, pričom sa neriaďte podľa ceny, ale preštudujte si zloženie. Takisto sa naučte dojčenské mlieko správne dávkovať a pripravovať. Pri podávaní umelého mlieka sa s prvými príkrmami začína v štvrtom mesiaci.

Užitočné tipy na stravovanie dieťaťa do jedného roka

Už viete, že s prvými príkrmami sa pri výlučne dojčených deťoch začína okolo šiesteho mesiaca, pri nedojčených v štvrtom mesiaci. Existuje niekoľko prístupov k podávaniu príkrmov. Väčšinou platí, že sa začína zeleninovými kašičkami, ktoré sa podávajú niekoľko dní za sebou kvôli prípadnej alergii. Následne sa pridávajú iné druhy zeleniny a ovocia, neskôr obilniny, mäso, vajíčka a tak ďalej.

Ak je zdravá výživa vášho dieťaťa pre vás dôležitá, nezabúdajte na to, že pridaný cukor a soľ do jedálnička dieťaťa v tomto období nepatria. To, samozrejme, platí aj pre všetky vysoko priemyselne spracované potraviny, ako napríklad sladkosti, slané pochutiny či údeniny, ale aj ochutené jogurty, solené chrumky a pod.

Aj v detskom jedálničku platí, že čím je pestrejší, tým lepšie. Samozrejme s ohľadom na odporúčané načasovanie jednotlivých potravín kvôli prípadným alergiám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Cvičenie počas tehotenstva

Tehotenstvo je čas radosti a očakávania, ale aj obdobia, kedy sa naše telo mení a prispôsobuje novým požiadavkám. Jedným z dôležitých aspektov tehotenstva je...

Ako si nastaviť rovnováhu medzi prácou a rodinným životom?

Rodičovstvo je jedným z najnáročnejších úloh, ktoré môžeme v živote zažiť, a rovnováha medzi prácou a rodinným životom sa často javí ako krehká a...

Tipy, ako predchádzať vzniku strii počas tehotentva

Strie sú úplne prirodzeným javom, ktorý môže postihnúť mnohé ženy počas tohto špeciálneho obdobia. Avšak, existuje niekoľko spôsobov, ako im môžete predchádzať alebo minimalizovať...

Ako poznať mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo je zriedkavý, no potenciálne vážny zdravotný problém, ktorý sa môže vyskytnúť počas tehotenstva. Je dôležité byť informovaný o jeho príznakoch a rizikách,...