Vrátili ste sa z úžasnej dovolenky, plní zážitkov a životnej energie. Po mesiaci však neustále pociťujete únavu, máte zvýšenú teplotu, nechutí vám jesť, bolia Vás svaly, cítite sa ako by na vás išla chrípka.
Neskôr Vám zožltne koža a vy zisťujete, že okrem zážitkov a suvenírov ste si priniesli z dovolenky aj infekciu – hepatitídu (alias žltačku). Hepatitída, vírusové ochorenie pečene, vyvoláva jej zápal a poškodzuje ju. Najrozšírenejšími sú hepatitída A, B a C. Proti prvým dvom sa dá účinne brániť očkovaním. „Zatiaľ čo hepatitída A chorého načas vyradí z aktívneho života, hepatitída B život človeka reálne ohrozuje pre nevyspytateľnosť svojho priebehu,“ opisuje hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre hepatológiu profesor Štefan Hrušovský.
Hepatitída A
Alebo inak „choroba špinavých rúk“, predstavuje približne 2/3 hlásených vírusových hepatitíd na Slovensku. Prenáša sa v podmienkach zhoršenej hygieny. Nakazená osoba vylučuje vírus stolicou a tento sa môže preniesť na inú osobu prostredníctvom infikovaných potravín, kontaminovanej vody a pod. Krvou sa potom vírus dostane do pečene, kde sa množí v pečeňových bunkách, ničí ich a spôsobuje tak zápal pečeňového tkaniva. So žlčou sa potom vylučuje do stolice a cyklus sa opakuje.choredieta.jpgHepatitída A prebieha vo väčšine prípadov ľahko alebo úplne bezpríznakovo.
Na začiatku sa prejavuje príznakmi podobnými chrípke. Objavuje sa únava, niekedy zvýšená teplota, strata chuti, nevoľnosť, pocit zlého trávenia a neskôr tmavý moč, poprípade aj svetlá stolica. Následne sa najmä u dospelých objavíožltnutie kože a očných bielkov. V tomto štádiu „ožltnutia“ dochádza k ústupu väčšiny ťažkostí a pacient sa subjektívne cíti lepšie. Ochorenie však môže prebiehať bez akýchkoľvek príznakov a preukáže sa až po lekárskom vyšetrení.Po prekonaní hepatitídy A vzniká celoživotná imunita na toto ochorenie. Len menej ako 0,5 percenta prípadov prebieha veľmi dramaticky ako tzv. fulminantná hepatitída, ktorá často končí zlyhaním pečene a smrťou.
Základným pravidlom proti tomuto duhu hepatitídy je dodržiavanie zásad hygieny, dôležité je tiež zabezpečiť kvalitnú pitnú vodu a ochranu potravín dostatočným tepelným spracovaním.
Hepatitída B
Táto forma ochorenia je nebezpečná, pretože ide o “tichú infekciu”, ktorá môže nakaziť ľudí bez toho, aby o tom vedeli. Väčšina ľudí infikovaných hepatitídou B ani o svojej infekcii nevie a môže tak nevedomky prenášať vírus na druhých. Tí, ktorí trpia chronickou infekciou, majú zvýšené riziko rozvoja vážnej poruchy pečene v neskoršom veku, vyústiť môže až do cirhózy či rakoviny pečene. Vírus totiž môže „potichu“ a postupne napádať pečeň v priebehu mnohých rokov bez toho, aby si to človek všimol. Hepatitída B sa vyskytuje na celom svete a predpokladá sa, že ročne na toto ochorenie zomrie viac ako jeden milión ľudí. Prenáša sa rovnakým spôsobom ako HIV infekcia (AIDS), teda krvou a pohlavným stykom, je však približne stokrát nákazlivejšia. Nakaziť sa ňou možno pri nehygienickom tetovaní, piercingu, požívaní drog. V poslednom období sa tiež vyskytuje čoraz viac prípadov infikovania malých detí, ktoré sa poranili zahodenou ihlou.
