Spíte menej ako 6 hodín, chodíte bosí a pijete málo? Pozor! Môžete si tým skrátiť život. Kvalitný imunitný systém vás ochráni pre zlými vplyvmi prostredia. Ak ho správne naštartujete, choroby vás môžu obchádzať alebo sa ich zbavíte omnoho rýchlejšie.

10 krokov, ako zlepšiť imunitu

Dobrá imunita nič nestojí! Podľa posledných vedeckých výskumov vám k tomu bude stačiť iba niekoľko krokov, na ktoré nepotrebujete milióny.

1. krok: Nestresujte sa!

Vzájomný vplyv nášho imunitného a centrálneho nervového systému sa pokúša už niekoľko rokov objasniť vedecký odbor s názvom psychoneuroimunológia, ktorý vychádza z predpokladu, že stres, hnev a zlá nálada či ostatné negatívne pocity ovplyvňujú aj našu obranyschopnosť. Táto súvislosť bola potvrdená! Naopak, jóga vraj vplýva na rovnováhu tela a duše pozitívne.

2. krok: Spite!

Počas spánku zbiera telo, podľa odborníkov, aj energiu pre vlastnú obranyschopnosť. Britskí a francúzski vedci potvrdili, že spánok menej ako 6 hodín denne dokonca môže skrátiť život. Preto si doprajte každý deň 7 až 8 hodín spania v pravidelnom čase.

3. krok: Pite!

Tekutiny udržujú sliznice vlhké, vďaka čomu sa na nich vírusy a baktérie vôbec nemôžu usadiť. Ideálne je, ak vypijete 2-3 litre tekutín denne. Naopak, alkohol lekári považujú za jed imunity.

4. Krok: Vetrajte!

Byt, kanceláriu a všetky interiérové priestory treba pravidelne vetrať rýchlo a prudko. Ak nemáte chuť na obed, neseďte v kancelárii a radšej si doprajte pravidelnú prechádzku na čerstvom vzduchu. Spávajte pri otvorenom okne, vlhkosť vzduchu v spálni by totiž mala dosiahnuť 50-60%. Aj pre pokožku je chlad pri spaní vhodnejší ako teplo.

5. Krok: Jedzte zdravo po celý rok!

Vyvážená strava poskytuje organizmu dostatok výživných látok, vitamínov a minerálov. Hneď ako vznikne akútny nedostatok niektorej zložky, prestávajú byť rôzne funkcie v rovnováhe a telo nemôže fungovať na 100%. V studených mesiacoch lekári pre podporu imunity odporúčajú najmä konzumáciu kapusty, kelu, brokolice, kalerábu či karfiolu. Obsahujú totiž vitamín C, ktorý chráni pred vírusmi, vápnik fosfor i magnézium, ktoré udržujú zdravé kosti, čo má význam ako prevencia osteoporózy vtedy, keď je slnečné žiarenie redukované. „Zimná“ zelenina má, navyše, veľmi malú energetickú hodnotu. Vďaka vláknine a obsahu vody sa trávenie postará aj o dlhotrvajúcu nasýtenosť pri minimálnom množstve energie. Ďalej konzumujte ryby, ktoré sú ideálnym zdrojom D vitamínu pre optimálny príjem vápnika z čriev do krvného riečišťa.

6. Krok: Zabudnite na teplú sprchu!

Ak chcete mať naozaj dobrú imunitu, ukončite rannú sprchu chladnou vodou, ktorá podporí krvný obeh a osvieži pokožku. Krvné hodnoty otužilcov vo Fínsku preukázali, že studená sprcha i plávanie v studenej vode imunitu skutočne posilňuje.

7. Krok: Smejte sa!

Aj vylučovanie hormónov šťastia – endorfínov – podporuje obranyschopnosť. Americkí vedci zistili, že ľudia, ktorí sú stále podráždení a nahnevaní bývajú až o 46 % častejšie chorí ako veselí. Okrem imunity prispieva smiech aj k poklesu tlaku, podpore činnosti srdca a poklesu produkcie stresových hormónov. Vedeli ste, že iba 5 minút smiechu denne nahradí 40 minút odpočinku?

8. Krok: Športujte!

Na Stanfordovej univerzite dvadsať rokov pozorovali 538 bežcov a 423 nešportovcov. Športovci zostávali zdravší a aj dlhšie žili.

9. Krok: Noste papuče!

Lekári potvrdili, že práve studené chodidlá často spôsobujú prepuknutie prechladnutia. Schladenie nôh totiž spôsobuje zabrzdenie bielych krviniek, ktoré tak nemôžu bojovať s nákazou.

10. Krok: Poťte sa!

Sauna nielen posilní obranyschopnosť, ale aj odbúra stres, zlepší prekrvenie, látkovú výmenu, reguláciu krvného tlaku, podporí regeneráciu svalstva a ciev a skrášli pokožku. V saune zhlboka dýchajte, horúci vzduch podporuje vznik nových imunitných buniek. Takéto dráždenie slizníc pomáha špeciálne pri obrane vírusom, ktoré spôsobujú prechladnutie. Keď sú sliznice dobre prekrvené, nemôžu sa pôvodcovia ochorení na nich len tak ľahko uchytiť.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.