Narodilo sa vám bábätko? Novorodeniatko ležiace vo vašich rukách je pravdepodobne tá najúžasnejšia vec, ktorú ste kedy videli. Je však aj najzraniteľnejšia – nemôže vedome koordinovať svoje pohyby a nevidí ešte príliš jasne. Ako sa bude vyvíjať v troch najbližších mesiacoch?

Vývoj dieťaťa: 1 mesiac: Bezmocný novorodenec

Vaše novorodeniatko má tendenciu skrútiť sa do pozície polohy plodu, ako keď bolo v maternici. Nemá ešte takmer žiadnu kontrolu nad svojím telom, pretože jeho nervová sústave je ešte nezrelá. Jeho krčné svaly nie sú dostatočne silné, aby vedeli udržať hlavičku, čo znamená, že ju budete musieť držať vy. Približne vo veku dvoch týždňov si už môžete všimnúť, že sa bábätko snaží jemne dvíhať hlavičku – to sú prvé pokusy o jej ovládanie.

Prvé reflexy

Vložte bábätku do ručičiek svoj prst a uvidíte, ako silno ho stisne. Je to jeden z prvých relfexov, pozostatok z dávnych čias, ktorý vznikol v čase našich opičích predkov, keď sa museli držať na srsti rodičov. Ďalší reflex môžete pozorovať, keď dieťatko hladíte prstom po tváričke, alebo zacíti bradavku – vtedy otvára ústočká a hľadá bradavku. Dieťa sa narodí s približne 50 reflexami.

Zvuky miluje

Vaše dieťa miluje vysoké zvuky, ako sú malé zvončeky, hrkálky či ženské hlasy. Dospelí podvedome zvyšujú svoj hlas, keď sa prihovárajú bábätku. Ono miluje, keď naňho hovoríte, už do troch dní je schopné rozoznať váš hlas. Môže byť prekvapené náhlymi alebo hlasnými zvukmi, ktoré ho môžu až rozplakať.

Ako vidí

Novorodenec ešte nevidí úplne ostro, najlepšie predmet zamerá, ak mu ho dáte do vzdialenosti 20 až 25 cm. V prvom mesiaci po narodení ho budú fascinovať oči a tváre – zvlášť bude obdivovať okuliare, pretože si myslí, že sú to extra veľké oči… A ak máte tmavé vlasy, môže sa vám od neho tiež dostať extra pozornosti, pretože ho zaujme kontrast čierne vlasy – biela tvár. Bábätko priťahuje aj pohyb, čo je dôvod, prečo automaticky kývame hlavou, keď hovoríme na miminko. Tváre však ešte nerozoznáva.

Nutkanie ku komunikácii

Vaše dieťa ešte nebude môcť na vás hovoriť – ale ak sa budete pozorne pozerať, uvidíte, že aj pár dní staré bábätko má obrovskú chuť ku komunikácii s vami. Hovorte na neho pomaly a zreteľne a je pravdepodobné, že aj týždeň starý novorodenec bude špúliť pery k odpovedi, a najneskôr do troch týždňov bude reagovať na zvuky, ktoré vydávate. Bude sa snažiť napodobniť vašu mimiku, zvuky, a či si to uvedomíte alebo nie, vy podvedome budete napodobňovať zase jeho.

Vôňa a chuť

Novorodeniatko má dobre vyvinutú chuť i čuch. Vie vás rozpoznať podľa vône do hodiny od narodenia, a výskumy preukázali, že je veľmi citlivé na rôzne chute – ak je napríklad vo vašom materskom mlieku niečo, čo mu nechutí, zvraští tvár.

Vývoj dieťaťa po narodení: 2 mesiac: prvé pohyby

Obmedzený pohyb

Dieťatko v druhom mesiaci života začne v obmedzenej miere kontrolovať pohyby svojich rúk a nôh. Snaží sa hýbať ručičkami, začína dvíhať hlavičku, aj keď len na niekoľko sekúnd. Postupne miznú počiatočné reflexy. Novorodenec začína sledovať svoje prsty a hrať sa s nimi. Začne sa načahovať za hračkami, aj keď ich ešte nebude vedieť chytiť.

Ako vidí?