Ani o nej neviete
Väčšina pacientov infikovaných hepatitídou B nemá žiadne príznaky alebo len veľmi mierne, podobné chrípke. Najčastejšie nimi bývajú strata chuti do jedla, zvracanie, únava, bolesť svalov a kĺbov alebo zvýšená teplota. Asi u 30 až 50 percent chorých sa rozvinie ožltnutie pokožky. Okrem týchto príznakov sa u hepatitídy B často objavujú aj kožné a nervové prejavy. V prípade chronickej infekcie môže byť pacient dlhodobo úplne bez ťažkostí a prvé príznaky sa môžu objaviť až pri pokročilom poškodení resp. zlyhaní pečene.
Jediným spôsobom ako zistiť, či ste nakazený hepatitídou B, je požiadať lekára o krvné testy, ktoré podozrenie potvrdia alebo vyvrátia. Približne jeden človek z desiatich infikovaných sa úplne nevylieči, a tak sa stane tzv. chronickým nosičom vírusu. Títo ľudia o svojej chorobe často ani nevedia, pretože nemajú nijaké príznaky. Pritom sú nielen šíriteľmi nákazy vo svojom okolí, ale navyše sú aj sami vo veľkom nebezpečenstve toho, že počas rokov choroba vyústi v cirhózu alebo rakovinu pečene.
Hepatitída B spôsobuje viac cirhóz pečene ako alkohol a zapríčiňuje 80 percent všetkých prípadov rakoviny pečene. V najťažších prípadoch hepatitída B môže prejsť do trvalého poškodenia pečene a priamo spôsobiť smrť. Odhaduje sa, že ročne vo svete zomierajú asi 2 milióny chronických nosičov vírusu hepatitídy B.
Najlepšia prevencia: očkovanie
Doteraz najúčinnejšou prevenciou proti hepatitíde B je očkovanie. Riaditeľka úseku zdravotných činností zdravotnej poisťovne DÔVERA MUDr. Etela Janeková hovorí: „Najdôležitejšia je prevencia a zdravotná poisťovňa DÔVERA nechce o nej iba hovoriť. Rozhodli sme sa niečo reálne pre našich poistencov urobiť – sprístupniť a zlacniť im prevenciu pred touto nebezpečnou chorobou.“ Poisťovňa preto prepláca svojim poistencom nad 16 rokov polovicu ceny kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A i B.
Očkovanie pozostáva z troch dávok vakcíny. Podávajú sa v presne určených intervaloch – druhá dávka mesiac po prvej a tretia dávka 6 mesiacov po druhej. Tým sa zabezpečí dlhodobá ochrana bez potreby preočkovania. Poistenci si nechajú predpísať vakcínu u všeobecného lekára a doklad o zaplatení z lekárne predložia na ktorejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne DÔVERA. Tá im do 30 pracovných dní uhradí polovicu ceny vakcíny. Bližšie informácie sú dostupné na bezplatnej telefonickej linke 0800 150 150 alebo na internetovej stránke www.dovera.sk.
Riziko číha všade
Okrem očkovania, ktoré je momentálne najúčinnejšou ochranou pred prenosom infekcie, možno predchádzať tomuto ochoreniu zabránením kontaktu s infikovanou krvou alebo telesnými tekutinami. Avšak aj napriek tomu, že väčšina ľudí dodržiava základné hygienické pravidlá, riziko nákazy hrozí každému. Napríklad sa stačí chytiť infikovaného predmetu a potom sa podvedome dotknúť úst. Pomerne často sa človek nakazí aj prostredníctvom kontaminovanej potravy, pri kúpaní v infikovanej vode, z kociek ľadu v nápojoch, zo zmrzliny, ale aj z ovocia, ktoré bolo umyté v infikovanej vode. Takýmto spôsobom sa môžeme nakaziť na dovolenke alebo na cestách. Nejde iba o exotické krajiny. Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje za rok 2006 nakazenie hepatitídou napríklad v Egypte, Francúzsku, Chorvátsku, Bulharsku a Rakúsku. V krajinách, ktoré patria medzi bežne vyhľadávané destinácie na dovolenku.