Nadmerné potenie, čiže hyperhidróza, sa prejavuje zvýšenou tvorbou potu. Ak sa potíme na celom tele a vo zvýšenej miere, dôvodom môže byť závažné ochorenie a vtedy je potrebné navštíviť lekára. Dá sa ale nadmerné potenie odstrániť?

Potenie chráni telo pred prehriatím, pretože zabezpečuje termoreguláciu organizmu a vlhkosť kože. Potíme sa nielen počas horúcich dní, ale aj pri fyzickej aktivite, konzumácii horúcich jedál a pod vplyvom stresu, emócií a hormónov. Potenie zvyšujú i nikotín a kofeín. Pot sa tvorí v potných žľazách, ktoré sa nachádzajú hlboko v koži. Sú ich približne 2 – 3 milióny. Vplyvom baktérií sa už po krátkej dobe začne pot rozkladať a začnú sa tvoriť organické kyseliny, napríklad kyselina maslová. Tieto kyseliny sú zdrojom typického nepríjemného zápachu.

Čo je vlastne nadmerné potenie a ako sa prejavuje?

Priemerná denná produkcia potu je 0,5 – 1,5 litra za deň. Pri záťaži (vysoká teplota prostredia, emócie, stres, šport) môžeme vypotiť až niekoľko litrov potu za deň! Ak sa potíme na celom tele a vo zvýšenej miere, dôvodom môže byť závažné ochorenie – napríklad kardiovaskulárne ochorenie, cukrovka alebo ochorenie štítnej žľazy. Preto je vždy dobré s nadmerným potením navštíviť lekára a až potom siahnuť po domácej liečbe. No ľudia lekára navštívia len málokedy, nakoľko nevedia, že ide o ochorenie, ktoré sa dá liečiť a riešenie hľadajú prostredníctvom voľne dostupných prostriedkov.

Epidemiologické štúdie hovoria až o takmer 3 % postihnutí populácie lokálnou – ložiskovou hyperhidrózou, najmä vo veku od 25 do 64 rokov, rovnako v skupine mužov a žien. Priemerný vek, kedy sa hyperhidróza začína prejavovať je 25 rokov. Hyperhidróza na dlaniach a v podpazuší sa objavuje už skôr, vo veku od 13 do 19 rokov.

Ako bojovať proti nadmernému poteniu?

Ak lekár vylúči, že vo vašom prípade nejde o závažné ochorenie, môžete vyskúšať niekoľko dostupných metód na odstránie nadmerného potenia. Jednou z nich je napríklad ionoforéza, kedy sa na dlane alebo chodidlá, ktoré sa namočia do roztoku elektrolytu, aplikuje prúd nízkej intenzity. Procedúry treba pravidelne opakovať, pričom interval medzi nimi sa postupne predlžuje (jedna stojí zhruba 10 eur, chodí sa na ne obdeň asi dva týždne). Efekt však údajne vydrží len krátko.

Ak sa potíte najmä na konkrétnom mieste, napríklad pod pazuchami alebo na dlaniach, môžete vyskúšať aplikovať injekcie botulotoxínu. Poznáme ho z plastickej chirurgie, kde slúži na vyrovnávanie mimických vrások. Botox dokáže na určitý čas prerušiť prenos vzruchu do potnej žľazy. Najčastejšie sa používa do podpazušia, menej časté a bolestivejšie je ošetrenie dlaní a chodidiel. Zákrok však treba o pol až trištvrte roka opakovať (ceny sa pohybujú od 500 eur).

V prípadoch extrémneho potenia je možné chirurgickou metódou prerušiť nervové dráhy, ktoré vedú do podpazušia. Tzv. sympatektómia môže byť trvalá, alebo len prechodná, ak sa nervový prenos preruší kovovou svorkou. Tá sa dá v prípade potreby odstrániť. Touto metódou však nie je možné riešiť potenie na celom tele a vykonáva sa len zriedkavo.

Ďalšie možnosti liečby zvýšeného potenia sú veľmi obmedzené. Podstatne jednoduchšie je samozrejme lokálne ovplyvňovanie zvýšeného potenia. Už mnoho rokov sa používajú rôzne druhy dezodorantov a antiperspirantov. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že zatiaľ čo dezodoračné prípravky potláčajú zápach, antiperspiračné prípravky znižujú tvorbu potu. Najčastejšími látkami, ktoré sa používajú v antiperspiračných prípravkoch, sú soli kovov.

Medzi ne patria najmä veľmi účinné soli hliníka, ktoré sú kožou dobre tolerované. Soli hliníka môžu znížiť potenie až o 20% už do 48 hodín od aplikácie. 25 % roztok solí hliníka je prvou voľbou v liečbe nadmerného potenia v podpazuší. Poškodenie organizmu nehrozí, pretože k systémovému vstrebávaniu v organizme nedochádza. Väčšinou sa odporúča aplikácia týchto prípravkov večer alebo na noc, kedy je potenie minimálne.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.