ZdravieZdravá výživa pre vaše dieťatko

Zdravá výživa pre vaše dieťatko

Určite ste počuli o tom, že prvých tisíc dní je v živote človeka najdôležitejších. Do veľkej miery rozhoduje o tom, akí ľudia sa z nás stanú a v neposlednom rade aj o skutočnosti, aké bude naše zdravie a kvalita života v budúcnosti. Aj preto sa obdobie do troch rokov nazýva oknom príležitostí.

V tomto čase je pre dieťa dôležitá, napríklad pevná vzťahová väzba s rodičom či opatrovateľom, dojčenie, zdravá výživa i zdravotné poistenie, pretože z neho plynú mnohé benefity pre dieťa týkajúce sa aj výživy.

Základom zdravej výživy je materské mlieko, a preto zdravotná poisťovňa podporuje dojčenie

Osveta v oblasti dojčenia sa neustále zlepšuje. Je to kľúčové nielen z hľadiska vytvárania vzťahovej väzby, ale aj zdravia do budúcnosti, pretože materské mlieko má unikátne zloženie. Zaujímavé je, že sa mení v závislosti od aktuálnych potrieb bábätka.

...

Zdravotná poisťovňa Union si je vedomá toho, že dojčenie prináša mnoho benefitov dieťaťu i matke. Z tohto dôvodu poskytuje svojim poistencom, napríklad pomoc pôrodnej asistentky pred pôrodom i po ňom, čo môže uľahčiť i laktáciu a dojčenie po pôrode.

Aj Svetová zdravotnícka organizácia považuje dojčenie za jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zabezpečiť svojmu dieťaťu zdravie. Zároveň upozorňuje na to, že len menej ako polovica detí, mladších ako 6 mesiacov, je výlučne dojčená.  Uvádza, že dojčené deti v neskoršom veku vykazujú lepšie výsledky v testoch inteligencie a disponujú nižším rizikom vzniku nadváhy, obezity i cukrovky. Ženy, ktoré dojčia, znižujú riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov. Napriek tomu reklama na umelé mlieka je stále do veľkej miery zodpovedná za nedostatočné dojčenie v rámci celého sveta.

Túžite dojčiť, no nedarí sa vám a navyše máte aj inú zdravotnú poisťovňu? Nevzdávajte sa! Riešením je zmena zdravotnej poisťovne, pretože poisťovňa Union poskytuje svojim poistencom zľavu 20 percent na služby laktačnej poradkyne z Mamily v rámci každého kraja.

Ako má vyzerať strava dieťaťa do jedného roka?

Ideálne je, ak môžete dieťa dojčiť výlučne do 6 mesiacov, pretože materské mlieko poskytne bábätku potrebnú energiu i všetky živiny. Pri výlučnom dojčení nie je potrebné podávať dieťaťu vodu, čajíky a ani iné tekutiny.

Avšak aj z hľadiska výživy má zmysel v dojčení pokračovať i po zavedení prvých príkrmov.  Podľa WHO materské mlieko zabezpečí dieťaťu minimálne polovicu nutričných látok od šiestich do dvanástich mesiacov a zhruba tretinu v priebehu druhého roka života.

Ak dojčiť nemôžete, vyberte si niektorú z náhrad materského mlieka, pričom sa neriaďte podľa ceny, ale preštudujte si zloženie. Takisto sa naučte dojčenské mlieko správne dávkovať a pripravovať. Pri podávaní umelého mlieka sa s prvými príkrmami začína v štvrtom mesiaci.

Užitočné tipy na stravovanie dieťaťa do jedného roka

Už viete, že s prvými príkrmami sa pri výlučne dojčených deťoch začína okolo šiesteho mesiaca, pri nedojčených v štvrtom mesiaci. Existuje niekoľko prístupov k podávaniu príkrmov. Väčšinou platí, že sa začína zeleninovými kašičkami, ktoré sa podávajú niekoľko dní za sebou kvôli prípadnej alergii. Následne sa pridávajú iné druhy zeleniny a ovocia, neskôr obilniny, mäso, vajíčka a tak ďalej.

Ak je zdravá výživa vášho dieťaťa pre vás dôležitá, nezabúdajte na to, že pridaný cukor a soľ do jedálnička dieťaťa v tomto období nepatria. To, samozrejme, platí aj pre všetky vysoko priemyselne spracované potraviny, ako napríklad sladkosti, slané pochutiny či údeniny, ale aj ochutené jogurty, solené chrumky a pod.

Aj v detskom jedálničku platí, že čím je pestrejší, tým lepšie. Samozrejme s ohľadom na odporúčané načasovanie jednotlivých potravín kvôli prípadným alergiám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

5 skvelých tipov, ako ochrániť vlhké priestory pred plesňou

Kúpeľne a pivnice sú miesta s ideálnymi podmienkami na rast všetkých druhov plesní. Pleseň v kúpeľni, ale aj na ostatných vlhkých miestach vášho domu,...

Chváľte a povzbudzujte súrodencov, keď sa k sebe správajú milo a ústretovo

Súrodenecké vzťahy sú jedným z najdôležitejších a najvplyvnejších vzťahov v živote dieťaťa. Pozitívne interakcie medzi súrodencami môžu výrazne prispieť k ich emocionálnemu a sociálnemu...

Tipy ako pomôcť deťom rozpoznávať a zvládať svoje emócie a rozvíjať ich emocionálnu inteligenciu

Emocionálna inteligencia (EQ) je súbor zručností, ktoré nám umožňujú vnímať, chápať a zvládať vlastné emócie a emócie druhých. Prečo je dôležité budovať EQ u detí? U...

Prečo je dojčenie najlepšia voľba a ako na to?

Dojčenie je nielen prirodzený spôsob výživy pre novorodeniatka, ale aj dôležitý moment pre väzbu medzi matkou a dieťaťom. Okrem toho má dojčenie mnoho ďalších...