Jeho oči pracujú spoločne, je zrejmé, že vidí jasnejšie. Začína vás rozoznávať podľa tváre, nielen podľa vône. Do konca mesiaca už bude vedome kopať nohami a mávať ručičkami, keď je niečím nadšené.

Ako môže komunikovať?

Dieťatko začína vydávať aj iné zvuky okrem plaču, mrnká si, keď je spokojné. Od šiesteho týždňa sa môžete tešiť na jeho prvé bezzubé úsmevy. Keď je spokojné, vydáva mrnkavé zvuky, zvuky sa podobajú spoluhláske. Pozoruje gestá a reč ľudí, očami hľadá zdroje zvukov v okolí – najmä známe zvuky a hlasy. Jeho ručičky sú ešte väčšinou zatvorené, ale ak si dáte prst do jeho dlane, uchopí ju.

Ako mu môžete pomôcť vo vývoji

Stimulujte ho k pohybu tým, že ho nejaký čas necháte mimo plienky, takže môže cítiť vzduch na svojej koži. Hovorte s ním, spievajte mu, opakujte prvé riekanky a rýmovačky. Snažte sa mu ukázať veľa odlišných predmetov, aby ste ho podporili v jeho vývoji. Keď je hore, ukladajte ho občas na bruško a motivujte ho, aby sa naučilo dvíhať hlavičku a držať ju vzpriamenú vo všetkých polohách.

Vývoj dieťaťa: 3 mesiac po narodení: Objavuje seba samého

Vaše dieťa začína objavovať svoje ruky, ústa a mnoho ďalšieho, a vaše srdce sa topí v jeho šťastnom smiechu!

Rastúca kontrola

Kontrola vášho dieťatka nad svojím telom rastie neuveriteľným tempom. Silnejšie svaly na chrbte a krku znamenajú, že teraz kontrolovane dvíha hlavičku a bude vás potrebovať iba na pomoc, ak ju drží v nezvyklej polohe, alebo sa príliš ohne. Teraz môže obrátiť hlavičku a pozrieť sa na objekt, ktorý ho zaujal, dokonca aj keď leží na chrbte – vtedy dvíhanie hlavičky znamená začiatok snahy naučiť sa sedieť.

Môžete tiež vidieť kývavé pohyby jeho hlavy a ramien, keď sa hrá na bruchu. To mu pomáha rozvíjať svalstvo potrebné na presun spredu dozadu.

Snaha o uchopenie hračiek

Rovnako ako dieťa začína kontrolovať svoje telo, taktiež začína mať čoraz väčšiu kontrolu nad svojimi rukami. Veci, ktoré nájde okolo seba, začne zhŕňať a snaží sa uchopiť prstami. Ak pred ním pohybujete hračkou, môže sa pokúsiť chytiť ju. Nebuďte prekvapení, keď zlyhá, pretože jeho priestorové videnie ešte nie je príliš rozvinuté.

Do úst!

Nová schopnosť vášho bábätka ovládať svoje telo znamená, že teraz už môže dať svoje ruky do úst a používať ich na prieskum – citlivé nervové zakončenia v jeho ústach mu môžu získať dobrú predstavu o predmete, tvare a textúry. A keď začne dieťa vkladať predmety do úst, začnite byť veľmi opatrní na to, čo necháte v jeho blízkosti!

Uznanie pre mamičku

Zlepšujúca sa psychika znamená, že teraz si už dieťatko môže pamätať ľudí a udalosti lepšie. Až doteraz sa rovnako šťastne usmievalo na cudzích ako na vás. Teraz, keď si uvedomuje známe tváre, začne naznačovať preferencie. Usmeje sa na vašu susedku – ale ešte viac na vás. Môže začať plakať, keď odíde z miestnosti.

Naučilo sa smiať

Minulý mesiac sa dieťatko začalo usmievať – v tomto mesiaci uvidíte ďalší pamätný míľnik – naučí sa smiať. Spočiatku sa dieťa pravdepodobne bude smiať rôznym fyzickým pocitom – skúste mu jemne rozcuchať vlasy cez tvár alebo ho na nej jemne poštekliť – uvidíte, ako sa poteší. Smiech je nový komunikačný nástroj – keď sa naučí smiať, začne rásť jeho povedomie o tom, ako môže ovplyvniť ľudí.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.